- Новини
- Атмосферен въздух
- Опазване на водите
- ОВОС и екологична оценка(ЕО)
- Натура 2000
- Защитени територии
- Биологично разнообразие
- Почви и земни ядра
- Управление на отпадъците
- Комплексни разрешителни
- Опасни химични вещества
- Контролна дейност
- Достъп до обществена информация
- Доклади за състоянието на околната среда
- Административни услуги
- Административни актове
- Нормативни документи
- Природозащитен календар
- Кампании
- За нас
- Контакти
- Обяви за работа
- Обществени поръчки
- Обществени обсъждания
- Проекти
- Финансиране
- Профил на купувача


„Галко” АД, гр. Радомир
Комплексни разрешителни - Комплексни разрешителни |
Д О К Л А Д
Относно: Планирана годишна комплексна проверка на „Галко” АД, гр. Радомир, по изпълнение на условията в Комплексно разрешително № 118/2006г., актуализирано с Решение № 118-Н0-И0 А1/2012г.
Проверката се осъществи в периода от 30.08 и 31.08.2016год. от екип експерти на РИОСВ-Перник и представител на Басейнова Дирекция Западно Беломорски район /БД ЗБР/. Проверката е извършена на площадката на „Галко” АД, находяща се в гр.Радомир, ул. “Гарата” №1.
Цел на проверката: извършване на планов контрол съгласно график за провеждане на контролната дейност по изпълнение на условията в издаденото от Министъра на околната среда и водите комплексно разрешително КР № 118-Н0/2006г., актуализирано с Решение № 118-Н0-И0 А1/2012г.
Обхват на проверката:
Изпълнение на условия в комплексно разрешително КР № 299-Н0/2008г. за следните инсталации:
Инсталации, които попадат в обхвата на точка 2.6 от Приложение 4 на ЗООС:
1. Инсталация за повърхностна обработка на метали включваща дейностите:
• обезмасляване;
• байцване;
• флюсване.
Извърши се проверка по документи и оглед на производствената площадка във връзка със следните условия:
Условие № 2 – Инсталации, обхванати от комплексното разрешително;
Условие № 3- Обхват;
Условие № 4- Капацитет на инсталациите;
Условие № 5- Управление на околната среда /СУОС/;
Условие № 7- Уведомяване;
Условие № 8- Използване на ресурси;
Условие № 9- Емисии в атмосферата;
Условие №10- Емисии на отпадъчни води;
Условие 11- Управление на отпадъците;
Условие № 12- Шум;
Условие № 13- Опазване на почвата и подземните води от замърсяване;
Условие № 14 – Предотвратяване и действия при аварии;
Условие № 15- Преходен и анормален режим на работа;
Условие №16- Прекратяване на работа на инсталациите или на части от тях
Резултати и заключения:
От направената проверка се установи следното:
По Условие № 2. Инсталации, обхванати от комплексното разрешително
В момента на проверката работи инсталация за повърхностна обработка на метали.
Инсталации, които не попадат в обхвата на Приложение 4 на ЗООС:
1. Инсталация за горещо поцинковане;
2. Цех за механична обработка на метали.
3. Водогреен котел.
Режимът на работа е пет дневна работна седмица, осем часов работен ден.
По Условие № 3. Обхват
Монтиран е и се експлоатира водогреен котел на природен газ с топлинна мощност 0.57 MWth към „Инсталацията за повърхностна обработка на метали“.
По Условие №4. Капацитет на инсталациите
За 2015г. и до настоящия момент на проверката не е констатирано превишение на капацитета. Отчетеното годишно количество произведена продукция за 2015г. е 4 142,698 т.
По Условие №5. Управление на околната среда.
Прилага се система за управление на околната среда, изискваща се с Условие 5 на комплексното разрешително. Регламентирани са реда, отговорностите, пълномощията и документирането на дейностите по внедряването, функционирането и поддържането на системата за управление на околната среда и лицата отговорни за изпълнението на условията на комплексното. Операторът е извършил актуализация на системата, там където е необходимо, след издаване на актуализираното КР.
По Условие № 7. Уведомяване
По данни на оператора до момента не са възниквали аварийни или други замърсявания и не се е налагало уведомяване на областния управител, кмета на общината, РИОСВ-Перник, БД ЗБР.
Информирани са МОСВ, ИАОС и РИОСВ-Перник за всяка планирана съществена промяна в работата на инсталацията по Условие 2.
Резултатите от мониторинга в частта “Води” са представени в РИОСВ-Перник и БД ЗБР.
