- Новини
- Атмосферен въздух
- Опазване на водите
- ОВОС и екологична оценка(ЕО)
- Натура 2000
- Защитени територии
- Биологично разнообразие
- Почви и земни ядра
- Управление на отпадъците
- Комплексни разрешителни
- Опасни химични вещества
- Контролна дейност
- Достъп до обществена информация
- Доклади за състоянието на околната среда
- Административни услуги
- Административни актове
- Нормативни документи
- Природозащитен календар
- Кампании
- За нас
- Контакти
- Обяви за работа
- Обществени поръчки
- Обществени обсъждания
- Проекти
- Финансиране
- Профил на купувача


“Стомана Индъстри” АД
Комплексни разрешителни - Комплексни разрешителни |
Д О К Л А Д
Относно: Планирана годишна комплексна проверка на условията в издаденото КР № 100- Н1/2010г., актуализирано с Решение №100-Н1-И0-А2/2013г. на оператор “Стомана Индъстри” АД, гр. Перник
Проверката се осъществи в периода от 11.11. и 12.11.2014г. от екип експерти на РИОСВ-Перник и представител на Басейнова Дирекция Западно Беломорски район /БД ЗБР/.
Цел на проверката: извършване на планов контрол съгласно график за провеждане на контролната дейност по изпълнение на условията в издаденото от Министъра на околната среда и водите комплексно разрешително КР № 100- Н1/2010г., актуализирано с Решение №100-Н1-И0-А2/2013г.
Обхват на проверката:
Изпълнение на условия в комплексно разрешително КР № 100- Н1/2010г. за следните инсталации:
Инсталации, които попадат в обхвата на Приложение 4 на ЗООС:
1. Инсталация за производство на стомана - т. 2.2.
- ЕДП 1
- ЕДП 3
2. Инсталация за обработване на черни метали – станове за горещо валцуване - т. 2.3.а)
- листопрокатен цех
- сортопрокатен цех
- топков цех
- валцовъчен цех
3. Инсталация, която попада в обхвата на т. 5.3.2 „г“ от Приложение № 4 към ЗООС
- Шредерна инсталация
Инсталации, които не попадат в обхвата на Приложение 4 на ЗООС:
2. Сортировъчен цех.
- Инсталация за рязане на скрап
Извърши се проверка по документи и оглед на производствената площадка на „Стомана Индъстри“ АД, ул. „Владайско въстание“ № 1, във връзка със следните условия:
Условие № 2 – Инсталации, обхванати от комплексното разрешително;
Условие № 3- Обхват;
Условие № 4- Капацитет на инсталациите;
Условие № 5- Управление на околната среда /СУОС/;
Условие № 7- Уведомяване;
Условие № 8- Използване на ресурси;
Условие № 9- Емисии в атмосферата;
Условие №10- Емисии на отпадъчни води;
Условие 11- Управление на отпадъците;
Условие № 12- Шум;
Условие № 13- Опазване на почвата и подземните води от замърсяване;
Условие № 14 – Предотвратяване и действия при аварии;
Условие № 15- Преходен и анормален режим на работа;
Условие №16- Прекратяване на работа на инсталациите или на части от тях.
Резултати и заключения:
При огледа на място и документалната проверка се установи следното:
По Условие №3 Обхват
Операторът на инсталацията е извършил ремонт на цялата транспортна система за източване на прах. Извършен е ремонт на клапите /фонари/ и изправността на чадъра в цех ЕСДЦ.
По Условие №4. Капацитет на инсталациите
Няма превишение на определения капацитет.
По Условие №5. Управление на околната среда.
Прилага се система за управление на околната среда/СУОС/, изискваща се с Условие 5 на комплексното разрешително. Регламентирани са реда, отговорностите, пълномощията и документирането на дейностите по внедряването, функционирането и поддържането на системата за управление на околната среда и лицата отговорни за изпълнението на условията на комплексното. Операторът извършва актуализиране на СУОС, с изискванията на КР №100-Н1/2010г., актуализирано с Решение №100-Н1-И0-А2/2013г.
