- Новини
- Атмосферен въздух
- Опазване на водите
- ОВОС и екологична оценка(ЕО)
- Натура 2000
- Защитени територии
- Биологично разнообразие
- Почви и земни ядра
- Управление на отпадъците
- Комплексни разрешителни
- Опасни химични вещества
- Контролна дейност
- Достъп до обществена информация
- Доклади за състоянието на околната среда
- Административни услуги
- Административни актове
- Нормативни документи
- Природозащитен календар
- Кампании
- За нас
- Контакти
- Обяви за работа
- Обществени поръчки
- Обществени обсъждания
- Проекти
- Финансиране
- Профил на купувача


Д О К Л А Д Относно: Планирана годишна комплексна проверка на условията в издаденото КР № 536-Н0/2016г. актуализирано с Решение №536-Н0-И1-А0/2017г. /в сила от 06.04.2017г./ на оператор “ДИО Перник” ЕООД, гр. Перник
Комплексни разрешителни - Комплексни разрешителни |
Проверката се осъществи в периода от 18.07 и 19.07.2017год., обективирана в Протокол №4/2017г.- КР №536-Н0/2016г. от екип експерти на РИОСВ-Перник , съгласно Заповед на Директора на РИОСВ-Перник и представител на Басейнова Дирекция Западно Беломорски район /БД ЗБР/. Проверката е извършена на площадката на „Депо за опасни и неопасни индустриални отпадъци“, находяща се в гр.Перник, ул. “Владайско въстание” № 1.
Цел на проверката: извършване на планов контрол съгласно график за провеждане на контролната дейност по изпълнение на условията в издаденото от Изпълнителния директор на ИАОС КР № 536-Н0/2016г. актуализирано с Решение №536-Н0-И1-А0/2017г.
Обхват на проверката:
Изпълнение на условия в комплексно разрешително за следните инсталации:
Инсталации, които попадат в обхвата на точка 5.4 от Приложение 4 на ЗООС:
Депо за опасни и неопасни индустриални отпадъци:
- Клетка 1 за опасни отпадъци
Извърши се проверка по документи и оглед на производствената площадка във връзка със следните условия:
- Условие № 2 – Инсталации, обхванати от комплексното разрешително;
- Условие № 3- Обхват;
- Условие № 4- Капацитет на инсталациите;
- Условие № 5- Управление на околната среда /СУОС/;
- Условие № 7- Уведомяване;
- Условие № 8- Използване на ресурси;
- Условие № 9- Емисии в атмосферата;
- Условие №10- Емисии на отпадъчни води;
- Условие 11- Управление на отпадъците;
- Условие № 12- Шум;
- Условие № 13- Опазване на почвата и подземните води от замърсяване;
- Условие № 14 – Предотвратяване и действия при аварии;
- Условие № 15- Преходен и анормален режим на работа;
- Условие №16- Прекратяване на работа на инсталациите или на части от тях
Резултати и заключения:
От направената проверка се установи следното:
По Условие № 2. Инсталации, обхванати от комплексното разрешително
Режимът на работа е осем часов работен ден /5 дневна работна седмица/.
Контрол на място се осъществи чрез оглед на клетка 1 за опасни отпадъци, оросителна инсталация, ретензионни басейни 1 и 2, ЛПСОВ, пунктове за собствен мониторинг, склад за съхранение на химични вещества и смеси.
РИОСВ-Перник е потвърдила наличието на площадката на необходимите технологични съоръжения, както и на оборудването/точките и пунктовете за собствен мониторинг. Операторът е представил план за собствен мониторинг по компоненти и фактори на околната среда за съгласуване в РИОСВ-Перник. Планът е изпратен до БДЗБР за съгласуване.
По Условие №3. Обхват
С писмо до инспекцията, оператора уведомява РИОСВ-Перник че от 11.07.2017г. започва да приема отпадъци от Стомана Индъстри АД и от София Мед АД.
