- Новини
- Атмосферен въздух
- Опазване на водите
- ОВОС и екологична оценка(ЕО)
- Натура 2000
- Защитени територии
- Биологично разнообразие
- Почви и земни ядра
- Управление на отпадъците
- Комплексни разрешителни
- Опасни химични вещества
- Контролна дейност
- Достъп до обществена информация
- Доклади за състоянието на околната среда
- Административни услуги
- Административни актове
- Нормативни документи
- Природозащитен календар
- Кампании
- За нас
- Контакти
- Обяви за работа
- Обществени поръчки
- Обществени обсъждания
- Проекти
- Финансиране
- Профил на купувача
Д О К Л А Д Относно:Планирана годишна комплексна проверка община Перник за „Регионално депо за неопасни отпадъци „Тева” за общините Перник, Брезник, Земен, Ковачевци, Радомир и Трън“ по изпълнение на условията в Комплексно разрешително № 382-Н0/2009
Комплексни разрешителни - Комплексни разрешителни |
Д О К Л А Д
Относно:Планирана годишна комплексна проверка община Перник за „Регионално депо за неопасни отпадъци „Тева” за общините Перник, Брезник, Земен, Ковачевци, Радомир и Трън“ по изпълнение на условията в Комплексно разрешително № 382-Н0/2009г., актуализирано с Решение №382-НО-
ИО-А1/2011г.
Проверката се осъществи на 26.11и 27.11.2019год., от екип експерти на РИОСВ-Перник и представител на Басейнова Дирекция Западно Беломорски район /БД ЗБР/.
Цел на проверката: извършване на планов контрол съгласно график за провеждане на контролната дейност по изпълнение на условията в издаденото от Министъра на околната среда и водите комплексно разрешително № 382-Н0/2009г.
Обхват на проверката:
Изпълнение на условия в комплексно разрешително №382-Н0/2009г.,за следните инсталации:
Инсталация, която попада в обхвата на точка 5.4 от Приложение № 4 на ЗООС:
1. „Регионално депо за неопасни отпадъци „Тева” за общините Перник, Брезник, Земен, Ковачевци, Радомир и Трън”, включващо:
- Клетка 1;
- Клетка 2;
- Клетка 3;
- Клетка 4;
Инсталации, които непопадат в обхвата на Приложение 4 на ЗООС:
1. Инсталация за предварително сепариране на отпадъци
2. Инсталация за компостиране
Извърши се проверка по документи и оглед на производствената площадка във връзка със следните условия:
Условие № 2 – Инсталации, обхванати от комплексното разрешително;
Условие № 3- Обхват;
Условие № 4- Капацитет на инсталациите;
Условие № 5- Управление на околната среда /СУОС/;
Условие № 7- Уведомяване;
Условие № 8- Използване на ресурси;
Условие № 9- Емисии в атмосферата;
Условие №10- Емисии на отпадъчни води;
Условие 11- Управление на отпадъците;
Условие № 12- Шум;
Условие № 13- Опазване на почвата и подземните води от замърсяване;
Условие № 14 – Предотвратяване и действия при аварии;
Условие № 15- Преходен и анормален режим на работа;
Условие №16- Прекратяване на работа на инсталациите или на части от тях
Резултати и заключения:
При проверката на място и по документи се установи следното:
Регионално депо за неопасни отпадъци „Тева” е въведено в експлоатация на 29.12.2015 г. Издадено е Разрешение за ползване № СТ-05-2612/29.12.2015 г. на ДНСК-София. През м.януари, 2016 г. е избран оператор на депото - ДЗЗД „Регионално депо Перник-2015“.
По Условие №4. Капацитет на инсталациите
В момента на проверката се депонира в първа клетка. Клетки 2, 3, и 4 са изградени дренажи за чисти води, ограждащите диги. Клетките са изградени до ниво В /до започване на изолационния слой/, което е предмет на втори етап на изграждане.
За 2018г. не е превишен капацитета посочен в Таблица 4.1.
Сепарираща инсталация работи, с общ дневен прием на входа за сепариране около 150т..
Инсталацията за компостиране работи от 01.01.2018г.
Представена е справка за количествата депонирани отпадъци със земни маси за уплътняване на отпадъка в клетка 1, в която е посочено остатъчен капацитет на клетка 1 до 30.10.2019г.
В някои участъци на площадката - пътя към пречиствателната станция има разпилени отпадъци.
