- Новини
- Атмосферен въздух
- Опазване на водите
- ОВОС и екологична оценка(ЕО)
- Натура 2000
- Защитени територии
- Биологично разнообразие
- Почви и земни ядра
- Управление на отпадъците
- Комплексни разрешителни
- Опасни химични вещества
- Контролна дейност
- Достъп до обществена информация
- Доклади за състоянието на околната среда
- Административни услуги
- Административни актове
- Нормативни документи
- Природозащитен календар
- Кампании
- За нас
- Контакти
- Обяви за работа
- Обществени поръчки
- Обществени обсъждания
- Проекти
- Финансиране
- Профил на купувача
ДОКЛАД ЗА ИЗВЪРШЕНА КОМПЛЕКСНА ПРОВЕРКА НА ОБЩИНА РАДОМИР
Контролна дейност - Комплексни проверки |
В изпълнение на Заповед № № РД–70/19.07.2019 г. на директора на РИОСВ-Перник, на 03.06.2014 г. екип от експерти извърши комплексна проверка на Община Радомир, находяща се в гр. Радомир, пл. „Свобода“ № 20.
I. Проверени дейности: Управление на отпадъците, Опазване чистотата на
атмосферния въздух, Опазване на защитените територии, Опазване на биоразнообразието
II. Констатации от проверката по компоненти и фактори на околната среда.
В община Радомир има 32 населени места и население към 15.06.2019г. от 16 496 жители. Административен център е гр. Радомир с 12823 жители.
1. Компонент „Въздух”:
В община Радомир не е част от Националната система за мониторинг на околната среда /НСМОС/ и на територията ѝ няма автоматична измервателна станция (АИС).
През 2014 г. град Радомир беше включен в годишния график на мобилната автоматична станция (МАС) към ИАОС. Качеството на атмосферния въздух (КАВ) се измери в един пункт, в продължение на 51 денонощия през цялата календарна 2014г. по показатели, характеризиращи качеството на атмосферния въздух съгласно изискванията на националното законодателство - Наредба № 12/15.07.2010 г. и Наредба № 14/23.09.1997 г./ - фини прахови частици, въглероден оксид, серен диоксид, азотен диоксид, сероводород, амоняк, метан.
Във връзка с констатираните превишения на фини прахови частици (ФПЧ10), при изследване качеството на атмосферния въздух в гр. Радомир, в съответствие с изискванията чл.27, ал.1 от ЗЧАВ и чл. 37 от Наредба № 12 /ДВ, бр.58/2010 г./,с писмо с изх.№ 08-00-129/20.04.2015 г. е дадено предписание на кмета на община Радомир в срок от 18 месеца да изготви и представи в РИОСВ -Перник Програма за намаляване нивата на замърсителите в атмосферния въздух.
След искане от страна на община Радомир, срокът за изготвяне на програмата е удължен до 01.09.2017 г.
С писмо с вх.№ 08-00-319/18.10.2017 г. РИОСВ-Перник е уведомена, че община Радомир е отправила запитване до дружество за изготвяне на програмата.
С писмо с вх.№ 08-00-343/29.11.2017 г. инспекцията е уведомена, че е получена оферта от „Соколовскис Енвиронмент“ ЕООД за изготвяне на програмата. Сключен е договор № 240/20.03.2018 г. между община Радомир и „Соколовскис Енвиронмент“ ЕООД за изготвяне на „Програма за управление на качеството на атмосферния въздух на община Радомир за периода 2018 – 2011 г.“ Срокът за изготвянето ù, според член от представения при настоящата проверка договор е 100 работни дни от предоставяне на цялата необходима информация от община Радомир.
През 2018 г. община Радомир започва събиране на информация за разработване на програмата, като с писмо с вх.№ 08-00-122/09.05.2018 г. данни са изискани и от РИОСВ-Перник. Наличните в РИОСВ-Перник данни са представени с писмо с изх.№ 08-00-122(1)/31.05.2018 г.
С писмо с изх.№ 1538/04.06.2018 г. ИАОС – гр. София е предоставила на община Радомир поисканата информация, необходима за разработване на програмата.