По Условие №4. Капацитет на инсталациите
Операторът експлоатира инсталацията по Условие 2. Не се превишава капацитета, посочен в Таблица 4.1. До момента на депото са депонирани опасни отпадъци в клетка 1 от Стомана Индъстри АД- филтърен прах и от София Мед – утайки от филтърен кек.
Условие №5. Управление на околната среда.
Изготвени са всички инструкции изискани с разрешителното. Предстои сертифицирането им ISO и представянето й в РИОСВ-Перник.
Условие №7. Уведомяване
До момента на проверката не са регистрирани аварийни или други замърсявания. Не е имало непосредствена заплаха за екологични щети.
Представени са протоколи от изпитвания от акредитирани лаборатории от 2015г. и 2016г. за въвеждане в експлоатация на водопровод, канализация, експлоатационен път, метално хале, клетка 1, ретензионни басейни 1 и 2 приемна зона, ЛПСОВ.
Представено е Разрешение за ползване от ДНСК-София за ползването на депо за индустриални отпадъци /опасни и неопасни/ на Стомана Индъстри АД, първи етап.
Условие 8.1. Използване на вода
Сключен договор с “ВиК”-оператор-„Стомана Индъстри” АД и подадено Заявление за издаване на Разрешително за водовземане от повърхностни води.
Монтирани са 2бр. измервателни устройства за питейна и промишлена вода. Не са пломбирани от БД ЗБР.
Условие 8.2 Използване на енергия
Представена е справка за консумираното количество електроенергия от м.януари до м.юни 2017г. Годишна норма за ефективност при употребата на електроенергия, [MWh/t депонирани отпадъци] ще бъде докладвана като част от ГДОС до 31.03.2018г.
Условие № 9. Емисии в атмосферата.
Оросителните инсталации са въведени в експлоатация към датата на въвеждане в експлоатация на инсталацията по Условие 2. При проверката е извършена демонстрация на действието на оросителните инсталации – в закритото метална хале/ за претоварване/ и на клетката на депото.
Към момента на проверката е установено, че се увеличава съдържанието на влага на депонираните отпадъци; местата за товарене и разтоварване да се навлажнява; ограничават се дейностите при климатични условия, благоприятстващи разпрашаване - високи скорости и посока на вятъра /има осигурена МТО станция/.
При проверката на място се извършваше разтоварване на филтърен прах от Стомана Индъстри АД при ниска височина.
При депониране на отпадъците се спазват следните изисквания:
- обработка на отпадъците чрез оросяване;
- периодично механично обработване на повърхността на депата чрез отъпкване;
- покриване на повърхността, чрез временно полагане на геотекстил върху засушените повърхности;
- ограничаване дейностите при климатични условия, благоприятстващи разпрашаване.
Оросяват се всички участъци от площадката, които са източници на неорганизирани емисии на прах. На клетката на депото има изградена оросителна инсталация, а за вътрешните пътища се използва наета водоноска. Същата е на обекта и се използва при необходимост.
Оборудването на площадката е 10 броя охладители. Същото се експлоатира в съответствие с приложимите изисквания на чл. 4, 5, 6 и 8 на Регламент (ЕО) № 517/2014 на Европейския парламент и на Съвета от 16 април 2014 година за флуорсъдържащите парникови газове. Фреон R407 е с общо количество 0,651 кг. за 10 броя охладители.
При проверката на място не са констатирани неорганизирани емисии на прах, които да водят до нарушаване на нормите за съдържание на вредни вещества в атмосферния въздух и другите действащи норми за качество на въздуха.
Условие №10. Емисии в отпадъчните води
Изградено е ЛПСОВ. В момента няма генериран инфилтрат, поради минималните количества депониран отпадък. Ретензионни басейн /РБ1/ е с почти запълнен капацитет от дъждовни води, а в РБ2 има минимални количества дъждовна вода. В момента се извършва оросяване на депото с вода от РБ1.
Операторът не извършва мониторинг на пречиствателното съоръжение, тъй като ЛПСОВ не работи, поради липса на генериран инфилтрат.
В момента няма заустване на ОВ в канализацията на „Стомана Индъстри“ АД. Няма генериран инфилтрат и производствени отпадъчни води (от измиване на гумите на колите), тъй като депото работи от 11.07.2017г.
