- Новини
- Атмосферен въздух
- Опазване на водите
- ОВОС и екологична оценка(ЕО)
- Натура 2000
- Защитени територии
- Биологично разнообразие
- Почви и земни ядра
- Управление на отпадъците
- Комплексни разрешителни
- Опасни химични вещества
- Контролна дейност
- Достъп до обществена информация
- Доклади за състоянието на околната среда
- Административни услуги
- Административни актове
- Нормативни документи
- Природозащитен календар
- Кампании
- За нас
- Контакти
- Обяви за работа
- Обществени поръчки
- Обществени обсъждания
- Проекти
- Финансиране
- Профил на купувача
ДОКЛАД ЗА ИЗВЪРШЕНА КОМПЛЕКСНА ПРОВЕРКА НА ОБЩИНА КЮСТЕНДИЛ
Контролна дейност - Комплексни проверки |
В изпълнение на Заповед № РД-78/02.08.2019 г. на Директора на РИОСВ-Перник на 07.08.2019 г. екип от експерти извърши комплексна проверка на Община Кюстендил с общински център, седалище и адрес: гр.Кюстендил, 2500, община Кюстендил, пл.Велбъжд №1
Обща информация: Община Кюстендил се намира в Югозападна България. Граничи със Сърбия и Македония, както и с общини Трекляно, Невестино, Бобов дол, Земен и Радомир. Общината обхваща територия с площ от 964.3 кв. км. Община Кюстендил има 72 населени места с общо население 79 715 души /за гр. Кюстендил - 63 639 души/ по постоянен адрес и данни на ГРАО. По административния си статут гр.Кюстендил изпълнява функциите на областен и общински център.
І. Проверени дейности
• Опазване чистотата на атмосферния въздух, опасните химични вещества и управление на риска
• Управление на отпадъците
• Опазване на биологичното разнообразие, защитени територии и зони от мрежа Натура 2000
ІІ. Констатации от проверката по компоненти и фактори на околната среда
1. Компонент „Въздух”:
В Община Кюстендил няма изграден стационарен пункт за контрол качеството на атмосферния въздух към Националната система за мониторинг на околната среда /НСМОС/ за извършване оценка на качеството на атмосферния въздух (КАВ).
Системата за качеството на атмосферния въздух разполага с мобилни автоматични станции (МАС), които се използват за извършване на допълнителни измервания в райони, в които липсват или е ограничен броя на стационарните пунктове, както и при аварийни ситуации, поръчки от държавни и общински организации, за проследяване ефекта от изпълнението на общинските програми за намаляване нивото на атмосферните замърсители и др. Дейността на МАС в рамките на НСМОС ежегодно се регламентира с графици, утвържда-вани от министъра на околната среда и водите.
Съгласно утвърден от министъра на околната среда и водите годишен график на мобилната автоматична станция (МАС) към ИАОС през 2017 г. е извършено измерване на качеството на въздуха в гр.Кюстендил в един пункт. КАВ беше проследено през 51 денонощия от годината по показатели озон, въгл. оксид, азотен оксид, азотен диоксид, серен диоксид, сероводород, амоняк, ФПЧ 2,5 и ФПЧ 10. Във въздуха на гр. Кюстендил е установено наличие на сероводород, амоняк, тъй като градът се намира в термална зона.
По време на проверката служителите от отдел „Екология“ са запознати, че съгласно чл.27, ал.2 и ал.3 от ЗЧАВ /обн., ДВ, бр.45 от 28 май 1996 г./ кметовете на общини ежегодно до 31 март внасят в общинските съвети отчет за изпълнението на програмите за предходната календарна година. Екземпляр от отчета се представя и в съответната РИОСВ, както и отчетът по ал.2 се публикува на интернет страницата на общината след одобрение от общинския съвет.
Съгласно чл.46, ал.3 от Наредба № 12 от 15 юли 2010 г. за норми за серен диоксид, азотен диоксид, фини прахови частици, олово, бензен, въглероден оксид и озон в атмосферния въздух /обн., ДВ, бр.58 от 30 юли 2010 г./ програмите и оперативните планове за действие по ал.1 се публикуват на интернет страницата на съответната община.