С писмо с изх.№ АО-48-00-388(1)/20.08.2018 г. община Радомир е представила цялата събрана информация до „Соколовскис Енвиронмент“ ЕООД за разработване на проект на програмата.
С писмо с изх.№ 04-01-308(4)/23.10.2018 г. РИОСВ-Перник е дала указателно писмо на община Радомир за ново ръководство за разработване на общинските програми.
При проверка, осъществена от експерти на РИОСВ-Перник на 10.12.2018 г. става ясно, че общината продължава да събира данни за разработване на информация за разработване на общинската програма за управление на качество на атмосферния въздух на община Радомир.
До настоящия момент такава програма не е постъпвала за съгласуване в РИОСВ-Перник.
Съгласно утвърдения от министъра на околната среда и водите график за дейността на мобилната автоматична станция /МАС/ на ИАОС през 2018 г. е осъществено изследване качеството на атмосферния въздух в гр. Радомир.
От представените протоколи за изпитване е видно, че има само единични превишения по показател фини прахови частици /2 бр/ и сероводород.
МАС беше разположена пред сградата на Районно управление на полицията в гр. Радомир, в близост до което има река, протичаща през града, близостта на която е вероятната причина установеното наличие на сероводород.
В община Радомир не са постъпвали жалби и сигнали, свързани със замърсяване на атмосферния въздух.
1.1. Миризми
Във връзка с постъпили сигнали от граждани на Радомир за остра задушлива миризма и обгазяване в нощните часове, експерти от РИОСВ-Перник извършиха съвместна проверка с представители на община Радомир и РУ „Полиция“ – Радомир.
При направената тази нощ проверка е установен източникът на замърсяването - Пречиствателна станция за отпадъчни води, град Батановци, която е собственост на ВиК ООД, Перник. Запалени са били отпадъци - изсушени утайки от дейността на станцията. Дадено е предписание незабавно да се загасят утайките.
При настоящата проверка е поискан актуален списък на физически и юридически лица, осъществяващи дейности на територията на общината, но такъв не е представен
С цел по-бързо установяване на замърсителите на околната среда от страна на община Радомир, РИОСВ-Перник и други контролни органи е необходимо има такъв списък.
По данни на представителя на общината не са постъпвали жалби и сигнали за неприятни миризми.
3. Фактор „Отпадъци”
3.1. Задължения по чл.19, ал.2 - Кметът на общината осигурява условия, при които всеки притежател на битови отпадъци се обслужва от лица по чл. 35, на които е предоставено право да извършват дейности по тяхното събиране, транспортиране, оползотворяване и/или обезвреждане.
100 % от населението във всички 32 населени места от община Радомир са обхванати в организирана система за събиране и транспортиране на БО. Сметосъбирането се извършва от „Комунал Инженеринг“ ЕООД, гр. София, което притежава Регистрационен документ за събиране и транспортиране на отпадъци с № 12-РД-1581-00/20.05.2016 г., издадено от директора на РИОСВ-София.
3.2. Задължения по чл.19, ал.3, т.2 – кметът на общината отговаря за събирането на битовите отпадъци и транспортирането им до депата или други инсталации и съоръжения за оползотворяването и/или обезвреждането им;
„Комунал Инженеринг“ ЕООД, гр. София събира битовите отпадъци от населените места и ги извозва до Регионално депо „Тева“ – гр. Перник. При проверката е представен Договор № 446 от 25.07.2017 г. между Община Радомир и Консорциум „Чистота Радомир“ с предмет „Сметосъбиране и сметоизвозване на твърди битови отпадъци от населените места на територията на Община Радомир и транспортирането им до Регионално депо за неопасни отпадъци „Тева“ – гр. Перник“, който влиза в сила от 5.08.2017 г. и се сключва за срок от 24 месеца. Срока на същия изтича на 5.08.2019 г., за което е необходимо да се представи нов договор. Община Радомир е започнала процедура по избор на нов изпълнител.