По Условие №7. Уведомяване
Уведомена е МОСВ и РИОСВ за промени в работата на инсталацията. Необходимостта от промяна на КР е във връзка с публикуване на Решение 2012/135/ЕС за формулиране на заключения за НДНТ при производство на чугун и стомана, както и съобразяване на условията на КР с изискванията на нормативни и административни актове, влезли в сила или променени след издаване на разрешителното.
По Условие 8 Използване на суровини
Ежемесечно се отчитат разходите на вода, електроенергия за производствени нужди. Няма данни за превишаване на месечните разходни норми за консумираните количества вода, електроенергия, суровини, спомагателни материали и горива.
Водовземането се осъществява съгласно актуални разрешителни за водовземане от яз.Студена и р.Струма. Не е констатирано превишение на разрешеното за ползване количество вода за производствени нужди.
Съхранението на суровините и спомагателните материали се осъществява в складове, които са закрити, с бетонова основа, без връзка с канализацията.
Товаренето и разтоварването на прахообразуващи материали става на означените за това площадки. Товаро-разтоварните площадки са асфалтирани или бетонирани.
Операторът е изготвил и поддържа списък на употребяваните химични вещества и смеси /ХВС/ по отделни цехове и звена. ХВС са снабдени с информационни листове за безопасност. Съхранението на химичните вещества и смеси отговоря на условията за съхранение, посочени в информационните листове за безопасност.
Не са констатирани случаи на аварии с химични вещества и смеси.
По Условие № 9. Емисии в атмосферата.
Операторът експлоатира следните пречиствателните съоръжения за емисии в атмосферата: 1 бр. ръкавен филтър към всяко от изпускащи устройства: №1 към ЕСДЦ - Електродъгова пещ №1 (Инсталация за производство на стомана), №2 към ЕСДЦ - (Инсталация за производство на стомана), № 11 – ЕСДЦ - Електродъгова пещ №3 (Инсталация за производство на стомана), №3 към Шредерна инсталация (Сортировъчен цех), №9 към Инсталация за рязане на скрап (Сортировъчен цех).
Към момента на проверката ръкавен филтър №3 към изпускащо устройство №11 не е въведен в редовна експлоатация с разрешително за ползване от ДНСК. През 2013г. и до настоящия момент ръкавен филтър към изпускащо устройство № 11 не е експлоатиран, тъй като Елекродъгова пещ №3 не е работила.
Всички емисии на вредни вещества от инсталациите по Условие 2, се изпускат в атмосферния въздух организирано, т.е. през изпускащите устройства, описани в Условие 9.2.
-Емисиите от ЕДП №1 и ЕДП №3 се изпускат организирано през изпускащи устройства №1 и №11, след като са преминали през ръкавни филтри №1 и №3.
Част от емисиите на ЕСДЦ се изпускат организирано през изпускащо устройство №2, след преминаване през ръкавен филтър №2.
-Извършват се собствени непрекъснати измервания /СНИ/ на емисиите на прах от изпускащи устройства № 1, 2 към ЕДП №1 и ЕСДЦ.
Операторът е извършил СПИ за 2013 г. на изпускащи устройства, съгласно табл. 9.6.1.1-/без ИУ №2/, Табл. 9.6.1.2. и Табл. 9.6.1.3. Няма регистрирани показатели над определените в КР. През 2013г. е извършено измерване на диоксини и фурани и общ органичен въглерод за ИУ № 1 и ИУ №2. За 2014г. през юли и септември са извършени измервания за общ органичен въглерод от ИУ №1 и ИУ № 2
Операторът поддържа уплътнени конструкциите на производствените халетата и халета за съхранение на прахообразуващи материали на територията на площадката с цел недопускане на неорганизирани емисии на вредни вещества изпускани в атмосферния въздух.
Операторът обслужва хладилните, климатични и пожарогасителни инсталации, съдържащи флуорирани парникови газове съгласно изискванията на Наредба за установяване на мерки по прилагане на Регламент (ЕО) № 842/2006 относно някои флуорирани парникови газове.
Операторът предприема мерки за ограничаване на емисиите на прахообразни вещества, в съответствие с изискванията на чл.70 на Наредба № 1/ 27.06.2005г. за норми за допустими емисии на вредни вещества (замърсители), изпускани в атмосферата от обекти и дейности с неподвижни източници на емисии. Има договор с външна фирма «ДЛВ» ООД, гр.Перник за почистване на вътрешнозаводските улици.