Относно заложените мерки в „Програма за управление и подобряване качеството на атмосферния въздух в община Кюстендил 2016-2020 г.“ се установи, че в по-голяма част от тях е започнало изпълнение. Съгласно извършена проверка от служители от РИОСВ-Перник и дадено предписание за предоставяне на отчет за изпълнените мерки по "Програма за управление и подобряване качеството на атмосферния въздух в община Кюстендил 2016-2020г.", с писмо с вх. № 08-00-4/08.01.2019 г. е предоставен отчет за изпълнение, от който е видно, че през 2018 г. са реализирани пет инвестиционни намерения за въвеждане на мерки за енергийна ефективност на многофамилни жилищни сгради; извършва се периодично измиване на улиците и метене на всички улици от централната градска част и по-натоварените основни улици по предварително изготвен график; изготвени са графици за поддържане чистотата на местата за обществено ползване, чрез миене, метене, сметосъбиране и сметоизвозване; извършване на редовна актуализация на общинските регистри за озеленените площи и декоративната растителност; при извършване на строително-ремонтни дейности, с цел ограничаване разпространението на прах, се осъществява стриктен контрол при превоза на строителните отпадъци и земните маси; постоянна поддръжка на пътната мрежа и поддържане на техническата изравност на настилките на уличната мрежа; осъществяване на стриктен контрол при предоставяне на ползване на "тротоарно право" при строителни и ремонтни дейности, като се контролира почистването и измиването на ползваните терени след приключване на строително-ремонтни дейности. През 2019 г. продължава изпълнението на заложените мерки в общинската програма.
Във връзка с ежегодно актуализиране на списъка на промишлените предприятия на територията на община Кюстендил с цел улесняване контрола на индустриалните замърсители в този район, е необходимо да бъде предоставен пълен актуален списък с физически и юридически лица, осъществяващи дейности на територията на общината.
1.1. Миризми - По данни на представителя на общината не са постъпвали жалби и сигнали за неприятни миризми. В деня на проверката в РИОСВ-Перник няма постъпили сигнали от граждани за неприятни миризми на територията на община Кюстендил.
1.2. Източници на шум, вибрации и вредни лъчения на територията на общината:
Шумовите нива, излъчвани в околната среда от промишлените източници на шум, се контролират от РИОСВ-Перник чрез провеждане на контролни /чрез лаборатория на ИАОС/ и собствени измервания /извършвани от оператора/. През 2018 г. на територията на община Кюстендил собствени измервания са извършили: 3 броя фирми. Не са констатирани наднормени нива на шум при извършените измервания.
Съгласно изискванията на чл.22 от Закона за защита от шума в околната среда /обн., ДВ, бр.74 от 13.09.2005 г., в сила от 01.01.2006 г./ кметовете на общини или упълномощени от тях длъжностни лица:
1. упражняват контрол за спазване на правилата и нормите за изпълнение на строежите по отношение на шума, излъчван по време на строителство;
2. упражняват контрол за спазване изискванията на този закон в тихите зони и урбанизираните територии;
3. организират и регулират движението на автомобилния транспорт в населените места с оглед намаляване на шумовите нива до допустимите норми;
4. (нова - ДВ, бр.41 от 2009 г., в сила от 02.06.2009 г.) упражняват контрол за спазване изискванията на чл.16а.
(2) При необходимост от извършване на измерване на нивото на шума контролът по ал.1, т.1 се осъществява съвместно с регионалните органи на Министерството на здравеопазването.
В община Кюстендил през 2019 г. до момента на проверката не са постъпвали жалби относно наднормени нива на шум и не се е налагало измерване.
По време на проверката бе предоставена кореспонденция между РЗИ – Кюстендил и Община Кюстендил относно доклад за шумовото натоварване в гр.Кюстендил през 2018 г., както и писмо от Община Кюстендил за предприетите мерки за намаляване нивата на шума на територията на гр.Кюстендил.
1.3. Химични вещества
Община Кюстендил стопанисва химични вещества, които представляват пестициди с изтекъл срок на годност, което ги определя като отпадъци. Те се съхраняват в общински склад /сграда на бивше селскостопанско летище/ за ПРЗ в м.Коилица, землището на с.Драговищица, община Кюстендил.