3.3. Задължения по чл.19, ал.3, т.4 - кметът на общината отговаря за избора на площадка, изграждане, експлоатация, закриване и мониторинг на депата за битови отпадъци или на други инсталации или съоръжения за оползотворяването и/или обезвреждане на битови отпадъци;
Общината има изготвен Инвестиционен проект за „Закриване и рекултивация на съществуващо общинско депо за твърди битови отпадъци в имот № 000001, находящо се в мах. „Петрово“ в землището на с. Кошарите, собственост на община Радомир“, като за реализирането му Общината е кандидатствала за отпускане на безвъзмездна помощ към Предприятие за управление на дейностите по опазване на околната среда. Проекта е съгласуван от РИОСВ-Перник и МОСВ. Отпуснати са средства от ПУДООС – близо 5 000 000 лв. Предстои избор на Изпълнител по договора.
Представено е препис-извлечение от Протокол № 3 от 26.03.2019 г. на Общински съвет-Радомир с Решение № 51, за изготвен инвестиционен проект за Закриване и рекултивация на съществуващо общинско депо, в което Община Радомир е кандидатствала за отпускане на безвъзмездна помощ към ПУДООС.
3.4. Задължения по чл.19, ал.3, т.5 - кметът на общината отговаря за организирането на събирането, оползотворяването и обезвреждането на строителни отпадъци от ремонтна дейност, образувани от домакинствата на територията на съответната община;
Кметът на Радомир не е организирал събирането, оползотворяването и обезвреждането на строителни отпадъци от ремонтна дейност, образувани от домакинствата на територията на общината. Строителните отпадъци се събират съвместно с битовите отпадъци.
3.5. Задължения по чл.19, ал.3, т.6 и т.7 - кметът на общината отговаря за разделното събиране на битови отпадъци на територията на общината най-малко за следните отпадъчни материали: хартия и картон, метали, пластмаси и стъкло, и отговаря за организирането на дейностите по разделно събиране на масово разпространени отпадъци /МРО/.
При проверката е представена Програма за разделно събиране на опаковки на територията на община Радомир. Кметът на Общината има сключен договор по чл.26, ал.1, т. 1 и т. 2 от Наредбата за опаковките и отпадъците от опаковки /ДВ, бр.76/2013 г./ с колективна система - организация за оползотворяване на отпадъци от опаковки /ООп / от 29.01.2015 г. с „БУЛЕКОПАК“ АД, гр. София, притежаваща Разрешение № ООп-ОО-04-00/23.01.2013 г.
В системата за разделно събиране на отпадъци е обхванато населението на гр. Радомир. Съдове за разделно събиране са разположени единствено на територията на гр. Радомир.
Община Радомир е организирала дейностите по разделно събиране на МРО, различни от опаковките, като е сключила договори със следните фирми:
- Тристранен договор от 04.12.2015 г. между „Ойл – Рециклейшън“ ЕООД, гр. София – възложител, „Полихим-СС“ ЕООД, гр. София – изпълнител и Община Радомир – Генератор – за отработени масла.
- Договор за сътрудничество № 4 от 13.01.2015 г. между „ГУМИРЕК“ ЕАД, с. Бели Извор и Община Радомир - за излезли от употреба гуми.
- Договор за сътрудничество № 7 от 13.01.2015 г. между „Национална организация по оползотворяване и рециклиране на отпадъци“ АД, гр. София и Община Радомир за излязло от употреба електрическо и електроннно оборудване.
- Договор за сътрудничество № 6 от 13.01.2015 г. между „Национална организация по оползотворяване и рециклиране на отпадъци“ АД, гр. София и Община Радомир за негодни за употреба батерии и акумулатори.
От началото на 2019 г. до днес не са предавани МРО по тези договори.
Договорите са със срок на действие 5 години и са валидни до началото на 2020 г.
3.6. Задължения на кмета по чл. 19, ал. 3, т.9 - кметът на общината отговаря за организирането на разделно събиране на опасните битови отпадъци извън обхвата на наредбите по чл. 13, ал. 1 и предаването им за оползотворяване и/или обезвреждане;
Кметът на Община Радомир е организирал разделно събиране на опасни битови отпадъци, извън обхвата на МРО, като е сключил договор № 173 от 09.02.2018 г. с „БАЛБОК ИНЖЕНЕРИНГ“ АД, гр. София с предмет – организиране на мобилни събирателни пунктове за приемане за последващо третиране на опасни битови отпадъци. Представено е и Допълнително споразумение към договор № 173/09.02.2018 г. от 12.02.2019 г., в което са определени 2 дати за 2019 г. – 09.05.2019 г. и 24.10.2019 г.