По Условие № 5. Управление на околната среда
Определен е персонал и лица, отговорни за изпълнение на условията в разрешителното, избран е оператор на депото – ДДЗД „Регионално депо Перник-2015“.
Представена е инструкция за аварийно планиране и действия при аварии, в която са записани лицата, отговорни за ликвидиране на аварията, местата, където са разположени средствата за гасене на пожари, налична техника за гасене на пожари.
Не е актуализиран списък с нормативни актове, които се отнасят към работата на инсталациите.
По Условие №7. Уведомяване;
Докладвано е с ГДОС, че през 2018г. не са констатирани аварийни и други замърсявания.
С писмо до ИАОС, операторът е входирал искане за промяна на условията по КР по отношение на извършване на собствен мониторинг по компонент „води“.
По Условие 8.1. Използване на вода
При проверката е представен договор с „ВиК“ ООД, гр.Перник.
Изготвена е и се прилага инструкция за измерване/изчисляване и документиране на изразходваните количества вода за производствени нужди. Води се в табличен вид - ежемесечни записи
Изготвена е и се прилага инструкция за извършване на проверки на техническото състояние на водопроводната мрежа на площадката. Води се дневник за техническото състояние на водопроводната мрежа. Водят се ежемесечни записи в табличен вид.
Докладвано е като част от ГДОС за количеството на използваната вода, няма несъответствие и не са предприети коригиращи действия.
По Условие 8.2 Използване на енергия;
Представена е справка за 2018г. за измерените/ изчислените месечни количества електроенергия, не са установени несъответствия.
Операторът документира в дневници резултатите от изпълнението на инструкцията за експлоатация и поддръжка на газстанция, пречиствателна станция на ИВ, пречиствателна станция на ЧВ. Представен е Дневник за измерените/изчислените месечни количества електроенергия, не са установени несъответствия.
По Условие 8.3 Съхранение на спомагателни материали и горива
Представени са информационни листове за безопасност /ИЛБ/, с изключение на ИЛБ за газ пропан-бутан и железенферисулфат. От представените при проверката ИЛБ е установено, че тези за натриев хипохлорит и сярна киселина не отговарят на изискванията на Регламент (EO) 1907/2006 относно регистрацията, оценката, разрешаването и ограничаването на химикали (REACH)-липсва регистрационен номер и в ИЛБ за сярна киселина не е посочена класификацията съгласно Регламент (EO) № 1272/2008. За собствени нужди- операторът използва дизелово гориво, съхранявано в резервоар с вместимост 5 тона. В наличност е още е дин резервоар, който е неизползваем. Дизеловото гориво се доставя от фирми дистрибутори.
Като реагенти в локална пречиствателна станция за отпадъчни води се използват калциев карбонат и сярна киселина. За коагулация се използва железен ферисулфат-съхранява се в оригинални опаковки от 25 кг. За озониране на водата се използва кислород, който се съхранява в оборотни метални бутилки.
На основание чл.26, ал.9 от `Закона за защита от вредното въздействие на химичните вещества и смеси /ЗЗВВХВС/ и §6 от Преходните и заключителни разпоредби на ЗЗВХВС, министърът на околната среда и водите, министърът на здравеопазването и министърът на труда и социалната политика, в рамките на своите компетенции са издали съвмести указания за провеждането на контрол по изпълнението на закона, подзаконовите нормативни актове по неговото прилагане и регламентите, посочени в чл.1, т.3 от закона. Новите указания са утвърдени със съвместна заповед-РД269/11.05.2018г.
Във връзка с гореизложеното, при проверката на място е представено Приложение №2 към утвърдени със заповед на министъра на околната среда и водите Указания за контролна дейност по химикали за изготвяне и поддържане, като изпълнение на изискванията за потребител по веригата на ХВС.
Не се съхраняват дезинфекционни средства. Сключен е договор за абономентно извършване на дератизация и дезинфекция на всички сгради и помещения. Дейностите се осъществяват веднъж месечно, съгласно договора и извънпланово при повикване.
Операторът е изготвил инструкция за поддръжка и периодична проверка на съответствието на съоръженията и площадките за съхранение на спомагателни материали към инсталацията по Условие 2, с експлоатационните изисквания и условията на разрешителното, установяване на причините за несъответствие и предприемане на коригиращи действия. Не са констатирани несъответствия и не се е налагало предприемане на коригиращи действия
Дизеловото гориво се съхранява в стоманен обвалован резервоар с капацитет 5 t. На площадката е наличен още един празен резервоар с капацитет 5 т. Същият не се използва защото операторът няма необходимост.