Последна проверка от служители от РИОСВ-Перник е извършена на 23.04.2019 г. С писмо с вх. № 26-00-715/16.04.2019 г. дружество с издадено от директора на РИОСВ-Перник разрешение по чл.67 от ЗУО е уведомило РИОСВ-Перник, че от 17.04.2019 г. ще започне извършването на дейности по третиране на опасни отпадъци /пестициди с изтекъл срок на годност/. Представен е складов протокол 1, с който обекта се предава на изпълнителя на 01.04.2019 г. за извършване на „Преопаковане, транспорт, предаване за окончателно обезвреж-дане и почистване на УОЗ-пестициди, опасни отпадъци, неопасни отпадъци и др. препарати за растителна защита /ПРЗ/“. Складът представлява масивна постройка с четири /4 бр./ помещения, ограден е с телена мрежа, помещенията се заключват с катинари, има бетониран под и метални решетки на прозорците. Налице са пет броя пожарогасители. По време на проверката едното помещение е отворено, работници препакетират пестицидите в пластма-сови съдове. Пластмасовите съдове се опаковат с фолио и се съхраняват на открито пред склада. След освобождаване на помещението от съществуващите опаковки в същото помещение е предвидено да се съхраняват пластмасовите съдове с отпадъци. Преливането на течните пестициди от съществуващите съдове става посредством три броя помпи в пластмасовите съдове. Съдовете се обозначават с код на отпадъка съгласно Наредба № 2 за класификация на отпадъците, количество съдържащо се в опаковката, № на склада, LОТ 4 /областта, в която се работи/. Самите съдове са със собствени номера. На площадката са обособени - основна зона за извършване на дейности по третиране на отпадъците, складова зона – използват се самите помещения на склада за съхранение на преопакованите опасни отпадъци. Дружеството е заверило в РИОСВ-Перник отчетна книга по Приложение № 4 от Наредба № 1/2014 г. за реда и образците по които се предоставя информацията за дейностите по отпадъците, както и реда за водене на публични регистри. Дадени са указания за попълване на отчетната книга. Очаква се дейностите по предварително третиране на отпадъците на обекта и изнасянето им за обезвреждане в подходящи специализирани инсталации да приключат до края на 2019 г.
2. Фактор „Отпадъци”
2.1. Изпълнение задълженията на кмета по чл.19, ал.2 от ЗУО - Кметът на общината осигурява условия, при които всеки притежател на битови отпадъци се обслужва от лица по чл.35, на които е предоставено право да извършват дейности по тяхното събиране, транспортиране, оползотворяване и/или обезвреждане.
97.68 % от населението във всички 72 населени места /н.м./ от Община Кюстендил са обхванати в организирана система за събиране и транспортиране на битови отпадъци /42 н.м./. Двадесет и девет /29 бр./ н.м. от общината не са обхванати в организираната система. Сметосъбирането се извършва от Общинско предприятие, което притежава регистрационен документ по чл.78 от ЗУО за събиране и транспортиране на отпадъци, издаден от директора на РИОСВ-Перник.
2.2. Изпълнение задълженията на кмета чл.19, ал.3, т.2 – кметът на общината отговаря за събирането на битовите отпадъци и транспортирането им до депата или други инсталации и съоръжения за оползотворяването и/или обезвреждането им.
Пред администрацията на Община Кюстендил стоят проблеми, свързани с голямото забавяне на изграждането на регионална система за третиране на битовите отпадъци в регион Дупница. Изграждането на регионална система за третиране на неопасни отпадъци в гр.Дупница - Регионален център за третиране на неопасни отпадъци /РЦТНО/, който ще обхваща област Кюстендил, без общините Рила, Кочериново и Бобошево, все още не е стартирало.
Във връзка със спазване на поетите от РБългария ангажименти към Европейската Комисия по отношение Решение от 16 юли 2015 г. по дело С-145/14, с което страната ни е осъдена за това, че е нарушила чл.14 от Директива 1999/31/ЕО на Съвета от 26 април 1999 г. относно депонирането на отпадъци - съществуващите общински депа за битови отпадъци не са приведени в съответствие с нормативните изисквания и не са закрити до 16 юли 2009 г., със заповеди на директора на РИОСВ-Перник са спрени от експлоатация осемте /8/ броя общин-ски депа за битови отпадъци, които се намират в област Кюстендил и не отговарят на изискванията, считано от 31.12.2017 г. Заповедите са връчени на кметовете на съответните общини, вкл. Община Кюстендил. В изпълнение на Решение № 804 на МС от 22 12.2017 г. за разрешаване използването на Регионални депа, на които се транспортират и обезвреждат чрез депониране отпадъци от териториите на общините, включени в региони за управление на отпадъците – Дупница, Благоевград и Бяла, Община Кюстендил има сключен договор от 2018 г. с Община Перник като собственик на Регионално депо „Тева” /РДНО/ за депониране на битови отпадъци от територията ѝ. Общинското предприятие събира битовите отпадъци от населените места в общината и съгласно сключения договор ги извозва до РДНО. Община Перник е собственик на регионалното депо за неопасни отпадъци за общините от Област Перник с издадено Комплексно разрешително № 382-Н0/2009 г., актуализирано с Решение № 382-Н0-И0-А1/2011 г.