Условие 8 Използване на ресурси
Условие 8.1. Използване на вода
Монтирани са измервателни устройства за измерване на количеството използвана вода за производствени нужди. Има актуален сключен договор с „ВиК”, гр. Перник. Титулярът е консервирал кладенеца на дата 24.06.2014 г.
От представените отчети за количествата използвана вода не се констатира превишаване на разрешените водни количества.
По Условие 8.2 Използване на енергия
От представената таблица за отчетена консумация на електроенергия за 2014г. и за периода от м. януари до м.март 2015г. не се превишават стойностите посочени в Таблица 8.2.1.1. от КР.
По Условие № 8.3. Суровини, спомагателни материали и горива.
Операторът е докладвал като част от ГДОС за 2015 г, че не са констатирани несъответствия и и не са предприемани коригиращи действия.
Водят се дневници за отчитане на месечна и годишна произведена продукция в тонове и за консумацията на суровини и спомагателни материали. Представен е годишен доклад за 2015 г. съгласно, който не се превишават количествата за годината , разписани в Таблица 8.3.1.1. За 2015 г. са отчетени количествата на използваните суровини до м. март /включително/.
Издадена е Заповед №025/20.09.2007 г. за употребявани спомагателни материали съгласно, която не трябва да се превишава годишната норма за ефективност, посочена в КР Представена е таблица за отчетена месечна и годишна консумация на спомагателни материали за 2015г и включително до м. май на 2016г. Не е превишена годишната норма за 2015г.
При проверката са представени информационни листове за безопасност на съхраняваните опасни химични вещества и смеси. При проверката се установи, че Галко АД, не е извършило класификация на предприятието, в съответствие с критериите посочени в приложение №3 към чл.103, ал.1 от ЗООС /ДВ, бр.91/2002г., изм. ДВ, бр. 61/2015г./.
Цинков двухлорид, натриева основа, инхибитора и амониевия хлорид се съхраняват в склад №2, съгласно условията за съхранение, посочени в информационните листове за безопасност. Срещу евентуални разливи е изградена бетонова обваловка с неутрализационна събирателна шахта.
За съхранение на солна киселина е изградена бетонирана площадка с навес. Същата е с обваловка (с обем 13м3) без връзка с канализацията. В момента на проверката се съхраняват 13м3 в 13 броя резервоари, всеки с вместимост 1м3. След даденото предписание с Протокол №2/2015г.-КР №118/2006г., по т. 6 е констатирано, че 13 броя резервоари са разположени в изградената обваловка.
На площадката не е изградена тръбопреносната мрежа за течни спомагателни материали при работата на инсталациите по Условие 2, а се използват подвижни маркучи.
Операторът предвижда обособяване на два стоманобетонови резервоари, с вместимост по 15 м3 за подготовка на разтвор за флюсова вана. Операторът не е осъществил предвиденото обособяване на два стоманобетонови резервоари, с вместимост по 15 м3 за подготовка на разтвор за флюсова вана, поради финансови причини.
По Условие № 9. Емисии в атмосферата.
Изграден е и се експлоатира 1 брой ръкавен филтър към Изпускащо устройство К2 - вана за горещо поцинковане. При проверката е констатирано, че участъците от ИУ №1,2 – са уплътнени.
Представен е дневник за експлоатация на ръкавен филтър №ЕП4.6.3-ЕОД 4.6.3-01. Дневникът се води ежедневно, като в него няма запис за констатирани несъответствия.
Дневника се води ежедневно от дежурния техник в рапортна тетратка. При проверката се констатира, че е уплатнен левия довеждащ газоход към РФ и ИУ №2 и няма разкъсани биг-бегове под ръкавния филтър за приемчане на отпадъка от пречествателното съоръжение.
Изготвен е „Дневник за експлоатация на газопречиствателно съоръжение (ръкавен филтър към вана за горещо поцинковане) и при проверката е представен. Не са констатирани несъответствия.
Документират се и се съхраняват резултатите от проверките на съответствието на стойностите на контролираните параметри за пречиствателното съоръжение с определените оптимални такива.
Спазен е дебитът на технологичните и вентилационните газове на точкови източници К1, К2 и К3, както и емисоинните норми. За ИУ №№1,2,3, съгласно протоколи от измерване от акредитирана лаборатория-Хеспа , гр. София. На площадката не се експлоатират организирани източници, освен описаните в Условия 9.2. Извършени са собствени пероиодични измервания през 2015г., на изпускащи устройства К1, К2 и К3.