Операторът на настоящото разрешително прилага писмена инструкция за поддръжка на резервоар за дизелово гориво. Представен е дневник за извършените ежемесечни проверки през 2018г. и 2019г. Не са констатирани несъответствия и не се е налагало предприемане на коригиращи действия.
По Условие № 9. Емисии в атмосферата.
Изградени са 6 броя вертикални газоотвеждащи кладенци. До момента всеки от кладенците се състои от 10 куба, като всеки куб е с височина от 1 м. Инсталацията за изгаряне на биогаз не е изградена. Дата на изграждане на газоотвеждащата система е датата на изграждане на горния изолиращ екран при запълване на капацитета на дадена клетка. Клетка № 1 още не е запълнена.
Операторът на разрешителното прилага инструкция за периодична оценка на наличието на източници на неорганизирани емисии на площадката, установяване на причините за неорганизираните емисии от тези източници и предприемане на мерки за ограничаването им. Представен е дневник, в който се отразяват извършените ежемесечни проверки за наличие на неорганизирани прахови емисии. Не са констатирани несъответствия и не са предприемани коригиращи действия.
Извършва се оросяване на работния участък в първа клетка посредством оросителна система, захранвана с вода от пречиствателна станция за отпадни води. При извършената проверка на място не се установиха неорганизирани прахови емисии. Извършва се ежедневно запръстяване на работните участъци в края на работния ден.
Към момента на проверката не са постъпвали сигнали за неприятни миризми, както в инспекцията, така и на обекта.
Операторът е разработил и прилага инструкция за периодична оценка на спазването на мерките за предотвратяване/намаляване емисиите на интензивно миришещи вещества, установяване на причините за несъответствията и предприемане на коригиращи действия (включително употребата на дезодориращи средства). Представен е дневник за извършените проверки. Не са констатирани несъответствия и не са предприемани коригиращи действия.
Към момента на проверката обектът не е източник на организирани и неорганизирани емисии на вредни вещества в атмосферния въздух.
Изграждането на газови кладенци за първа клетка започва през 2017г. Извършват се СПИ с определената честотата. Представени са протоколи за извършени СПИ на емисиите на вредни вещества в отпадъчните газове, изпускани от изходите на газовите кладенци.
Протоколите се депозират в РИОСВ-Перник. Не е представен доклад, съгласно изискванията на чл.39, ал.1 от Наредба №6 за реда и начина за измерване на емисиите на вредни вещества, изпускани в атмосферния въздух от обекти с неподвижни източници.
Операторът съхранява за всеки газов кладенец документация за стойностите на контролираните параметри и честотата на мониторинг.
По Условие №10. Емисии в отпадъчните води
Изградено е пречиствателното съоръжение - МПСИВ, с шест клетки и ретензионен резервоар. МПСИВ се експлоатира от 15.01.2016г. МПСИВ от 07.06.2019г. до момента на проверката не работи поради авария. Нивото в РБ е много ниско и не се налага пречистване на инфилтрирани води и заустването им във водоприемника.
Изготвена е и се прилага инструкция за поддържане на оптималните стойности на технологичните параметри, осигуряващи оптимален работен режим на пречиствателното съоръжение – МПСИВ. Данните от него се водят в дневник - ежедневни записи.
Операторът е докладвал като част от ГДОС за 2018г. информация за извършените проверки на съответствие на стойностите на контролираните параметри за всяко пречиствателно съоръжение с определените оптимални такива.
Смесеният поток пречистени отпадъчни води се зауства в точка на заустване в Мошинско дере. Проведен е емисионен контрол в/у състоянието на ОВ за 2018г. – два пъти и за 2019г. също два пъти. За констатирани несъотвествия при ЕК за 2018г. по показатели: сулфати, азот нитритен, неразтворени вещества, фенантрен, флуорантрен и пирен е съставен АУАН №8/27.02.2019г. по чл. 48, ал.1, т.3, във вр. чл.200, ал.1, т.6 от ЗВ. Издадено е НП №11-А-8/03.04.2019г. При ЕК през 2019г. са констатирани нарушения по следните показатели: сулфати и азот нитритен, за което е съставен АУАН №07/2020г. по чл. 48, ал.1, т.3, във вр. чл.200, ал.1, т.6 от ЗВ.
