• Атмосферен въздух
  • ОВОС и ЕО
  • За нас
  • Контакти

  • Новини
  • Атмосферен въздух
  • Опазване на водите
  • ОВОС и екологична оценка(ЕО)
  • Натура 2000
  • Защитени територии
  • Биологично разнообразие
  • Почви и земни ядра
  • Управление на отпадъците
  • Комплексни разрешителни
  • Опасни химични вещества
  • Контролна дейност
  • Достъп до обществена информация
  • Доклади за състоянието на околната среда
  • Административни услуги
  • Административни актове
  • Нормативни документи
  • Природозащитен календар
  • Кампании
  • За нас
  • Контакти
  • Обяви за работа
  • Обществени поръчки
  • Обществени обсъждания
  • Проекти
  • Финансиране
  • Профил на купувача
Начална страница Контролна дейност Комплексни проверки ДОКЛАД ЗА ИЗВЪРШЕНА КОМПЛЕКСНА ПРОВЕРКА НА МАРШАЛ 91 ЕООД

ДОКЛАД ЗА ИЗВЪРШЕНА КОМПЛЕКСНА ПРОВЕРКА НА МАРШАЛ 91 ЕООД

postdateiconСряда, 28 Ноември 2018 15:21 | ПДФ | Печат | Е-мейл
Контролна дейност - Комплексни проверки