Представени са протоколи с резултатите от извършените измервания. Дебитът на технологичните и вентилационни газове на точковите източници не превишава, определените в таблици 9.2.1 и 9.2.2 стойности. Емисиите в атмосферата не надвишават емисионните норми, определени в таблица 9.2.1.-продължение, 9.2.2
Представен е „Дневник за жалби и оплаквания от интензивно миришещи вещества”, съгласно който не са регистрирани жалби и оплаквания. При проверката органолептично не се установи наличието на миризма.
По Условие №10. Емисии в отпадъчните води
Производствените ОВ са включени изцяло в оборотен цикъл . Неутрализационният басейн не се използва от м. юни, 2015г. Пломбата, поставена от РИОСВ-Перник е с ненарушена цялост. До момента не е имало аварийно изпускане на ПОВ. При огледа му не се установи наличие на ПОВ. През м. юни, 2015г., в РИОСВ-Перник е представена Декларация от председателя на УС на «Галко» АД за отказ от използване на басейна за неутрализация на ПОВ.
Представен е договор с “В и К” ООД – Перник по Наредба №7/2000г. Производствените отпадъчни води се ползват оборотно: връщат се в процеса на байцване и само частично са изпускани в ГК през 2014г. За констатирани несъответствия по показател цинк от собствен мониторинг за 3-то тримесечие н 2014г. в ТП№3 е съставен АУАН №9/ 2015г.
Изпълнява се мониторинг на смесен поток отпадъчни води – производствени, охлаждащи, битово-фекални и дъждовни в канализационната система на гр. Радомир. При проверката са представени протоколи от проведен собствен мониторинг за качество на отпадъчните води и са представени в РИОСВ-Перник и БДЗБР.
Изготвена е и се прилага инструкция ЕИЕ 10.1.3.3-1-1. Данните се отразяват в Дневник /ОДЕ 10.1.3.3-1-02, представен при проверката.
Прилага се инструкция ЕИЕ 8.1.5-1. Данните се отразяват в Дневник за техническо обслужване и ремонти на тръбопроводната и канализационна мрежа ЕИЕ 8.1.5-1/ОДЕ 8.1.5-1-01. Водят се Рапортна тетрадка ЕИЕ 8.1.5-1 и Дневник за състоянието на В и К мрежите.
Оператора е докладвал замърсителите, включително пренос извън площадката на замърсители в отпадъчните води, предназначени за преработка, за които са надвишени пределните количества, посочени в Приложение II на Регламент № 166/2006 на Европейския парламент и на Съвета от 18 януари 2006г., относно създаването на Европейски регистър за изпускането и преноса на замърсители (ЕРИПЗ).
По Условие № 11. Управление на отпадъците.
Образуваните отпадъци не се различават по код и наименование от описаните в таблиците. Генерираните количества не превишават посочените в Таблици 11.1., 11.2., 11.3., 11.4., 11.5. и 11.6.
Дружеството не приема отпадъци за третиране от външни фирми.
През 2016 г. са предавани за последващо третиране /оползотворяване/ отпадъците 11 05 01 Твърд цинк (от дъното на вана за поцинковане), 11 05 02 цинкова пепел (повърхностен слой от вана за поцинковане), 12 01 01 Стърготини, стружки и изрезки от черни метали, 19 10 01 Отпадъци от желязо и стомана и 11 01 05* Киселини от химично почистване на повърхности (от ваната за байцване). До момента на проверката се извършва предварително съхраняване на образувани отпадъци със следните кодове 11 05 03*, 13 02 05*, 15 02 02* , 20 01 21*. Поради малките количества, които са образувани, до момента няма предаване на лицензирани фирми. До момента не са образувани отпадъци с кодове 11 01 09*, 11 01 13*, 13 01 10*, 15 01 10*, 16 06 01*, 17 09 04.
Отпадък с код 11 01 05* се съхранява временно на определената Площадка № 2, която е обозначена с табели с кода и наименованието на отпадъците и с предупредителни знаци за опасните им свойства. Площадката отговаря на изискванията, поставени в условие 11.3.4. Отпадък с код 11 01 13* не е образуван през проверявания период-ваната за обезмасляване не се използва.
За предварителното съхраняване на отпадък с код 11 01 09* Утайки от филтърен кек е наличен бетонен резервоар. За проверявания период не е образуван отпадък с код 11 01 09*. До момента не е образуван отпадък с код 11 01 09*.
Отпадък с код 13 02 05* се съхранява предварително на бетонирана обособена част от Площадка № 1 в подходящи съдове. Площадката е оборудвана с приемателен резервоар. Отпадък с код 13 01 10* не се образува. Отпадък с код 13 02 05* до момента не е предаван за последващо третиране.
