- Новини
- Атмосферен въздух
- Опазване на водите
- ОВОС и екологична оценка(ЕО)
- Натура 2000
- Защитени територии
- Биологично разнообразие
- Почви и земни ядра
- Управление на отпадъците
- Комплексни разрешителни
- Опасни химични вещества
- Контролна дейност
- Достъп до обществена информация
- Доклади за състоянието на околната среда
- Административни услуги
- Административни актове
- Нормативни документи
- Природозащитен календар
- Кампании
- За нас
- Контакти
- Обяви за работа
- Обществени поръчки
- Обществени обсъждания
- Проекти
- Финансиране
- Профил на купувача


“ Топлофикация-Перник” АД - ТЕЦ „Република”
Комплексни разрешителни - Комплексни разрешителни |
Д О К Л А Д
Относно: Планирана годишна комплексна проверка на условията в издаденото КР № 53/2005г., актуализирано с Решение 53-НО-ИО-А2/2012г. на оператор “ Топлофикация-Перник” АД за ТЕЦ „Република”
Проверката се осъществи в периода от 14.10.2014г. до 15.10.2014г. от екип експерти на РИОСВ-Перник и представител на Басейнова Дирекция Западно Беломорски район /БД ЗБР/.
Цел на проверката: извършване на планов контрол съгласно график за провеждане на контролната дейност по изпълнение на условията в издаденото от Изпълнителният директор на ИАОС комплексно разрешително КР № 53/2005г., актуализирано с Решение 53-НО-ИО-А2/2012г.
Обхват на проверката:
Изпълнение на условия в комплексно разрешително КР № 53/2005г. за следните инсталации:
Инсталации, които попадат в обхвата на точка 1.1 от Приложение 4 на ЗООС:
1. Горивна инсталация за производство на топлинна енергия, включваща:
- ПГ 5;
- ПГ 3 (резервен);
Инсталации, които не попадат в обхвата на Приложение 4 на ЗООС:
1. Горивна инсталация за производство на топлинна енергия, включваща:
- ПГ 3 (резервен);
2. Инсталация за производство на електроенергия
- Г 3;
- Г 4;
- Г 5;
3. Топлопреносната мрежа на територията на площадката.
Извърши се проверка по документи и оглед на производствената площадка във връзка със следните условия:
Условие № 2 – Инсталации, обхванати от комплексното разрешително;
Условие № 3- Обхват;
Условие № 4- Капацитет на инсталациите;
Условие № 5- Управление на околната среда /СУОС/;
Условие № 7- Уведомяване;
Условие № 8- Използване на ресурси;
Условие № 9- Емисии в атмосферата;
Условие №10- Емисии на отпадъчни води;
Условие 11- Управление на отпадъците;
Условие № 12- Шум;
Условие № 13- Опазване на почвата и подземните води от замърсяване;
Условие № 14 – Предотвратяване и действия при аварии;
Условие № 15- Преходен и анормален режим на работа;
Условие №16- Прекратяване на работа на инсталациите или на части от тях
Резултати и заключения:
От направената проверка се установи следното:
По Условие № 2. Инсталации, обхванати от комплексното разрешително-
Експлоатират се разрешените с КР инсталации и съоръжения.
По Условие № 3 Обхват
Въведена е в редовна експлоатация автоматична система (АС) за СНИ за измерване на емисиите от ПГ № 5. От м.юни 2012г. в РИОСВ-Перник се представят месечни отчети за проведените СНИ, отговарящи на изискванията на Инструкция №1/2003г.Изградена е нова система за СНИ, която отчита съдържанието на изходящите газове преди и след СОИ.
По Условие № 4. Капацитет на инсталациите
Дружеството експлоатира инсталацията по Условие 2 без да превишава определените стойности. В момента на проверката работи ПГ 5 с номинална топлинна мощност 148 MW. ПГ 3 е с номинална мощност 48 MW се използва като аварийна мощност.
По Условие № 5. Управление на околната среда
Прилага се система за управление на околната среда, изискваща се с Условие 5 на комплексното разрешително. Регламентирани са реда, отговорностите, пълномощията и документирането на дейностите по внедряването, функционирането и поддържането на системата за управление на околната среда и лицата отговорни за изпълнението на условията на комплексното. Операторът е извършил актуализация на системата, там където е необходимо, след издаване на актуализираното КР.
Условие №7. Уведомяване
През 2013г. не е имало аварийни ситуации. През 2014 г. до момента на проверката са установени 4 бр. пробиви на шламопроводи на I, II и III багерни групи за сгуроотвал 7-ми септември. Операторът е уведомил РИОСВ-Перник за 4 бр. възникнали аварийни ситуации на 19.09.2014г., 11.10.2014г., 13.10.2014г.и 16.10.2014г., но след подаване на сигналите към инспекцията от „Оперативен център“-РД ПБЗН-Перник по тел. 112.