На 18.10.2019г. екип от експерти на РИОСВ – Перник извърши комплексна проверка на обект: Цех за плодови сокове към „Маршал-91“- ЕООД,  с. Граница, общ. Кюстендил,
I. От направената проверка се установи: Предмет на дейност на „Маршал-91“- ЕООД, с. Граница е производство на директни плодови сокове. Цехът е въведен в редовна експлоатация и е започнал дейност през м. септември 2013г. Производствената дейност е разположена на една площадка в две сгради. В момента на проверката се произвежда ябълков сок.
Производствен процес:
Производствен цех за плодови сокове е  оборудван с:
•    Лентова преса за плодове
•    Хидравлична преса за плодове
•    Машина за вадене на костилки
•    Пастьоризатор – 2 бр.
•    Пълначна машина за опаковка на плодовите сокове в пликове от полиетилен с външен слой – триплекс.
•    Линия за пълнене и опаковане на сокове в стъклени бутилки
•    Складово стопанство – четири хладилни камери за съхранение на плодове и готова продукция; сортировъчна линия за ябълки
•    Котел на газ
•    Административно-битови помещения за персонала.
•    Складово стопанство – четири хладилни камери за съхранение на плодове и готова продукция; административно-битови помещения за персонала.
Технологичната схема на производството включва следните операции: измиване на плодовете, смилане, пресоване, пастьоризация и опаковка в пликове от алуминиево фолио и картонени кутии. Отделно в друга сграда /складово стопанство/ е разположена сортировъчна линия за ябълки..
.
II. Констатации от проверката по компоненти и фактори на околната среда:
1. Компонент „Води”:
1.1.    Източник на водоснабдяване:
За питейно-битови и технологични нужди обектът се водоснабдява от селищна  водопроводна мрежа на с. Граница. При проверката е представен актуален договор с „Кюстендилска вода“ ЕООД, гр. Кюстендил. Няма изграден собствен водоизточник, не се ползват подземни води.
1.2.    Отпадъчни води: Изградена е разделна площадкова канализационна мрежа - за битово-фекални, производствени отпадъчни води и дъждовни води.
Вода в производствения процес се използва за измиване на плодовете на сортировъчната линия и линията за плодови сокове. Водата се използва оборотно и се добавят малки количества от водопроводната мрежа. Производствени отпадъчни води се формират само от измиване на съоръжения машини и помещения. На подовете в производственото хале има решетки, които периодично се почистват. Отпадъчните води от производственото хале и битово-фекални от санитарни помещения преминават през локално пречиствателно съоръжение /ЛПСОВ/ и заустват в дере, вливащо се в р. Струма. За обекта има издадено разрешително за заустване на отпадъчни води в повърхностен воден обект. В момента на проверката се извършва заустване на отпадъчни води в дере – поречие Струма. Дружеството има изготвен план за собствен мониторинг. Дружеството провеждан собствен мониторинг с акредитирана лаборатория. Протоколите се представят регулярно в РИОСВ-Перник. Пункта за собствен мониторинг е обозначен и обезопасен. На изход ПСОВ има монтирано разходомерно устройство, пломбирано с пломба на БД ЗБР. За БФОВ от санитарно-битовите помещения към складовата база има изградена изгребна бетонирана яма с вместимост около 10 куб.м. Почистване се извършва два пъти годишно. За 2018г. почистване е извършено м. юни по информация на технолога на фирмата Не е представен договор за извършената услуга - почистване на изгребна яма. Числеността на персонала в момента на проверката е 12 човека.
2. Компонент „Въздух":
В РИОСВ-Перник са представяни годишни отчети за инсталираните в обекта хладилни камери. Съгласно подадената информация на площадката в два отделни цеха са инсталирани хладилни инсталации, стопанисвани от Маршал 91 ООД и ЗП „Георги Разсипийски”.
Емисии във въздуха:
2.1. Организирани емисии
Производството на плодови сокове се осъществява в цеха за производство на сокове, по следната технология: в поточна линия се поставят плодовете за измиване на водна баня, следва повторно измиване, смилане, пресоване, полученият сок се филтрира и постъпва в междинен съд, след което се пастьоризира, филтрира, пъплене в бег – бокс, след изстиване се опакова в картонена опаковка.
В цеха са инсталирана два пастьоризатора, както следва:
Първия пастьоризатор е свързан с 1 бр. котел, използващ за гориво газ, чрез директна газификация. Източник на организирани емисии в атмосферния въздух е изпускащото устройство на котела, изведено странично на сградата. Котела е инсталиран в отделно котелно помещение, с ограничен достъп. Вторият пастьоризатор е с вградена горелка с мощност 80 KW, работещ също с природна газ.
Котелът и горелките не попадат в обхвата на екологичното законодателство и не се нормира.
2.2. Неорганизирани емисии
Обектът не  е източник на  неорганизирани емисии в атмосферния въздух.
2.3    Миризми
При проверката органолептично  не са установени неприятни миризми, както на площадката на обекта, така и  извън границите му.
2.4. Озоноразрушаващи вещества.
За поддържане на температурния режим в цеха за производство на сокове се осъществява от два броя климатични системи.
В цеха за опаковане се използват също два броя климатични системи.
В цеха за съхранение са инсталирани 5 бр. хладилни инсталации, За всички хладилни и климатични инсталации са изготвени досиета, съгласно Наредба № 1 за реда и начина за обучение и издаване на документи за правоспособност на лица, извършващи дейности с оборудване, съдържащо ФПГ, както и за документирането и отчитането на емисиите на ФПГ (ДВ, бр.20/2017г.).
Дружеството е представило в РИОСВ-Перник годишен отчет за инсталираните в обекта хладилни и климатични инсталации.
3. Фактор „Отпадъци”
Извършваните дейности с отпадъци от страна на дружеството са предварително съхраняване при мястото на образуване, за което не се изисква наличие на разрешение по чл.67 или регистрационен документ по чл.78 от ЗУО /ДВ, бр.53 от 13.07.2012 г./.
При осъществяване на производствената си дейност «Маршал 91» ООД образува следните производствени и опасни отпадъци:
- производствени с неопасни свойства:
•    хартиени и картонени опаковки с код 15 01 01
•    пластмасови опаковки с код 15 01 02  .
•    опаковки от дървесни материали с код 15 01 03
•    метални опаковки с код 15 01 04 стъклени опаковки с код 15 01 07 – няма налични при проверката.
•    утайки от измиване, почистване, белене, центрофугиране и сепариране/разделяне с код 02 03 01 /пресовани остатъци от плодовете – пресовка/ Същите се предават на животновъди от района за храна на животни. Представени са приходни касови ордени за продадените количества.
- опасни отпадъци: излезли от употреба осветителни тела от луминисцентното осветление в   сградата с код 20 01 21*
- битови отпадъци с код 20 03 01. Битовите отпадъци се събират в контейнер извън производствените помещения и периодично се извозват от ОП «Чистота», гр. Кюстендил.
РИОСВ-Перник е утвърдила 8 бр. работни листа на изброените отпадъци, генерирани от производствената дейност на „Маршал 91“ ООД.
При проверката са представена 8 бр. отчетни книги за образувани производствени и/или опасни отпадъци /по образец приложение № 1 към чл.7, т.1 от Наредба № 2 за реда и образците, по които се предоставя информация за дейностите по отпадъците, както и реда за водене на публични регистри/, заверени от директора на РИОСВ-Перник. Дужеството не води отчетността по реда на чл.10 от Наредба № 1 за реда и образците, по които се предоставя информация за дейностите по отпадъците, както и реда за водене на публични регистри. „Маршал 91“ ООД не е изготвяло и не е  предавало годишен отчет по отпадъци за 2017 г. в ИАОС. Не са представени договори с лицензирани дружества за предаване на отпадъците, които дружеството генерира на площадката.
„Маршал 91“ ООД е задължено лице по смисъла на чл.14 от ЗУО – лице, пускащо на пазара продукти /опаковани стоки/, след употребата на които се образуват масово разпространени отпадъци /МРО/. Дружеството изпълнява задълженията си относно заплащането на продуктова такса чрез колективна система - има сключен договор за поемане на задължение по оползотворяване на отпадъци от опаковки.
4. Източници на шум, вибрации и вредни лъчения от обекта извън границите му
Обектът не е източник на шум, излъчван в околната среда.
5.    Използвани горива и енергия
Използва се природен газ и ел. енергия.
6. Химични вещества
Дружеството е потребител по веригата на дезинфекционни препарати на алкална основа. Закупуват се от търговската мрежа в минимални количества и се съхраняват в шкаф.
Не са представени са  информационни листове за безопасност /ИЛБ/.
За съхранение на почистващите и дезинфекционни препарати е обособено складово помещение, което няма връзка с канализационната мрежа, без пряк достъп на слънчева светлина. Помещението е с ограничен достъп. Съхраняваните химични вещества и смеси са в оригинални опаковки, етикетирани и обозначени, поставени на метални стелажи. Начинът на съхранение отговаря на изискванията, разписани в ИЛБ.

Дадени са предписания със съответните срокове, във връзка с констатираните несъответствия,  с нормативни изисквания на екологичното законодателство при настоящата проверка, както следва: по  компонент води – 1 бр., по компонент въздух  – 2 бр.; по фактор отпадъци – 2 бр.; по фактор – химикали – 1бр.



primi sui motori con e-max
 

Copyright © 2010 Riosv-Pernik.
All Rights Reserved.

Designed by Strony internetowe AVATAR PR.