Операторът отвежда битово-фекални отпадъчни води (от площадката на Депо за опасни и неопасни индустриални отпадъци) в канализацията за битово-фекални отпадъчни води на „Стомана Индъстри“ АД.
В момента не протичат повърхностни ОВ в канавките около депото. В бетоновият канал, който събира всички повърхностни води, след което ги отвежда в р. Струма, изтичат минимални количества подпочвени води. При огледа на горецитирания бетонов канал се установи, че е затлачен със земни маси и растителност, вследствие на което се възпрепятства движението на водните маси по протежението му.
Условие № 11. Управление на отпадъците.
До момента на проверката на ДИО са приети за депониране отпадъци с кодове 10 02 07* и 11 01 09* съответно от „Стомана Индъстри” АД, гр.Перник и „София Мед” АД, гр.София.
За отпадъците с код 10 02 07* и код 11 01 09* са представени необходимите документи след извършено осн.охарактеризиране по реда на Наредба № 6/2013 г.
-становище на ИАОС с определени 7 бр. ключови параметри за първия отпадък;
-становище на ИАОС за втория отпадък, за който не са определени ключови параметри. Представен е и Протокол от изпитване на образци от отпадък с код 10 02 07* от акредитирана лаборатория преди приемането му на обекта. Представени са с придружително писмо от „София Мед” АД Протокол за вземане на извадка от отпадък с код 11 01 09*, информационна карта за извадки, описани в този протокол и Протокол от изпитване на образци от отпадък с код 11 01 09* от акредитирана лаборатория преди приемането му на обекта.
Предварително третиране /чрез пелетизиране/ на отпадък с код 10 02 07* не се извършва тъй като пелетите се нетрайни и отново се разпрашават.
Операторът е уведомил РИОСВ-Перник за приемането на отпадъците с код 10 02 07* и код 11 01 09* на ДИО. За отпадък с код 10 02 07* е извършено пробовземане от акредитирана лаборатория и са извършени анализи за установяване на съответствието.
Операторът извършва проверка на място за приетите до момента отпадъци на ДИО, количеството им се измерва на електронна везна на обекта. Представена е кантарна бележка за приемане на отпадък с код 10 02 07*.
„ДИО Перник” ЕООД не възнамерява да осъществява самостоятелно транспортиране на отпадъци, при необходимост от предаване на отпадъци извън територията на площадката ще използва лицензирани фирми по ЗУО.
До момента не са предавани опасни отпадъци за оползотворяване/обезвреждане извън територията на площадката.
Образуваните количества отпадък с код 17 05 06 при строителството на ДИО са използвани при дейности по оползотворяване с код R10 при изграждането на обекта - чрез насипване и оформяне на дигите на депото и подравняване на терена. Отпадък с код 17 05 06 е с променено име в приложение № 1 на Наредба № 2 за класификация на отпадъците след последното й изменение в ДВ, бр.32/21.04.2017 г. – драгажна маса, различна от упоменатата в 17 05 05.
До момента на проверката на ДИО в Клетка 1 са депонрани отпадък с код 10 02 07* и отпадък с код 11 01 09* съгласно водената заверена отчетна книга по Наредба № 1/ 2014 г. Отпадък с код 10 02 07* е разположен в определен участък от клетката като е насипан на дъното й и част от него е валирана. Приетите количества от отпадък с код 11 01 09* /утайки и фиилтърен кек/ са опаковани в чували тип биг-бег, които са подредени един върху друг и един до друг в определен участък отделно от първия отпадък /филтърен прах/.
Операторът извършва овлажняване с цел предотвратяване на разпрашаването на отпадък с код 10 02 07* чрез изградената оросителна система. До момента не са приемани други отпадъци на обекта, посочени в Условие 11.6.3.
При проверката е представен План за експлоатация на „Депо за опасни и неопасни индустриални отпадъци“ на „Стомана Индъстри“ АД.
Вземането на проби и изпитването на отпадъците се извършва от акредитирани лаборатории.
