- Новини
- Атмосферен въздух
- Опазване на водите
- ОВОС и екологична оценка(ЕО)
- Натура 2000
- Защитени територии
- Биологично разнообразие
- Почви и земни ядра
- Управление на отпадъците
- Комплексни разрешителни
- Опасни химични вещества
- Контролна дейност
- Достъп до обществена информация
- Доклади за състоянието на околната среда
- Административни услуги
- Административни актове
- Нормативни документи
- Природозащитен календар
- Кампании
- За нас
- Контакти
- Обяви за работа
- Обществени поръчки
- Обществени обсъждания
- Проекти
- Финансиране
- Профил на купувача
ДОКЛАД за извършена комплексна проверка на „КЕМЕТ Електроникс България“ ЕАД
Контролна дейност - Комплексни проверки |
В изпълнение на Заповед на директора на РИОСВ – Перник, екип от експерти извършиха комплексна проверка на дружество за произвеждане на пасивни компоненти /кондензатори/ за електрическата индустрия и електрониката.
При проверката се констатира следното:
Производственият процес е съсредоточено на една площадка и се състои от следните технологични операции – навиване на кондензатори, метализация, запояване на изводи, поставяне в пластмасови корпуси, заливане със смола, тестване , етикиране, експедиция.
Дружеството разполага с две производствени помещения. Работният цикъл включва следните операции:
1. Навиване и подготовка за метализация – технологичния цикъл започва с навиването на кондензаторите, процес при който се произвеждат цилиндрични заготовки с топъл шев. Като изходна суровина се използва метализирано AL или ZN фолио от полиестер или полипропилен. Процесът е напълно автоматизиран и се осъществява на навиващи машини. Подготовката за метализация се изразява в сортиране, топло пресоване на заготовката и обработка на ръбовете.
2. Метализация – при този процес се нанася тънък метален слой / 6-7 микрона / върху страничните части на подготвените в „пити” кондензатори. Използват се ел. пистолети, които разтапят метала, чрез сгъстен въздух го нанасят върху подготвените пити.
3. Автоматични линии за асемблиране на кондензатори – на тях се извършват следните операции:
- регенерация и заваряване на изводите. Осъществява се на заваръчни машини
- поставяне в кутия и запечатване – осъществява се на автоматични машини чрез заливане с определен вид смола и последваща полимеризация. Всички машини имат аспириращи системи.
- окончателна полимеризация – осъществява се във фурни, херметично затворени, снабдени с инсталация за поглъщане на отработения въздух.
4. Линии за полуавтоматична и ръчна обработка
5. Депо за смоли, втвърдители и рициново масло – В него се извършва подготовка (дегазация) на рициновото масло. По метални поцинковани тръби се подават рициново масло или смоли и втвърдителите до машините. Смолите и втвърдителите се доставят в пластмасови кубични резервоари, с вместимост 1куб.м. Рициновото масло се съхранява в подземни метални цистерни – 2 броя, с обем 25 куб.м.
6. Склад за готова продукция и материали.
ІІ. Консатации по компоненти и фактори на околната среда.
1.Фактор „Отпадъци”:
Дружеството се явява генератор на отпадъци. „КЕМЕТ Електроникс България” ЕАД – гр. Кюстендил има заверени работни листа от РИОСВ-Перник. При проверката се представиха 13 бр. отчетни книги за всеки отделен отпадък – отделна книга, заверени от Директора на РИОСВ-Перник. Отчетните книги се водят по реда на чл. 10 от Наредба № 1 от 2014 г.
Представени са идентификационни документи за предадени отпадъци с кодове:
- 200121* от 12.07.2017 г.;
- 160601* от 07.12.2018 г.;
- 140602* от 28.03.2019 г.;
Дружеството предава генерираните отпадъци на дружества притежаващи съответните документи по чл. 35 от ЗУО.
Дружеството е изготвило годишен отчет по отпадъци за 2018 г. представен в ИАОС по куриер.
2. Компонент : „Въздух ”:
Емисии във въздуха: Организирани емисии
Организирани емисии се формират от 6 бр. изпускащи устройства, на които са изградени пробовземни точки.
Преди изпускане в атмосферния въздух емисиите на вредни вещества преминават през ръкавна филтърна система.