2.3. Задължения по чл.19, ал.3, т.4 - кметът на общината отговаря за избора на площадка, изграждане, експлоатация, закриване и мониторинг на депата за битови отпадъци или на други инсталации или съоръжения за оползотворяването и/или обезвреждане на битови отпадъци.
Общината има изготвен проект за рекултивация на закритото общинско депо за неопасни отпадъци в м.Гладни рид, землище на с.Радловци, община Кюстендил. След оценяване на проекта съгласно изискванията на Наредба за условията и реда за извършване на оценка на въздействието върху околната среда и Наредба за условията и реда за извършване на екологична оценка на планове и програми от директора на РИОСВ-Перник е издадено Решение за преценяване на необходимостта от извършване на оценка на въздействие на околната среда № ПЕ-34-ПР/2018 г. за представения проект за рекултивация на депото на Общината. За извършване на дейностите по рекултивация на общинското депо с използване на утайки от ПСОВ-Кюстендил на Община Кюстендил е издадено Решение № 16-ДО-257-00/18.02.2019 г. по ЗУО от директора на инспекцията.
До момента е избран изпълнител за проекта след провеждане на обществена поръчка. След подписване на договор с ПУДООС за финансиране на изпълнението на проекта дейностите по рекултивация на общинското депо ще започнат до края на 2019 г. според Община Кюстендил.
2.4. 3адължения по чл.19, ал.3, т.5 - кметът на общината отговаря за организирането на събирането, оползотворяването и обезвреждането на строителни отпадъци от ремонтна дейност, образувани от домакинствата на територията на съответната община.
Кметът на Община Кюстендил не е организирал оползотворяването и обезвреждането на строителни отпадъци от ремонтна дейност, образувани от домакинствата на територията на общината. Към момента те се събират и депонират съвместно с битовите отпадъци. Община Кюстендил е представила в инспекцията през м.юли, 2018 г. уведомление за инвестиционно предложение, свързано с третирането на строителни отпадъци. Към момента на проверката процедурата все още не е приключила.
2.5. Задължения по чл.19, ал.3, т.6 и т.7 - кметът на общината отговаря за разделното събиране на битови отпадъци на територията на общината най-малко за следните отпадъчни материали:хартия и картон, метали, пластмаси и стъкло, и отго-варя за организирането на дейностите по разделно събиране на масово разпространени отпадъци /МРО/.
Община Кюстендил изпълнява задълженията си по чл.19, ал.3, т.6 чрез разделяне на постъпващите смесени битови отпадъци на инсталацията за сепариране, част от РДНО-Перник. При проверката са представени копия от четири акта за установяване на изпълнени услуги (предварителна обработка /сортиране/ на смесени битове отпадъци) от страна на Община Перник, респ. РДНО-Перник, за различни периоди от време – от 01.07.2018 г. до 31.01.2019 г. В актовете са отразени количествата „общо рециклирани и оползотворени от сепарация битови отпадъци“.
В общината има населено място с население над 5 000 жители – гр.Кюстендил /брой жители с постоянен адрес 63 639/. Поради това обстоятелство Община Кюстендил е задължена да въведе система за разделно събиране на отпадъци от опаковки /чл.33, ал.1 от ЗУО/. Кметът на общината има сключени договори по чл.26, ал.1, т.1 и т.2 от Наредбата за опаковките и отпадъците от опаковки (обн., ДВ, бр.85/2012 г.) и е въведена система за разделно събиране на битови отпадъци.
Задълженията на кмета на Община Кюстендил за участие в система за разделно събиране са изпълнени чрез сключен договор от м.02, 2014 г. с организация за оползотворя-ване на отпадъци от опаковки /ООп/ “ЕКОПАК БЪЛГАРИЯ” АД, гр.София с издадени от МОСВ Решения № ООп-ОО-3-00/16.01.2013 г. и № ООп-ОО-3-01/01.02.2013 г. за изграждане на система за разделно събиране на отпадъци от опаковки. При проверката са представени договорът и Програма за развиване на система за разделно събиране на отпадъци от опаковки за периода 2019 - 2021 г., разработена съгласно чл.5 от договора и одобрена от кмета на общината. Представена е схема на разположението на контейнерите за разделно събиране. Използва се трицветен контейнерен модел - жълт за пластмасови и метални опаковки, зелен за стъклени опаковки и син - за хартиени и картонени.