Операторът съхранява в склад обозначени проби от отпадъците, приети за депониране до момента на проверката. Анализите на приетите отпадъци се извършват от акредитирани лаборатории, в съответствие с чл.3, ал.7 от ЗУО.
Операторът представи заверена от РИОСВ-Перник на 11.05.2017 г. отчетна книга за депа за отпадъци по образец /приложение № 3/ от Наредба № 1/04.06.2014 г. Книгата се води редовно - по дати и кодове на приетите за депониране отпадъци. Отбелязани са използваните работни участъци от Клетка 1. Първият ГДОС предстои да бъде изготвен и представен през м.март, 2018 г.
Условие 12. Шум.
Първите отпадъци са приети на 11.07.2017 г. и до момента на проверката не са извършени измервания на шума по границата на обекта. При проверката на място са представени протоколи за контрол на шум за определени работни места, извършени от акредитиран орган за контрол от вида С и вида А.
Условие №13. Опазване на почвата и подземните води от замърсяване
Изготвена е инструкция за периодична проверка за наличие на течове от тръбопроводи и оборудване, разположени на открито. Предстои съгласуването й с ISO и представянето й в РИОСВ-Перник. Води се Дневник за техническо обслужване и ремонти на тръбопроводи разположени на открито.
Съгласуван е план за мониторинг на почви от РИОСВ-Перник..
Операторът извършва собствен мониторинг на почвите на територията на площадката /базово състояние/. Взети са почвени проби от 5 бр. пунктове за мониторинг /базово състояние/ през 2016г. Представени са протоколи от изпитване от „Липгеи“ към „Пехливанов Инженеринг“ ООД, София.
Допълненият план за собствен мониторинг е изпратен до БДЗБР за съгласуване.
Извършен е собствен мониторинг на подземните води през 2016г. от акредитирана лаборатория от 4 бр. пунктове. Следващото пробонабиране на подземни води е през 2021г.
Осигурени са от оператора достатъчни количества абсорбиращи материали (пясък) в закрито хале. Операторът предвижда допълнително разполагане на пясък за опесъчаване и разливи от техниката.
Условие 14. Предотвратяване и действия при аварии
Не е изготвена инструкция за оценка на риска от аварии. Изготвен е план за действия при бедствия, аварии и катастрофи. Изготвена е Заповед относно създаване на постоянна комисия за защита на работниците в ДИО Перник ЕООД при бедствия, аварии и катастрофи със схема за оповестяване на членовете на комисията. Изготвена е Заповед относно изграждане на аварийно-спасителна група в ДИО Перник ЕООД за защита при аварии бедствия, аварии и катастрофи.
Към плана за бедствия и аварии е създадена обектова комисия и аварийно-спасителна група, които се поддържат в готовност за провеждане на спасителни и аварийно-възстановителни работи /СНАВР/. Проведено е обучение на личния състав за действие при бедствия, аварии и катастрофи /БАК/.
Към настоящият момент няма възникнали аварийни ситуации и не се е налагало уведомяване.
Условие № 15. Преходни и анормални режими на работа
Изготвено е ръководство за експлоатация на ЛПСОВ и се прилага съгласно общите инструкции за експлоатация, съдържащи необходимите мерки и действия осигуряващи оптималното протичане на производствените процеси.
Не е изготвен е план за мониторинг при анормални режими на инсталацията по Условие 2.
Условие 16. Прекратяване на работата на инсталациите или на части от тях
Не е обект на проверката, операторът не предвижда временно прекратяване или закриване на инсталациите или на част от тях.
ЗАКЛЮЧЕНИЕ:
При проверката, обективирана в Протокол № №4/2017г.-КР №536-Н0/2016г., на оператора са дадени 5 бр. предписания по фактор „шум“, компонент „води“ и да представи всички инструкции по изпълнение на условията от КР. Операторът е представил инструкциите на електронен носител. По фактор „шум“, срока на предписанието не е изтекъл. По компонент „води“, операторът е представил писмо, че открития бетонов канал за отвеждане на повърхностни води е почистен.