Като причина на пробива е посочено абразивно износване на тръбопровода и високото налягане. Пробивите по тръбопроводите се отстраняват чрез ел.заварка на авариралия участък от тръбата.
Операторът предприема мерки за предотвратяване на екологични щети. Преустановено е подаването на сгуропепелен отпадък по авариралия тръбопровод и е пренасочено към резервен тръбопровод. Изпратена е аварийна група за отстраняване на пробива.
По Условие 8. Използване на ресурси
Ежемесечно се отчитат разходите на вода, електроенергия за производствени нужди. Няма данни за превишаване на месечните разходни норми за консумираните количества вода, електроенергия, суровини, спомагателни материали и горива.
Не се констатирани случаи на аварии с химични вещества и смеси.
Условие № 9. Емисии в атмосферата.
Операторът експлоатира един брой електрофилтър към парогенератор №5. В момента на проверката сероочистващата инсталация към парогенератор № 5 е изградена. СОИ е въведена в експллоатация с Решение за пололзване № СТ-05-2183/ /09.09.12.2013. , издадено от ДНСК- София.
Операторът извършва собствени непрекъснати измервания на емисиите на вредни вещества в отпадъчните газове от парогенератор №5. Монтирана е АС за СНИ преди и след СОИ на изпускащо устройство с височина 80 метра,
ПГ№3 е работил епизодично и за кратки периоди, съгласно оперативен дневник, поради което не е възлагано измерване от акредитирани лаборатории.
По данни на оператора не са постъпвали оплаквания. В РИОСВ–Перник не са получени оплаквания и жалби за миризми.
По Условие №10. Емисии в отпадъчните води
В експлоатация е неутрализационния басейн-2 камери (за отпадъчни води от ХВО).
Изготвена е инструкция за работа на неутрализационен басейн и определени са контролирани параметри: рН и неразтворени вещества, честота на мониторинга – ежедневно.
Производствените отпадъчни води са включени изцяло в оборотен цикъл.
Количеството на заустваните БФВ се извършва съгласно договор с ВиК ООД, Перник по показанията на водомер за чисти води.
По Условие № 11. Управление на отпадъците.
Извърши се проверка на място на съответните площадки.
Генерираните отпадъци при работата на инсталациите не се различават по вид /код и наименование/ и не превишават количествата, посочени в КР.
Отпадък с код 10 01 05 от СОИ се образува и се използва за рекултивацията на сгуроотвал „7-ми септември”.
На площадката за временно съхраняване на отпадък с код 20 01 21* е осигурено необходимото количество сяра. Площадката е закрита, с бетонирана повърхност, обозначена с ясни надписи за вида на отпадъците, които се третират в нея и оборудвана със стелажи и съдове за съхраняване на ИУЖЛ. Лампите се съхраняват с транспортни опаковки.
Отпадъците сгурия, шлака и дънна пепел от котли с код 10 01 01, увлечена/летяща пепел от изгаряне на въглища – 10 01 02 и утайки от избистряне на вода – 19 09 02 се транспортират чрез използване на хидротранспорт до депо за неопасни отпадъци “Кудин дол”.
Представени са при проверката договори с лицензирани фирми за предаване за оползотворяване на тези отпадъци. Не са представени в РИОСВ-Перник копия от документите по чл. 35 от Закона за управление на отпадъците /ЗУО – ДВ, бр.53 от 13.07.2012 г./ на лицата, с които дружеството е сключило писмени договори за приемане на образуваните от работата на инсталацията отпадъци с кодове 10 01 01 сгурия, шлака и дънна пепел от котли, с изключение на пепел от котли, упомената в 10 01 04, 10 01 02 увлечена/летяща пепел от изгаряне на въглища и с код 10 01 05 твърди отпадъци от реакции на основата на калций, получени при десулфуризация на отпадъчни газове за дейностите транспортиране и последващо третиране /оползотворяване или обезвреждане/.
Дружеството е в процедура по извършване на основно охарактеризиране на отпадъците, образувани от дейността на предприятието и предназначени за обезвреждане чрез депониране съгласно изискванията на Наредба № 6/2014 г. и Ръководство на МОСВ за извършване на осн.охарактеризиране. В РИОСВ-Перник са представени планове за вземане на проби с цел осн.охарактеризиране на отпадъците от ТЕЦ „Република“. Извършено е пробонабиране от акредитирана лаборатория съгласно утвърдените планове.
Операторът докладва изпусканите количества замърсители в почвата на всеки от замърсителите, посочени в Приложение II, за които са надвишени пределните количества, посочени в приложение II на Регламент № 166/ 2006 г. относно създаването на Европейски регистър за изпускането и преноса на замърсители (ЕРИПЗ), както и преносите извън площадката на опасни отпадъци, в определените в цитирания регламент случаи.