За 2018г. от проведения ЕК на 21.05.2018г. са констатирани превишения по показатели сулфати и азот нитратен. Изпратено е писмо до Община Перник за предприемане на коригиращи действия по констатираните превишения. Получен е отговор от община Перник за предстоящи постъпки за промяна на КР№382-НО-2009г. актуализирано с Решение №382-НО-ИО-А1/2011г. пред ИАОС.
Извършен е собствен мониторинг на смесен поток пречистени отпадъчни води, заустени в Мошинско дере. За 2018г. собствения мониторинг се извършва с акредитирана лаборатория. В РИОСВ-Перник са представени протоколи по тримесечия за 2018г и 2019г. до 3-то тримесечие. Предстои вземане на проби за 4-то тримесечие.
Собственият мониторинг на инфилтрата е провеждан с акредитирана лаборатория. Обемът на инфилтрата се измерва автоматично и непрекъснато, водят се ежедневни записи в дневник на пречиствателното съоръжение.
Битово-фекалните отпадъчни води от стопанския двор и инсталациите за сепариране и компостиране са част от смесения поток пречистени отпадъчни води, които се заустват в точка на заустване в Мошинско дере. При проведения ЕК за 2018г. и 2019г. в ТП № 3 няма заустване на отпадъчни води.
Операторът е докладвал с ГДОС данни за емитираните количества на замърсителите в отпадъчните води за един тон депониран отпадък за 2018г. Има превишение на емисионния праг по показатели арсен и никел.
За 2018г. и до момента не са регистрирани аварийни ситуации с изпускане на замърсяващи вещества. Води се дневник в табличен вид.
По Условие № 11. Управление на отпадъците.
Представена е справка за образуваните количества отпадъци в ГДОС за 2018г. Образуваните отпадъци не се различават по вид и не превишават количествата, посочени в КР. През 2018 и до настоящия момент на 2019г. не са извършвани нови строителни работи на обекта.
Операторът подлага на обработка постъпващите отпадъци като ги сепарира и балира отделените рециклируеми фракции. Компостиращата инсталация работи от 01.01.2018 г. Постъпилите на обекта зелени отпадъци се шредират, преработват и се използват за запръстяване на депото, тъй като на изход на инсталацията се получава „нестандартен компост”. На депото не се приемат и не се обработват опасни отпадъци.
На обекта се приемат основно битови отпадъци генерирани от територията на общините в област Перник. През 2019 г. на депото са постъпвали и отпадъци с код 19 12 12 от страна на община Кюстендил. Приемани са за депониране и отпадъци с код 19 08 01 /отпадъци от решетки и сита от ВиК ЕООД, гр. Перник и 10 01 01 /сгурия от Община Перник/. Не са приемани отпадъци, съдържащи азбест. Не е установено приемане на отпадъци, които не са вписани в разрешения списък по условие 11.2.8.
Образуваните опасни отпадъци на обекта се съхраняват в подходящи съдове в определено закрито помещение, обозначени със съответните надписи, съгласно изискванията.
Отпадъци от решетки и сита с код 19 08 01 се приемат от ВиК ЕООД, гр. Перник въз основа на писмен договор и по уточнен график.
Операторът извършва визуална проверка на отпадъците на място при приемането им, измерване с електронна везна и регистрация по електронен път на количеството на приеманите отпадъци, отразяване в “Отчетна книга”, оформена по реда на Наредба № 1/2014 г. – по образци приложения № 3 и № 4 от Наредбата.
Представени са сертификати от ДЗЗД „Регионално депо-Перник 2015“ за произход на отпадъци от желязо и стомана и метални опаковки към договорите за продажба. За предаваните отпадъци от хартия, пластмаси и стъкло са изготвяни товарителници, съпровождащи товарите. Такива не са налични при оператора. Дружеството не е предавало опасни отпадъци за транспортиране.
Операторът извършва операция с код R12 (предварително третиране чрез сепариране) в Инсталация за предварително сепариране на отпадъци /смесени битови отпадъци и опаковки/ като отделя рециклируеми фракции - хартия и картон, пластмаси, метали, стъкло.