Операторът изчислява годишните количества на замърсителите (kg/y) в атмосферния въздух съгласно изискванията на Приложение 4 на Ръководство за прилагане на ЕРИПЗ.
Операторът докладва като част от ГДОС данни за емитираните количества на замърсителите във въздуха, за производството на единица продукт, изчислени съгласно Условие 6.12.
По Условие №10. Емисии в отпадъчните води
Операторът зауства смесен поток пречистени охлаждащи и дъждовни води в река Струма, втора категория водоприемник при спазване на условията, посочени в Таблица 10.1.2.1. Извършван е собствен мониторинг смесен поток отпадъчни води на тримесечие от акредитирана лаборатория, съгласно условията в КР.
През 2013г. от проведения емисионен контрол от РИОСВ не е установено превишение на ИЕО
Наличен е дневник за регистриране на бедствия, аварии, катастрофи и др. критични ситуации. През 2013г. няма възникнали аварийни ситуации които да са довели до изпускане на замърсяващи в-ва във водоприемника р. Струма.
Операторът документира и съхранява на площадката информация за всички вещества и техните количества, свързани с прилагането на Европейския регистър за изпускането и преноса на замърсители (ЕРИПЗ). Докладвано е в ГДОС 2013г. общо количество емитирани замърсители в отпадъчни води.
По Условие № 11. Управление на отпадъците.
Образуваните отпадъци не се различават по вид (код и наименование) и не превишават количествата, определени в КР.
Дружеството събира образуваните отпадъци съгласно изискванията на определените за това места.
Филтърен прах се подлага на пелетизиране. Отпадъци от пречистване на охлаждащи води /окалина и шлам/ се отцеждат и изсушават - с цел привеждането им в удобен за транспортиране вид /кодове 10 02 10, 10 02 07, 10 02 11/.
Отпадък с код 20 01 21* се съхранява в обособени помещения в цеховете по места на образуване, като са осигурени опаковки за съхранение и необходимото количество сяра. Помещенията са обозначени с табели с код и наименование на отпадъка. Не се установи смесване с други отпадъци.
Металните варели за съхраняване на отработени масла са поставени по местата, определени за съхраняването им, върху метални маслосъбирателни вани. Местата за съхранение са маркирани с код и наименование на отпадъка и надпис «Опасен отпадък». Отработените масла се съхраняват в подходящи затворени съдове /големи пластмасови контейнери/ обозначени за предназначението им с код и наименование на отпадъка. Mасло от маслено-водни сепаратори се съхранява в специални съдове в близост до съоръженията за сепарирането им.
Отпадък с код и наименование: 16 06 01* Оловни акумулаторни батерии се съхранява разделно на обозначена площадка, в специализиран пластмасов контейнер, отговарящ на изискванията.
При приемане на метален скрап операторът извършва проверка на придружаващата документация, както и визуална проверка, количеството се измерва с технически средства и се отразява в “Отчетни книги”, по обр. №1 от Наредба №2/2013 г.
Предаването на отпадъци извън територията на площадката се извършва въз основа на писмени договори.
Представени са идентификационни документи с лицензирани фирми за проверявания период до момента за предадени опасни отпадъци: 15 01 10, 13 01 10, 13 02 05, 13 05 06, 13 03 07, 16 06 01, 10 02 07, 20 01 21.
Операторът извършва операция по оползотворяване, обозначена с код R4 (рециклиране или възстановяване на метали и метални съединения), в Инсталация за производство на стомана.
Операторът извършва операция по оползотворяване, обозначена с код R13 (съхраняване на отпадъци до извършване на операция по оползотворяване, обозначена с код R4) на площадки с номера 20а, 20б, 20в и 20г от Приложение II 7.3-1 от заявлението, на отпадъците, посочени в Условие 11.2.8. Площадките имат трайна бетонова настилка, имат надписи /жълти обозначителни табели/ за вида на отпадъците, които се третират в тях.