В системата за разделно събиране е обхванато населението на гр.Кюстендил и с.Жиленци, Коняво, Лозно, Пиперков чифлик, Слокощица и Ябълково. От началото на 2019 г. в гр.Кюстендил са разположени 125 точки с общо 375 контейнера. В шест /6 бр./ населени места са разположени по три цветни съда в една точка. Общо за община Кюстендил - 132 точки с 396 бр. трицветни контейнери.
Община Кюстендил е сключила договори с лицензирани дружества за предаване на масово разпространени отпадъци, различни от опаковките – договор от м.юни, 2014 г. за организиране на дейности по събиране, съхраняване, разкомплектоване на излезли от употреба моторни превозни средства /ИУМПС/ и по повторна употреба, рециклиране и/или оползотворяване на отпадъци от МПС с организация по оползотворяване на такива отпадъци - „Българска рециклираща компания” АД, гр.София; договор от м.април, 2011 г. за организи-ране на система за разделно събиране от крайни потребители, съхраняване и транспортиране на отпадъци от негодни за употреба батерии и акумулатори /НУБА/ с организация по оползотворяване на такива отпадъци - ”НУБА Рециклиране” АД, гр.София, към договора е сключено допълнително споразумение от м.май, 2013 г.; договор от м.август, 2014 г. за изграждане на система за събиране на отпадъци от излязло от употреба електрическо и електронно оборудване /ИУЕЕО/ с организация по оползотворяване на такива отпадъци – „Елтехресурс” АД, гр.София. От организациите по оползотворяване на НУБА и ИУЕЕО в Община Кюстендил са представени отчети за изпълнение на дейностите за 2018 г., копия от които са представени при проверката. По сведение на Община Кюстендил договорът с „Българска рециклираща компания” АД не се обслужва.
2.6. Задължения на кмета по чл.19, ал.3, т.9 - кметът на общината отговаря за организирането на разделно събиране на опасните битови отпадъци извън обхвата на наредбите по чл.13, ал.1 и предаването им за оползотворяване и/или обезвреждане.
Кметът на Община Кюстендил не е организирал разделно събиране на опасни битови отпадъци, извън обхвата на МРО.
2.7. Задължения на кмета по чл.19, ал.3, т.10 - кметът на общината отговаря за разделното събиране и съхраняването на битови биоразградими отпадъци, в т.ч. определя местата за разполагане на необходимите елементи на системата за разделно събиране на отпадъците и предаването им за компостиране или анаеробно разграждане.
Кметът на Община Кюстендил не е организирал разделно събиране и транспортиране на битови биоразградими отпадъци /зелени/ от дворове и градини на домакинствата и обществените площи. Няма специализирани съдове за събиране на биоотпадъците.
2.8. Задължения на кмета по чл.19, ал.3, т.11 – кметът на общината отговаря за осигуряването на площадки за безвъзмездно предаване на разделно събрани отпадъци от домакинствата, в т.ч. едрогабаритни отпадъци, опасни отпадъци и други във всички населени места с население, по-голямо от 10 000 жители на територията на общината, и при необходимост в други населени места.
Град Кюстендил е единственото населено място в общината с население по-голямо от 10 000 жители /45 015 жители/. Общината не е изградила площадка за безвъзмездно предаване на разделно събрани отпадъци от домакинствата, в т.ч. едрогабаритни отпадъци, опасни отпадъци и др. В РИОСВ-Перник не е постъпвала информация за намеренията на общината за изграждане на такъв обект.
Община Кюстендил има сключен договор от края на м.септември, 2018 г. и допълнително споразумение към него от 01.11.2018 г. с лице, притежаващо документ по чл.35 от ЗУО с площадка в гр.Кюстендил, чрез който да се изпълняват тези задължения. При проверката Община Кюстендил представи идентификационен документ от 2019 г. за транс-портирани опасни компоненти, отстранени от излязло от употреба оборудване /тонер-касети/, предадени от Общината на лица с документи по чл.35 от ЗУО.