Инсталацията за компостиране на отпадъци реално работи от 01.01.2018 г. и в нея се извършва операция по оползотворяване, обозначена с код R3, на отпадъците, посочени в условие 11.5.2.2. На изход от инсталацията, обаче се получава „нестандартен компост”, който се използва за запръстяване и подравняване на депото. Към момента операторът не е предприел стъпки по окачествяване на „компостта”, който излиза на изход от инсталацията.
На обекта се извършва операция по обезвреждане, обозначена с код D5 (специално проектирани депа), на следните отпадъци: 20 03 01 Смесени битови отпадъци /собствен отпадък с код 19 12 12 след сепарира-не на битовите/, 10 01 01 Сгурия, шлака и дънна пепел от котли, 19 08 01 – отпадъци от решетки и сита от ВиК- Перник.
Експлоатацията на Регионално депо за неопасни отпадъци «Тева» за общините Перник, Брезник, Земен, Ковачевци, Радомир и Трън, се извършва при спазване изискванията на Наредба № 6/2013г.
Операторът депонира отпадъците в депото съобразно експлоатационните правила и изисквания – извършва се ежедневно запръстяване, отразено в отчетната книга, както и ежедневно уплътняване /компактиране/.
Обектът работи от 15.01.2016 г. Операторът следи за заетата площ с отпадъци, запълнен и свободен капацитет на депото, спазва се технологията на депониране. Ежедневно се извършва уплътняване и запръстяване. Свободният капацитет на депото към 30.10.2019 г. е 51 481,590 т по данни на оператора, съгласно предоставена справка при проверката. Депонираните отпадъци в клетката на депото са с височина около 9 м.
Операторът е извършил основно охарактеризиране на отпадъка, образуван от дейността на инсталацията по Условие 2., предназначен за обезвреждане чрез депониране в съответствие с изискванията на действащата Наредба № 6/2013 г. Директорът на РИОСВ-Перник се е произнесъл със становище, че същия може да бъде депониран на депо за неопасни отпадъци 26-00-126-/4/ от 26.02.2016 г. Отпадъкът, за който е извършено основно охарактеризиране от страна на оператора е с код 19 12 12. Същият се генерира от работата на сепариращата инсталация на обекта. Този отпадък попада в т. II.2., т.2.3. „Отпадъци, които не подлежат на изпитване”, съгласно утвърденото със Заповед № РД-156 от 04.03.2015 г. на министъра на околната среда и водите – Ръководство за извършване на основно охарактеризиране на отпадъците и прилагане на критериите за приемане на отпадъци на различни класове депа.
Извършено е изпитване от страна на оператора на 10.10.2019 г., за което е представен протокол за вземане на извадки от отпадъци с код 19 12 12 и протокол от изпитване от същата дата. Пробите са взети от акредитирана лаборатория за изпитване.
По Условие 11.9.1.:
1. Наредба № 9/28.09.2004 г. за реда и образците, по които се предоставя информация за дейностите по отпадъците, както и реда за водене на публичния регистър на издадените разрешения, регистрационните документи и на закритите обекти и дейности е отменена и документирането и докладването на дейностите по управление на отпадъците трябва да се извършва съгласно изискванията на действащата Наредба № 1/2014 г. за реда и образците, по които се предоставя информация за дейностите по отпадъците, както и реда за водене на публичните регистри. В тази връзка при проверката на водената на депото отчетна книга по приложение № 4 от Наредба № 1/2014 г. се установи, че в таблица № V Предадени отпадъци са допуснати следните неточности:
- В колони 6 и 7 от таблицата липсва информация за ЕИК на Ю.Л. и основание за притежание на отпадъка;
- В колона 8 от таблицата е вписан код R 3 за дейностите, за които са предадени отпадъците към всеки един от получателите на отпадъците, без същите да извършват рециклиране на отпадъци. Необходимо е да се вписва правилния код на дейностите, за които са предадени отпадъците на всяка отделна фирма, съгласно притежаваните от тях документи по чл. 35 от ЗУО.
2. Във връзка с допълнение на Закона за управление на отпадъците /ЗУО/, публикувано в ДВ. бр.81 от 15 октомври 2019 г., има нови изисквания към лицата, оператори на съоръжения и инсталации за третиране и/или депониране на битови отпадъци, разписани в чл. 41а, в сила от 15.10.2019 г. Оператор на Регионално депо за неопасни отпадъци „Тева“ е ДЗЗД „Регионално депо-Перник 2015“. Операторът е монтирал видеокамери за контрол върху площадката за приемане на отпадъци, съоръженията за третиране на постъпилите отпадъци и клетката за депониране. Операторът не е осигурил отдалечен достъп на РИОСВ-Перник до видеоизображенията в реално време и възможност за отдалечен преглед на съхраняваната в системата информация, съгласно изискванията на чл. 41а, ал. 3 от ЗУО.