Операторът е започнал процедура по осн.охарактеризиране шредерния отпадък, предназначен за депониране - представил е в РИОСВ-Перник План за вземане на проби, представен и в ИАОС. По сведение на оператора са проведени предварителни проучвания за извършване на осн. охарактеризиране в акредитирани лаборатории в съответствие с изискванията на Наредба № 8/2004. Представено е писмо от ИАОС, че пробонабирането ще се извърши в периода от 24 до 28.11.2014 г.
Документирането на дейностите по управление на отпадъците се извършва по реда на Наредба № 2 от м.октомври 2013 г. Заверени са от РИОСВ-Перник 38 бр. отчетни книги по образец № 1 и 4 бр. по прил.№ 4 от Наредба № 2.
По Условие 12. Шум.
Извършени са контролни измервания измервания на Централна лаборатория – София - 01 към ИАОС, при които са констатирани наднормени шумови нива на 2бр. точки по измерителни контури /1 и 2/ и 1 бр. точка на мястото на въздействие.
Операторът извършва наблюдение на: общата звукова мощност на площадката; еквивалентните нива на шум в определени точки по оградата на площадката. През 2014г. операторът е извършил собствени периодични измервания на нивата на шум излъчвани от дейността на производствената площадка за дневни нощни и вечерни нива. При измерванията не са констатирани наднормени нива. Протоколите от измерванията ще бъдат представени в РИОСВ – Перник.
Докладвано е с ГДОС за 2013г. резултатите от извършени през изтеклата отчетна година наблюдения, установени несъответствия с поставените в разрешителното максимално допустими нива, причини за несъответствията, предприети/ планирани коригиращи действия.
По Условие № 13. Опазване на почвата и подземните води от замърсяване
Опазване на почвата от замърсяване:
Води се Дневник за разливи. с данни за датата и часа на установяване на разлива, причини за разлива, замърсената площ и степента на замърсяване, замърсители.
През отчетният период са регистрирани 2бр. аварии на производствената площадка на Стомана Индъстри АД. Авариите са отстранени, терените са почистени.
Извършва се мониторинг на състоянието на почвите на територията на площадката. Определени са 5 бр. пунктове. Взети са почвени проби през септември 2014г. Протоколите от изпитване са в процес на изготвяне.
Определени са места за товаро-разтоварни дейности, доставени са метални вани върху които се извършват товаро-разтоварни работи на варели с масла.
Опазване на подземните води от замърсяване:
При проверката не е констатирано пряко или непряко отвеждане на вредни и опасни вещества подземните води.
Извършва се мониторинг на подземни води от два пункта.
Документират се и съхраняват резултатите от собствения мониторинг на почви и подземни води. Резултатите от мониторинга на подземни води се представят в БД.
Не е имало аварийни случаи, предизвикващи замърсяване на подземните води.
По Условие 14. Предотвратяване и действия при аварии
Операторът има изготвен вътрешен авариен план, утвърден от ръководителя на предприятието. Планът се изпълнява.
За 2013г. и до момента на проверката не е имало изпускане на замърсени отпадъчни води в канализацията в резултат на аварийна ситуация
Операторът е изготвил оценка за възможни случаи на непосредствена заплаха за екологични щети и за причинени екологични щети. При проверката се установи, че оценката е актуализирана с издаването на КР.
По данни на оператора не са регистрирани случаи на причинени екологични щети, както и случаи на непосредствена заплаха за екологични щети.
По Условие № 15. Преходни и анормални режими на работа
Операторът прилага инструкция за пускане и спиране на пречиствателните съоръжения.
По Условие 16. Прекратяване на работата на инсталациите или на части от тях
Към момента на проверката по данни на оператора не е вземано решение за прекратяване на дейността на инсталациите.
ЗАКЛЮЧЕНИЕ:
Дружеството е внедрило и прилага Система за управление на околната среда отговаряща на условие в разрешителното.
Операторът спазва заложените изисквания за провеждане на собствен мониторинг на емисии на вредни вещества във въздуха и водите. Провежданият мониторинг на функционирането на пречиствателните съоръжения за третиране на отпадъчни води е съгласно заложените в разрешителното условия.
Извършва се оценка, документиране и докладване на констатираните несъответствия и предприетите коригиращи мерки, които се изискват с условията на комплексното разрешително.
Съставен е АУАН №0039/2014г. по Закона за защита на шума в околната среда.