2.9. Задължения на кмета по чл.19, ал.3, т.13 – кметът на общината отговаря за осигуряването на информация на обществеността по т.1 - 12, 14 и 15 чрез интернет страницата на съответната община, както и по друг подходящ начин.
Общината обявява своите инициативи на сайта и чрез обяви на обществени места в населените места и чрез местни медии. На интернет страницата на общината се намира информация за дейностите по управление на отпадъците – за текущи проекти /проект „Инфор-мираността – ключов фактор в управлението на отпадъците“ в конкурс на „Екопак България“ АД, с който Община Кюстендил печели награда за „Най-зелена община за 2017 г./, в сектора на Общински съвет-Кюстендил се намират достъпни за обществеността актуалните общински Програма за управление на отпадъците за периода 2017 – 2020 г. и Наредба по чл.22 от ЗУО и др.
2.10. Задължения на кмета по чл.19, ал.3, т.14 – кметът на общината отговаря за поддържането на регистър на площадките за предаване на отпадъци от пластмаси, стъкло, хартия и картон на територията на съответната община.
При проверката е представен регистър на площадките за предаване на отпадъци, който е електронен и е публикуван на интернет страницата на Община Кюстендил /в сектор „Устройство на територията“/. В него са отбелязани дружества с площадки на територията на общината, които имат издаден документ по чл.35 от ЗУО от директора на РИОСВ-Перник, вкл. за дейности с отпадъци като ИУМПС, ИУЕЕО, НУБА, метали и др.
2.11. Задължения на кмета по чл.19, ал.3, т.15 – кметът на общината отговаря за предотвратяването на изхвърлянето на отпадъци на неразрешени за това места и/или създаването на незаконни сметища и организиране на почистването им.
Община Кюстендил извършва периодичен контрол на територията си за наличие на не-регламентирани сметища и при откриване на такива, те се почистват от Общинското предприятие чрез възлагане с писма и констативни протоколи за установяването им. През 2018 г. и 2019 г. не са наложени глоби и не са съставени актове на нарушители от страна на общинската администрация.
2.12. Изпълнение задълженията на кмета по чл.52 от ЗУО
Програмата за управление на отпадъците /ПУО/ на Община Кюстендил е разработена за периода 2017 г. - 2020 г. в съответствие на Националния план за управление на отпадъците /НПУО/. Коригираната програма е приета с Решение № 787 от 31.05.2018 г. на Общински съвет – Кюстендил. В ПУО са предвидени конкретни мерки за предотвратяване образуването на отпадъци на територията на общината.
Община Кюстендил е разработила и Наредба за управление на отпадъците на тери-торията си, приета с решение на Общински съвет-Кюстендил. Общинските документи - Програма за управление на отпадъците и Наредба за управление на отпадъците по чл.22 от ЗУО, са качени на интернет страницата на Общината с цел осигуряване на обществен достъп.
3. Биологично разнообразие, защитени територии и защитени зони
3.1. Биоразнообразие:
Община Кюстендил има разработена Общинска програма по опазване на околната среда (ОПООС). Същата е приета с Решение № 786 от Протокол № 33 от 31.05.2018 г. на ОбС - Кюстендил и обхваща периода 2018 г. – 2022 г. Към ОПООС е включен раздел „Лечебни растения” съгласно изискванията на Закона за лечебните растения. ОПООС е съгласувана с писмо на РИОСВ - Перник, изх. № 08-00-49-(3)/23.04.2018 г.
В РИОСВ - Перник са регистрирани осем пунктове за изкупуване на лечебни растения, диворастящи плодове и гъби, намиращи се на територията на общината.
През 2018 г. до настоящата проверка Община Кюстендил не е издавала позволителни за ползване на лечебни растения от земи общинска собственост. Не са издавани и удостоверения за билки от култивирани лечебни растения.
През 2018 г. до настоящата проверка в РИОСВ - Перник не са постъпвали сигнали за действащи нерегламентирани билкозаготвителни пунктове или пунктове за охлюви на територията на общината.
През 2019 г. при извършена проверка на Зоопарк Кюстендил е установено че, зоопарка приема посетители и работи без актуален лиценз издаден от министъра на околната среда и водите. За нарушението на Община Кюстендил е съставен АУАН.
На територията на общината се провежда ежегодно среднозимно преброяване на зимуващи водолюбиви птици в язовир „Дренов дол“, намиращ се в землището на гр.Кюстендил.