3.7. Задължения на кмета по чл. 19, ал. 3, т.10 - кметът на общината отговаря за разделното събиране и съхраняването на битови биоразградими отпадъци, в т.ч. определя местата за разполагане на необходимите елементи на системата за разделно събиране на отпадъците и предаването им за компостиране или анаеробно разграждане;
Кметът на Радомир не е организирал разделно събиране и съхраняването на битови биоразградими отпадъци.
3.8. Задължения на кмета по чл.19, ал.3, т.11 от ЗУО - кметът на общината отговаря за осигуряване на площадка за безвъзмездно предаване на разделно събрани отпадъци от домакинствата, в т.ч. едрогабаритни отпадъци, опасни отпадъци и др. в гр.Радомир, тъй като той е единственото населено място в общината с население по-голямо от 10 000 жители.
Община Радомир не е осигурила площадка съгласно горепосоченото изискване на ЗУО до момента на проверката. В РИОСВ-Перник не е постъпвала информация за намеренията на общината за изграждане на такъв обект.
3.9. Задължения на кмета по чл. 19, ал. 3, т. 13 – кметът на общината отговаря за осигуряването на информация на обществеността по т. 1 - 12, 14 и 15 чрез интернет страницата на съответната община, както и по друг подходящ начин;
По време на кампании за разделно събиране на отпадъци и организирано почистване общината обявява своите инициативи на сайта и чрез обяви на обществени места в населените места.
3.10. Задължения на кмета по чл. 19, ал. 3, т. 14 – кметът на общината отговаря за поддържането на регистър на площадките за предаване на отпадъци от пластмаси, стъкло, хартия и картон на територията на съответната община;
При проверката е представен регистър на площадките за предаване на отпадъци. В него са отбелязани трите площадки на територията на общината, които имат издаден документ по чл. 35 от ЗУО от директора на РИОСВ-Перник.
3.11. Задължения на кмета по чл. 19, ал. 3, т. 15 – кметът на общината отговаря за предотвратяването на изхвърлянето на отпадъци на неразрешени за това места и/или създаването на незаконни сметища и организиране на почистването им.
Община Радомир извършва периодичен контрол на територията на общината за наличие на нерегламентирани сметища и при наличие на такива, те се почистват допълнително чрез възлагателни писма от Консорциум „Чистота Радомир“. През 2018 г. и 2019 г. не са съставяни АУАН или глоби за замърсяване от служителите на общинската администрация.
4.Изпълнение задълженията на кмета по чл.52 от ЗУО
Община Радомир има разработена актуализирана Общинска програма за управление на дейностите по отпадъците /ОПУДО/, като неразделна част от Общинската програма по опазване на околната среда с период на действие от 2014 г. до 2017 г. ОПУДО е приета с Решение № 28/28.02.2014 г. на Общински съвет-Радомир.
Програмата за управление на отпадъците /ПУО/ на Радомир е разработена за периода 2017 г.- 2020 г., в съответствие на Националния план за управление на отпадъците /НПУ/.
От страна на общината е разработена и Наредба за управление на отпадъците на територията на община Радомир, приета с Решение № 197 от 29.11.2013 г. на Общински съвет – Радомир. Същата е публикувана на интернет страницата на общината с цел осигуряване на обществен достъп.
Община Радомир е част от регионалното сдружение „ДЗЗД – Регионално депо - Тева”, включващо общините Перник, Брезник, Радомир, Ковачевци, Земен и Трън.
5. Източници на шум, вибрации и вредни лъчения на територията на община Радомир:
Шумовите нива, излъчвани в околната среда от промишлените източници на шум, се контролират от РИОСВ-Перник чрез провеждане на контролни /чрез лаборатория на ИАОС/ и собствени измервания /извършвани от операторите/.