На 02-03.07.2019 г. е извършена проверка, при която е направен оглед на площадката и съоръженията и са извършени контролни измервания на емисиите на вредни вещества в атмосферния въздух от акредитирана лаборатория на ИАОС на пет броя изпускащи устройства, както следва:
● машина за метализиране - газоход 1 –ИУ № К4. Протокол за изпитване №01-1219/26.07.19 г.- измерени показатели прах, цинк и мед. Няма превишение на НДЕ съгласно наредба 01/2005 г. за норми за допустими емисии на вредни вещества, изпускани в атмосферата от обекти и дейности с неподвижни източници.
● машина за метализиране на навити кондензатори - газоход 2-4- ИУ №К5. Протокол за изпитване №01-1218/26.07.19 г.- измерени показатели прах, цинк и мед. Няма превишение на НДЕ съгласно Наредба 01/2005 г. за норми за допустими емисии на вредни вещества, изпускани в атмосферата от обекти и дейности с неподвижни източници.
● разлепваща машина - ИУ №К6. Протокол за изпитване №01-1217/26.07.19 г.- измерени показатели прах , цинк и мед. Няма превишение на НДЕ съгласно Наредба 01/2005 г. за норми за допустими емисии на вредни вещества, изпускани в атмосферата от обекти и дейности с неподвижни източници
● машина за метализиране - SSS№1-5 – ИУ №К2. Протокол за изпитване №01-1228/26.07.19 г.- измерени показатели прах и цинк. Няма превишение на НДЕ съгласно наредба 01/2005 г. за норми за допустими емисии на вредни вещества, изпускани в атмосферата от обекти и дейности с неподвижни източници.
● машина за метализиране - SSS № 2-3 -ИУ № К3. Протокол за изпитване №01-1227/26.07.19 г.- измерени показатели прах и цинк. Няма превишение на НДЕ съгласно наредба 01/2005 г. за норми за допустими емисии на вредни вещества, изпускани в атмосферата от обекти и дейности с неподвижни източници.
Машина за метализиране - SSS № 4 по време на измерването не е работила, поради липса на поръчки.
С писмо вх. № 26-00-1771/13.12.2018 г. дружеството е внесло в РИОСВ-Перник Доклад за извършени собствени периодични измервания на емисиите на вредни вещества, изпускани в атмосферния въздух през 2018 г.
РИОСВ – Перник е утвърдила представения Доклад за извършените собствени периодични измервания на емисиите на вредни вещества, изпускани в атмосферния въздух, изготвен съгласно изискванията на Наредба № 6 за реда и начина за измерване на емисиите на вредни вещества, изпускани в атмосферния въздух от обекти с неподвижни източници /ДВ бр.31/1999г. / с писмо изх. № 26-00-1771/1/09.01.2019 г .
3.2. Неорганизирани емисии.
От производстената дейност не се формират неорганизирани емисии.
3.3. Озоноразрушаващи вещества и флуорирани парникови газове
С писмо вх. №26-00-410/08.03.2019 г. дружеството е представило в РИОСВ-Перник годишен отчет за оборудването, заредено с ФПГ.
Дружеството има изградена хладилна система за изсушаване на компресирания въздух и климатична инсталация, използваща се само за охлаждане, на първо и трето хале.
Създадени са и се подържат досиета съгласно изискванията на нормативната уредба. Извършени са проверки за херметичност.. Не са установени течове на ФПГ.
4. Източници на шум, вибрации и вредни лъчения от обекта извън границите му
Извършени са собствени периодични измервания на показателите на шум от дейността на дружеството в околната среда през 2018 г., за което дружеството е представило в РИОСВ-Перник доклад съгласно изискванията на Наредба №54/2010 г., не са измерени наднормени показатели.
5. Използвани горива и енергия
Обектът се отоплява от въздухоотоплителни инсталации на природен газ. Административната сграда се отоплява от битови климатици.
6. Химични вещества
Дружеството е потребител по веригата на химични вещества и смеси.
Документирало и представило в РИОСВ-Перник информация по Приложение №2 към съвместна Заповед № РД-01-119/2018 г. на МЗ, № РД-268/18 г. на МОСВ и № РД 01-457/18 г. , удостоверяваща изпълнение на изискванията на чл. 36 от Регламент REACH и чл. 49 от Регламент CLP. Не са констатирани несъответствия.
Има потвърждение за предварителна регистрация по REACH от производителите и доставчиците, които им доставят химичните вещества и смеси.
Представени са информационни листове за безопасност за всички използвани в производствения процес химични вещества. Работниците са запознати с ИЛБ, чрез инструкции за работа.
Суровините се съхраняват в складове, отговарящи на изискванията, посочени от производителя в ИЛБ.
На дружеството се състави предписание за предоставяне на договори, както и входящ номер на ИАОС за представен годишен отчет.