Операторът е докладвал по ЕРИПЗ за 2018г. изпусканите количества в почвата на всеки от замърсителите, посочени в приложение II, на Регламент № 166/2006 г.
По Условие 12. Шум
Извършено е наблюдение на общата звукова мощност на площадката и на звуково налягане по измерителен контур дейността на обекта. Представен е протокол от изпитване за извършено собствено измерване на дневно ниво на шум. Не са отчетени наднормени стойности на дневно ниво на шум. Работата на сепариращата инсталация се осъществяват от 07.00 до 19.00 ч. ежедневно. Компостиращата инсталация и дейностите по клетка № 1 се осъществяват от 08.00 до 17.00 ч.
Операторът е извършил наблюдение на общата звукова мощност на площадката и на звуково налягане по измерителен контур дейността на обекта. Следващото поредно измерване на шумови нива следва операторът следва да извърши през 2020г.
Представен е дневник за съответствието на установените еквивалентните нива на шум по границата на производствената площадка и в мястото на въздействие. Не са установени несъответствия и не се налагат коригиращи дейности.
Протоколите са представени в инспекцията с писмо вх. № 26-00-1774/13.12.2018г., но не е спазено изискването на Наредба № 54 за представяне под формата на доклад-чл.30, ал.1 от НАРЕДБА № 54 от 13.12.2010 г. за дейността на националната система за мониторинг на шума в околната среда и за изискванията за провеждане на собствен мониторинг и предоставяне на информация от промишлените източници на шум в околната среда.
Операторът документира и съхранява на площадката резултатите от оценката на съответствието на установените нива на шум по границата на производствената площадка и в мястото на въздействие с разрешените такива, установените причини за допуснатите несъответствия и предприетите коригиращи действия.
Операторът е докладвал като част от ГДОС за 2018г. резултатите от извършени през изтеклата отчетна година наблюдения в съответствие с изискванията на чл.30, ал.2 от Наредба № 54/13.12.2010г.
Условие №13. Опазване на почвата и подземните води от замърсяване
Операторът е изготвил и прилага инструкция за периодична проверка за наличие на течове от тръбопроводи и оборудване, разположени на открито. Към настоящия момент на територията на депото няма тръбопроводи на открито. Резултатите се документират в табличен вид за ежемесечна проверка. Не са установени несъответствия за 2018г. и до настоящата проверка.
През 2018г. до настоящата проверка не са установени разливи и/или изливане на вредни и опасни вещества върху производствената площадка. Резултатите се документират в табличен вид за ежемесечна проверка. Не са установени несъответствия за 2018г. и до настоящата проверка.
Операторът съхранява сорбиращи материали /пясък, трици/ при компактора и автоработилница в случай на разливи.
Изградени са 4 бр. мониторингови кладенци.
Извършва се мониторинг на подземните води. В момента на проверката на БД са предоставени 4 бр. протоколи за 2019г. от извършен анализ на подземните води по показателите, посочени в Таблица 13.8.1 на настоящото разрешително.
С писмо до ИАОС, операторът е входирал искане за промяна на условията по КР по отношение на извършване на собствен мониторинг по компонент „води“.
Извършен е анализ на фоновото ниво по показатели феноли, барий и молибден в пунктовете за мониторинг на подземните води. За 2019г. са представени при проверката протоколи от изпитване за 4 бр. мониторингови кладенци по показатели феноли, барий и молибден.
Изготвена е инструкция за периодична оценка на съответствието на концентрациите на замърсители в подземните води с определените стойности за стандарти за качество на подземните води. Документира се в табличен вид, но в него не са отразени несъответствията, установени при извършения анализ на концентрациите на замърсители в подземните води с определените стойности за стандарти за качество на подземните води.
През 2018г. и до момента на проверката не е имало аварийни случаи, които да предизвикат замърсяване на подземните води.
По Условие 14. Предотвратяване и действия при аварии.
Изготвен е авариен план, утвърден от ръководителя на предприятието.