През 2018 г. на територията на община Радомир са осъществени контролни измерва-ния на шумовите нива на Симинвест ООД-гр.Радомир. Собствени периодични измервания на шумови нива са извършили Ветпром АД и Силмес ЕООД.
Не са констатирани наднормени нива на шум при извършените измервания.
През 2018 г. в РИОСВ-Перник постъпи жалба от жител на общината за шум от самолети в района на Радомир, Житуша, Жедна, Кленовик, Извор, която е препратена за дейности по компетентност на Министерството на транспорта, информационните технологии и съобщенията.
В община Радомир няма постъпили жалби за наднормени нива на шум.
6. Химични вещества
Община Радомир не стопанисва химични вещества.
7. Защитени територии и биоразнообразие
Защитени зони:
• BG0001012 „Земен“ за опазване на природните местообитания и на дивата флора и фауна, включена в списъка от защитени зони, приет с Решение № 661 /16.10.2007 г. на Министерския съвет (обн. ДВ, бр. 85 /2007 г.), изм. и доп. с Решение № 811 /16.11.2010 г. на Министерския съвет (обн. ДВ, бр. 96 /2010 г.);
• BG0001375 „Острица” за опазване на природните местообитания и на дивата флора и фауна, включена в списъка от защитени зони, приет с Решение № 122 /02.03.2007 г. на Министерския съвет (обн. ДВ, бр. 621 /2007 г.);
• BG0000298 „Конявска планина” за опазване на природните местообитания и на дивата флора и фауна, включена в списъка от защитени зони, приет с Решение № 122 /02.03.2007 г. на МС (обн. ДВ, бр. 21 /2007 г.);
• BG0000134 „Чокльово блато” за опазване на природните местообитания и на дивата флора и фауна, включена в списъка от защитени зони, приет с Решение № 122 /02.03.2007 г. на МС (обн. ДВ, бр. 21 /2007 г.);
• BG0000308 „Верила” за опазване на природните местообитания и на дивата флора и фауна, включена в списъка от защитени зони, приет с Решение № 661 /16.10.2007 г. на Министерския съвет (обн. ДВ, бр. 85 /2007 г.);
• BG0000113 „Витоша” за опазване на природните местообитания и на дивата флора и фауна, включена в списъка от защитени зони, приет с Решение № 122 /02.03.2007 г. на Министерския съвет (обн. ДВ, бр. 21 /2007 г.);
• BG0000113 „Витоша” за опазване на дивите птици, обявена със Заповед № РД-763 /28.10.2008 г. на Министъра на околната среда и водите /обн. ДВ бр. 99 /2008 г./
До момента не са констатирани нарушения във връзка със спазване режима на заповедта за обявяване на защитена зона „Витоша”, попадаща на територията на община Радомир.
Защитени територии:
• Част от територията на Природен парк „Витоша“ обявен със Заповед № РД-349 /2000 г. на МОСВ (обн. ДВ бр. 66 /2000 г.), за който има План за управление, приет с Решение № 305 /22.04.2005 г. на Министерски съвет (обн. ДВ бр. 38 /2005 г.).
• Поддържан резерват Острица“, обявен със Заповед № РД - 378 /15.10.1999 г. на МОС, Заповед № РД - 41 /19.01.2015 г. на МОСВ за актуализация на площта на защитената територия.
• Защитена местност „Белите кладенци“, обявена със Заповед № РД - 529 /12.07.2007 г. на МОСВ, бившата буферна зона на поддържан резерват „Острица“.
• Защитена местност „Чокльово блато”, землище на с. Байкалско, община Радомир, обявена за защитена територия със Заповед № 1022 /30.12.1992 г. на МОС.
• Защитена местност „Находище на Муховидна пчелица“, землището на с. Червена могила, община Радомир, обявена за защитена територия със Заповед № РД - 453 / 08.06.2012 г. на МОСВ.
• Природна забележителност „Янкьовец - естествено находище на див божур“, с. Житуша, община Радомир, обявена за защитена територия със Заповед № 3039 /03.10.1974 г. на МГОПС.
• Природна забележителност „Янкьовец - вековна дъбова гора“, землището на с. Житуша, община Радомир, обявена за защитена територия със Заповед № 3039 /03.10.1974 г. на МГОПС.