При направена в инспекцията справка относно местоположението на територията на общината спрямо защитени територии и защитени зони от Националната екологична мрежа Натура 2000, се установи, че в границите на община Кюстендил попадат следните:
3.2. Защитени територии по смисъла на Закона за защитените територии (ЗЗТ):
- Резерват „Църна река”, землище на с. Сажденик, община Кюстендил, обявен със Заповед № РД-876 /25.11.1980 г, издаден акт № 1195 /31.09.2011 г. за ИДС;
- Защитена местност „Зеления рид”, землище с. Сажденик и с. Цървена ябълка, община Кюстендил (бивша буферна зона на резерват „Църна река”), обявена със Заповед № РД-1662 /21.11.1986 г., изм. Заповед № 503 /12.07.2007 г.;
- Защитена местност „Вековна букова гора”, землище на с. Граница, община Кюстендил, обявена със Заповед № РД-420/14.11.1995 г.;
- Защитена местност „Находище на анасонов лопен - село Цървеняно”, обявена със Заповед № РД-433 /15.05.2013 г. на МОСВ, землището на с. Цървеняно, община Кюстендил;
- Защитена местност „Находище на скална метличина”, землището на с. Полска Скакавица, община Кюстендил, обявена със Заповед № РД-432 /15.05.2013 г. на МОСВ;
- Природна забележителност „Група секвои – местност Ючбунар”, землище на с. Богослов, община Кюстендил, обявена със Заповед № РД-26 /09.01.1989 г.;
- Природна забележителност „Скакавишки водопад”, землище на с. Полска Скакавица,
община Кюстендил, обявена със Заповед № РД-1120 /02.07.1968 г.;
- Природна забележителност „Земенски скали”, землище на с. Полска Скакавица,
община Кюстендил, обявена със Заповед № РД-1120 /02.07.1968 г.
Вековни дървета: Като вековни дървета на територията на Община Кюстендил, са обявени следните:
• Бряст, с. Драговищица;
• Бял бор, с. Жабокрът;
• Круша, с. Кутугерци;
• Черен бор, с. Слокощица;
• 4 бр. дървета от вида Летен дъб, с. Таваличево;
• Орех, с. Савойски.
3.3. Защитени зони от мрежа Натура 2000 по смисъла на Закона за биологичното разнообразие (ЗБР):
- BG0001012 „Земен” за опазване на природните местообитания и на дивата флора и фауна, приета с Решение № 661 /16.10.2007 г. на Министерския съвет (обн. ДВ, бр. 85 /2007 г.), изм. и доп. с Решение № 811 /16.11.2010 г. на Министерския съвет (обн. ДВ, бр. 96 /2010 г.).
- BG0001011 „Осоговска планина” за опазване на природните местообитания и на дивата флора и фауна, включена в списъка от защитени зони, приет с Решение № 661 /16.10.2007 г. на МС (обн. ДВ, бр. 85 /2007 г.).
- BG0000298 „Конявска планина“ за опазване на природните местообитания и на дивата флора и фауна, включена в списъка от защитени зони, приет с Решение № 122 /02.03.2007 г. на Министерския съвет (обн. ДВ, бр. 21 /2007 г.).
- BG0000295 „Долни Коритен“ за опазване на природните местообитания и на дивата флора и фауна, включена в списъка от защитени зони, приет с Решение № 122 /02.03.2007 г. на Министерския съвет (обн. ДВ, бр. 21 /2007 г.).
- BG0000294 „Кършалево“ за опазване на природните местообитания и на дивата флора и фауна, включена в списъка от защитени зони, приет с Решение № 122 /02.03.2007 г. на Министерския съвет (обн. ДВ, бр. 21 /2007 г.).
- BG0000134 „Чокльово блато“ за опазване на природните местообитания и на дивата флора и фауна, включена в списъка от защитени зони, приет с Решение № 122 /02.03.2007 г. на Министерския съвет (обн. ДВ, бр. 21 /2007 г.).
- BG0002079 „Осогово” за опазване на дивите птици, обявена със Заповед № РД-780 /29.10.2008 г. на Министъра на околната среда и водите (обн. ДВ, бр. 103 /2008 г.).
На община Кюстендил е дадено едно предписание на основание чл. 155, ал. 2 от ЗООС (обн., ДВ бр. 91 /2002 г.), касаещо представяне на актуален и пълен списък с физически и юридически лица, осъществяващи дейности на територията на общината.