Изготвена е оценка на възможността за изпускане в резултат на аварийна ситуация в канализацията. Извършват се ежемесечно проверки на канализационната мрежа и на охранителните канавки за повърхностни води. При необходимост и натлачване с пясък охранителните канавки се почистват за по-добра проводимост.
Предложени са мерки - веднъж месечно се проверява ретензионния басейн за инфилтрат за наличие на пукнатини, пробиви и течове и при наличие на такива се взимат мерки за незабавното им отстраняване. В случай на пожар има 2 бр. резервоари за вода, които се пълнят автоматично от централния водопровод. За черпене на вода от резервоарите има 4 бр. помпи които подават вода към противопожарни кранове /хидранти/.
През 2018г. и до настоящата проверка не е възникнала аварийна ситуация.
Докладвано е в ГДОС, че през 2018г. не е възникнала аварийна ситуация.
Изготвена е инструкция с мерки за ограничаване или ликвидиране на последствията при залпови замърсявания на отпадъчните води вследствие на аварийни ситуации. Прилага се в дневник за предотвратяване и контрол на аварийните ситуации.
През 2019г. е съставен АУАН №08/2019г., оператора не е спазил индивидуални емисионни ограничения /ИЕО/ в отпадъчни води по показатели сулфатни йони и фенантрен.
Изготвена е оценка за възможни случаи на непосредствена заплаха за екологични щети и за причинени екологични щети. В оценката са остойностени мерките за възможни случаи на непосред-ствена заплаха за екологични щети и за причинени екологични щети,
През 2018г. и до момента на проверката не са възникнали случаи на непосредствена заплаха за екологични щети и на причинени екологични щети.
Условие № 15. Преходни и анормални режими на работа
Представена е технологична инструкция за пускане (влизане в стабилен работен режим) и спиране на инсталацията по Условие 2, съдържащи необходимите мерки и действия, осигуряващи оптималното протичане на производствените процеси.
Представен е План за контрол и мониторинг на регионално депо за неопасни отпадъци „Тева”, в който има собствен мониторинг при анормални режими на инсталацията по Условие 2.
Условие № 16. Прекратяване на работата на инсталациите или на части от тях
Условието не е обект на настоящата проверка.
ЗАКЛЮЧЕНИЕ:
При извършената планова проверка, на Община Перник са дадени 7 бр. предписания:
- да води отчетност по реда на чл. 10 от Наредба № 1/2014 г. за реда и образците, по които се предоставя информация за дейностите по отпадъците, както и реда за водене на публичните регистри със срок постоянен
- да изпълни всички изисквания, разписани в чл. 41а от ЗУО и да осигури за своя сметка отдалечен достъп на РИОСВ-Перник до видеоизображенията в реално време и възможност за отдалечен преглед на съхраняваната в системата информация в срок до 05.03.2020г. Срокът на предписанието не е изтекъл.
- да осигури на площадката актуализиран списък с нормативни актове, които се отнасят към работата на инсталациите със срок постоянен.
- да осигури на площадката информационни листове за безопасност /ИЛБ/ за натриев хипохлорит и сярна киселина, които да отговарят на изискванията на Регламент (EO) 1907/2006 относно регистрацията, оценката, разрешаването и ограничаването на химикали (REACH) със срок постоянен.
- да представя заедно с протоколите за извършени СПИ на емисиите на вредни вещества в отпадъчните газове и доклад, съгласно изискванията на чл. 39, ал. 1 от Наредба № 6 за реда и начина за измерване на емисиите на вредни вещества, изпускани в атмосферния въздух от обекти с неподвижни източници със срок - до два месеца след провеждане на СПИ.
- да представя заедно с протоколите за проведени собствени измервания на нива на шум и доклад за СПИ на нива на шум, съгласно изискването на Наредба № 54 - чл. 30, ал. 1 от НАРЕДБА № 54 от 13.12.2010 г. за дейността на националната система за мониторинг на шума в околната среда и за изискванията за провеждане на собствен мониторинг и предоставяне на информация от промишлените източници на шум в околната среда със срок- до един месец след провеждане на СПИ.
- да почисти от битови отпадъци терените покрай пътя между кантара и пречиствателното съоръжение-МПСИВ и отводнителните канавки на площадката на депото в срок до 05.03.2020г.
С писмо, операторът е уведомил инспекцията по изпълнение на предписанията.