По Условие 12. Шум
Съгласно извършените собствени измервания през 2014г. не са регистрирани нива на шум над допустимите. Представен е протокол за проведените собствени измервания на нивата на шум от акредитирана измервателна лаборатория не са измерени наднормени нива на шум-дневно, нощно и вечерно съгласно Наредба № 6/26.06.2006г.
По Условие №13. Опазване на почвата и подземните води от замърсяване
При проверката не се установи пряко или непряко отвеждане на вредни и опасни вещества в почвите и подземните води.
При проверката не се установи разливи и/или изливане на вредни и опасни вещества върху производствената площадка. Не са установени течове от резервоари, варели и тръбопроводи.
Съхраняват се сорбиращи материали-трици, пясък, пепелина до складови стопанства.
Води се Дневник на дежурен персонал. За 2014 г. са установени 3бр. замърсявания на почвите с шламови води около авариралите шламопроводи, отвеждащи шлам от ТЕЦ Република към сгуроотвал 7-ми септември. Предприети са действия, преустановено е подаването на сгуропепелен отпъдък по авариралия тръбоопровод и е пренасочено към резервен тръбопровод. Пробивите са отстранени чрез ел. заварка на дефектиралия участък от тръбата.
Извършва се собствен мониторинг на подземни води по показатели, посочени в Таблица 13А.9.1.
Извършва се собствен мониторинг на почви. При проверката е представен Протокол от изпитване. Не са установени превишения на показателите от мониторинг на почвите. Следващото пробонабиране по почвите ще бъде през 2015г.
По Условие 14. Предотвратяване и действия при аварии
При проверката на място е представен актуализиран през 2014г. План за действие при аварии, съгласуван с компетентните органи, утвърден от ръководителя на предприятието.
Операторът е представил дневник на дежурния инженер на смяна, в който се отразяват причините за възникналите аварийни ситуации; времето и мястото на възникване, както и предприетите действия по прекратяване на аварийната ситуация.
Операторът е изготвил оценка за възможни случаи на непосредствена заплаха за екологични щети и за причинени екологични щети и е остойностил мерките за възможните случаи на непосредствена заплаха за екологични щети.
При възникналите случаи на непосредствена заплаха за екологични щети операторът е предприел мерки за предотвратяване на екологични щети. Преустановено е подаването на сгуропепелен отпадък по авариралия тръбопоровод и подаването е пренасочено към резервен тръбопровод. Изпратена е аварийна група за отстраняване на пробива.
Информация за случаите на непосредствена заплаха за водни обекти и почви е отразена в дневник на дежурния инженер на смяна, както и в оперативен дневник на дежурния персонал в централата.
Дадено предписание на оператора да коригира инструкцията за периодична проверка, като увеличи честотата на обхода по сгуророводите. Предписанието е изпълнено. Също така е дадено предписание на оператора да изготви и представи в РИОСВ-Перник утвърден от изпълнителния директор график за прилагане на техническите мерки, отнасящи се за недопускане изпускане на шламови води от сгуропроводите на ТЕЦ Република до сгуроотвали „7-ми септември“ и „Кудин дол“. Предписанието е изпълнено, представен е от оператора график за изпълнение на технически мерки.
По Условие № 15. Преходни и анормални режими на работа
Действията по пускане и спиране на пречиствателното съоръжение се съхраняват чрез софтуерна програма на автоматизираната система за управление на ЕФ №5 и СОИ; документират се и в дневник в цех ОТНПО и СОИ
При проверката е представен План за собствен мониторинг при анормални режими на инсталациите по Условие 2. Обобщени резултати от мониторинга са представени като част от ГДОС.
Операторът е употребявал смес от въглища като гориво в ПГ №5 в случай на планови ремонти и/или аварии на сероочистващата инсталация (СОИ).
По Условие 16. Прекратяване на работата на инсталациите или на части от тях
По Условие 16.1. Не е вземано решение за прекратяване на дейността на инсталациите или на части от тях.
ЗАКЛЮЧЕНИЕ:
Дружеството е внедрило и прилага Система за управление на околната среда отговаряща на условие в разрешителното.
Операторът спазва заложените изисквания за провеждане на собствен мониторинг на емисии на вредни вещества във въздуха и водите. Провежданият мониторинг на функционирането на пречиствателните съоръжения за третиране на отпадъчни води е съгласно заложените в разрешителното условия.
Извършва се оценка, документиране и докладване на констатираните несъответствия и предприетите коригиращи мерки, които се изискват с условията на комплексното разрешително.
За констатираните несъответствия на обекта с изискванията на екологичното законодателство са направени съответните предписания с Протокол № 12/2014г.-КР №53/2005г. и поставени срокове за тяхното отстраняване. За установяване изпълнението на предписанията ще бъде извършена последваща проверка.
Съставен е Акт №30/2014г. за неизпълнение на Условие 7.6. за уведомяване при аварийно замърсяване.