• Защитена местност „Кашкаваля“ – в землището на с. Долна Диканя, община Радомир обявена за защитена територия със Заповед № РД – 558/04.08.2017г.
До момента не са констатирани нарушения във връзка със спазване режима на заповедите за обявяване на защитени територии, попадащи на територията на община Радомир.
Няма постъпили предложения за обявяване на нови защитени територии.
Биоразнообразие:
Мониторинг на защитени растителни и животински видове:
Ежегодно на територията на община Радомир се провежда среднозимно преброяване на зимуващи водолюбиви птици в района на Чокльово блато, яз. „Долна Диканя“ и яз. „Извор“.
Вековни дървета:
• Зимен дъб, горун (Quercus daleshampii), код в регистъра: 1324, местоположение: с. Чуковец, община Радомир, област Перник. Документи за обявяване: Заповед № 1126 от 08.12.1981 г., бр.102/1981 на Държавен вестник. Характеристики на вековното дърво: възраст – 300 години, височина - 15 м., периметър-4.7 м.
• Зимен дъб, горун (Quercus daleshampii), код в регистъра: 1325, местоположение: с. Чуковец, община Радомир, област Перник. Документи за обявяване: Заповед № 1126 от 08.12.1981 г., бр. 102/1981г. на Държавен вестник. Характеристики на вековното дърво: възраст - 150 години, височина - 12 м., периметър - 1.9 м.
• Цер (Quercus cerris), код в регистъра: 1322, местоположение: с.Чуковец, община Радомир, област Перник. Документи за обявяване: Заповед No.1126 от 08.12.1981 г., бр.102/1981 г. на Държавен вестник. Характеристики на вековното дърво: възраст: 400 години, височина: 12 м., периметър: 4.0 м.
• Цер (Quercus cerris), код в регистъра: 1323, местоположение: с. Чуковец, община Радомир, област Перник. Документи за обявяване: Заповед № 1126 от 08.12.1981 г., бр. 102/1981г.на Държавен вестник. Характеристики на вековното дърво: възраст: 150 години, височина: 10 м., периметър: 1.3 м.
В РИОСВ-Перник е постъпило предложение за обявяване на ново вековно дърво от вида дъб в землището на с. Жедна, община Радомир. При проверката е представена скица на имота, в който се намира дървото. Предстои стартиране на процедура за обявяването му за вековно.
Билкозаготвителни пунктове:
В община Радомир са регистрирани следните пунктове за изкупуване на лечебни растения, диворастящи плодове и гъби:
• Кирил Георгиев Игнатов, с. Кошарите, община Радомир, област Перник-пункт за изкупуване на лечебни растения;
• „Евелин 29“ ООД, гр. Радомир, община Радомир, област Перник-предприятие за билкови чайове;
• Валентина Георгиева Григорова, с. Извор, мах. Клисурата, община Радомир, област Перник-пункт за изкупуване на гъби;
През 2019 г. Община Радомир не е издавала позволителни за ползване на лечебни растения съгласно Закона за лечебните растения. На територията на общината няма нерегламентирани билкозаготвителни пунктове.
Пунктове за изкупуване на живи охлюви:
През 2019 г. на територията на общината са регистрирани следните пунктове за изкупуване на живи охлюви:
• Петя Цекова Петрова, ул. „Ген. Кантарджиев“ № 21, гр. Радомир;
Няма информация за действащи нерегламентирани пунктове за изкупуване на живи охлюви.
При проверката е представено Решение № 51/26.03.2019г. на общински съвет - Радомир, с което е приет отчет за изпълнение на Общинската програма за опазване на околната среда на територията на община Радомир и отчет за изпълнение на Програмата за управление на дейностите по отпадъците на територията на община Радомир. Към момента в общинска администрация Радомир се работи по актуализиране на двете програми.
Във връзка с констатирани несъответствия с нормативните изисквания на екологичното законодателство по фактор „отпадъци“ е дадено 1 бр. предписание, 2 бр. предписания по компонент въздух“ и 1 бр. предписание по Закона за лечебните растения със съответните срокове за изпълнение.