За отпадък с код 16 06 01* е обособена площадка, която отговаря на изискванията на условие 11.3.7. Снабдена е със система за измиване и събиране на отпадъчните води. Налични са абсорбенти. До момента на проверката не са образувани количества от този отпадък. Дружеството не разполага със собствени транспортни средства.
Отпадък с код 20 01 21* се съхранява при спазване на условие 11.3.8. Налични са количества сяра. През 2016 г. не са образувани количества от този вид отпадък. Налични към момента са 28 броя. До момента дружеството не е предавало отпадък с код 20 01 21*.
Операторът предава за транспортиране отпадъците по Условие 11.1.1. извън територията на площадката на фирми, отговарящи на условие 11.4.2.
“Галко” АД води отчет на генерираните отпадъци съгласно образец на “Отчетна книга” и Идентификационни документи за опасните отпадъци по Наредба №1/2014 г. Представен е в ИАОС годишен отчет за 2015 г. по Наредба № 1/2014 г.
Дружеството документира всички измервани количества на отпадъците, както й изчислените стойности на годишните норми за ефективност. Представен е ГДОС за 2015 г. в РИОСВ-Перник.
По Условие 12. Шум.
От представените Протоколи от изпитване за дневно, нощно и вечерно ниво е видно, че дейностите, извършвани на производствената площадка не превишават нивата на шум по границите на площадката и в мястото на въздействие за дневно ниво.
Не са постъпвали оплаквания и не са установени несъответствия с поставените в разрешителното максимално допустими нива на шум.
По Условие №13. Опазване на почвата и подземните води от замърсяване
Представен е дневник за регистриране на разливи, мониторинг и докладване ЕП.4.6.1-ОДЕ 4.6.1.-04. През 2015г. е установен разлив с ръждив цвят около ревизионна шахта ТП4. при подмяна на тръба за отвеждане на охлаждащи води в канализацията. Замърсена е земна повърхност и почва на площ от 0,5 кв.м. Дадено е предписание с Протокол №2/2015-КР №118/2006г. за почистване на замърсената площ. Предписанието е изпълнено..
На площадката се съхранява пясък на определените за целта места (до резервоарите за отработена солна киселина и до пожарогасителите).
Извършва се собствен мониторинг за състоянието на почвите на територията на площадката. Представен е Протокол от изпитване, не са констатирани несъответствия.
Извършва се собствен мониторинг на подземните води. Представени са Протоколи от изпитване, не са установени несъответствия с екологичния праг и прага на замърсяване.
Води се Дневник за регистриране на разливи, мониторинг и докладване ОДЕ 4.6.1-04 и Дневник за регистриране на залпови замърсявания на отпадъчни води. През 2015г. е регистриран разлив около ревизионна шахта ТП4. Същият е отразен в дневника за разливи.
По Условие 14. Предотвратяване и действия при аварии
Представен е „План за спасителни и неотложни аварийно-възстановителни работи” и допълнение към него, утвърден от управителя на дружеството.
Операторът е изготвил оценка за възможни случаи на непосредствена заплаха за екологични щети и за причинени екологични щети.
Операторът е актуализирал оценката и мерките, в резултат от случаи на непосредствена заплаха за екологични щети или случаи на причинени екологични щети.
Не са възниквали случаи на непосредствена заплаха причинени екологични щети и не се е налагало предприемане на действия.
По Условие № 15. Преходни и анормални режими на работа
Представена е работна инструкция за инсталация за горещо поцинковане, включваща мерки и действия за оптимално протичане на производствените процеси. Инсталацията е с непрекъснат режим на работа.
По Условие 16. Прекратяване на работата на инсталацията или на части от тях.
До настоящата проверка не е взимано решение за прекратяване на дейността на инсталациите или на части от тях.
ЗАКЛЮЧЕНИЕ:
Дружеството е внедрило и прилага Система за управление на околната среда отговаряща на условие в разрешителното.
Операторът спазва заложените изисквания за провеждане на собствен мониторинг по компоненти „въздух“, „води“ и „почви“.
С Протокол № 5/2016г. – КР № 118/2006г., на оператора е дадено предписание да извърши класификация на предприятието, в съответствие с критериите посочени в приложение №3 към чл. 103, ал. 1 от ЗООС /ДВ, бр.91/2002г., изм. ДВ, бр. 61/2015г./. Предписанието е изпълнено, оператора е представил в РИОСВ-Перник уведомление за класификация на предприятието по чл. 103, ал.1 от ЗООС, изготвено по образец на хартиен и електронен носител
Последна промяна (Петък, 23 Декември 2016 12:33)