- Новини
- Атмосферен въздух
- Опазване на водите
- ОВОС и екологична оценка(ЕО)
- Натура 2000
- Защитени територии
- Биологично разнообразие
- Почви и земни ядра
- Управление на отпадъците
- Комплексни разрешителни
- Опасни химични вещества
- Контролна дейност
- Достъп до обществена информация
- Доклади за състоянието на околната среда
- Административни услуги
- Административни актове
- Нормативни документи
- Природозащитен календар
- Кампании
- За нас
- Контакти
- Обяви за работа
- Обществени поръчки
- Обществени обсъждания
- Проекти
- Финансиране
- Профил на купувача


Д О К Л А Д Относно: Планирана годишна комплексна проверка на условията в издаденото КР № 53-Н1/2014г. на оператор “ Топлофикация-Перник” АД за ТЕЦ „Република”
Комплексни разрешителни - Комплексни разрешителни |
Проверката се осъществи в периода от 16.10.2017г. до 17.10.2017г. от екип експерти на РИОСВ-Перник и представител на Басейнова Дирекция Западно Беломорски район /БД ЗБР/. Проверката е извършена на площадката на ТЕЦ „Република”, находяща се в кв. „Мошино“, гр. Перник.
Цел на проверката: извършване на планов контрол съгласно график за провеждане на контролната дейност по изпълнение на условията в издаденото от Изпълнителният директор на ИАОС комплексно разрешително КР № 53-Н1/2014г.
Обхват на проверката:
Изпълнение на условия в комплексно разрешително КР № 53/2005г. за следните инсталации:
Инсталации, които попадат в обхвата на точка 1.1 от Приложение 4 на ЗООС:
1. Горивна инсталация за производство на топлинна енергия, включваща:
- ПГ № 4;
- ПГ № 5;
- ПГ № 3 (резервен).
Извърши се проверка по документи и оглед на производствената площадка във връзка със следните условия:
Условие № 2 – Инсталации, обхванати от комплексното разрешително;
Условие № 3- Обхват;
Условие № 4- Капацитет на инсталациите;
Условие № 5- Управление на околната среда /СУОС/;
Условие № 7- Уведомяване;
Условие № 8- Използване на ресурси;
Условие № 9- Емисии в атмосферата;
Условие №10- Емисии на отпадъчни води;
Условие 11- Управление на отпадъците;
Условие № 12- Шум;
Условие № 13- Опазване на почвата и подземните води от замърсяване;
Условие № 14 – Предотвратяване и действия при аварии;
Условие № 15- Преходен и анормален режим на работа;
Условие №16- Прекратяване на работа на инсталациите или на части от тях
Резултати и заключения:
От направената проверка се установи следното:
По Условие № 2. Инсталации, обхванати от комплексното разрешително-
Експлоатират се разрешените с КР инсталации и съоръжения.
По Условие № 3 Обхват
В момента на проверката е констатирано, че работи парогенератор ПГ 5 с топлинна мощност 140,5 МW; един брой електрофилтър към ПГ 5; автоматична система (АС) за СНИ към ПГ № 5. Димните газове се отвеждат към ИУ № 2 след пречистването им в ЕФ и СОИ /сероочистна инсталация/.
Извършена е проверка на ПГ4, ПГ5, ПГ № 3 /резервен/, СОИ, площадки за съхранение на отпадъци, химически цех, реагентно стопанство, пунктове за мониторинг почви и подземни води.
Режимът на работа е непрекъснат.
По Условие № 4. Капацитет на инсталациите
Операторът експлоатира инсталацията по Условие 2, попадаща в обхвата на Приложение № 4 на ЗООС, без да превишава капацитета, посочен в Таблица 4.1. В момента на проверката работи ПГ № 5 с обща топлинна мощност 140,5 МW. ПГ №5 е включен в експлоатация от 31.09.2017г.
По Условие № 5. Управление на околната среда
Прилага се система за управление на околната среда, изискваща се с Условие 5 на комплексното разрешително. Регламентирани са реда, отговорностите, пълномощията и документирането на дейностите по внедряването, функционирането и поддържането на системата за управление на околната среда и лицата отговорни за изпълнението на условията на комплексното.
Представиха се инструкции за аварийно планиране и действия при аварии, както и актуализиран за 2017г. „План за предотвратяване, овладяване и преодоляване на последствията от кризи, предизвикани в резултат на природни бедствия, аварии, катастрофи и пожари”, утвърден от изпълнителния директор. Представи се схеми с разположението на противопожарните уреди на площадката. Изготвят се протоколи за проведени аварийни тренировки по цехове. Изготвят се протоколи за проведени аварийни тренировки по цехове. За 2016 г. съгласно утвърден график от изп.директор са проведени 14 бр. тренировки за всеки цех /7 цеха/.
Условие №7. Уведомяване
През 2016г. е имало 1 бр. аварийно замърсяване на р. Струма:
- на 12.03.2016г. е установено изтичане на шлам през дигата на сгуроотва Кудин дол, с което е замърсена р. Струма. Съставен е АУАН № 10/2016г. Издадено е НП № 14-А-10/18.05.2016г. в размер на 15 000лв.
През 2017г. е имало 2 бр. аварийни ситуации:
- на 20.06.2017г. е установен пробив на първа багерна група до сгуроотвал 7-ми септември и изтичане на шлам, с което е замърсена р. Струма;
- на 02.09.2017г., вследствие абразивно износване на аварирал тръбопровод на втора багерна група към сгуроотвал 7-ми септември е установено изтичане на шлам, с което е замърсена р.Струма.
По Условие 8. Използване на ресурси
Условие 8.1. Използване на вода
За водовземане от яз.„Студена” от МОСВ е издадено Разрешително за водовземане от повърхностен воден обект. За водвземане от р.Струма от Директора на БД ЗБР – Благоевград е идадено Разрешително за водовземане. Дружеството има договор с “В и К” ООД – Перник за доставка на питейна вода. За 2016 г. е заплатена дължимата за водовземане от яз. „Студена”. За водовземане от р.Струма за 2016 г. дружеството не е заплатило цялата дължима такса.
За измерване на ползваните водни обеми от р.Струма са монтирани 2 бр. разходомери.
Операторът докладва като част от ГДОС за 2016 г. количеството на използваната вода за производствени нужди.
Условие 8.2 Използване на енергия
Изготвят се месечни справки за консумираната топло- и електроенергия, представени при проверката, не се надвишават определените в КР стойности.
Докладвано е в РИОСВ-Перник с ГДОС за 2016г. с вх. № 26-00-581/04.04.2017г. изчислените стойности на годишните норми за ефективност при употребата на електро- и топлоенергия за инсталацията по Условие 2, резултатите от оценката на съответствието на количествата електро- и топлоенергия с определените такива в условията на разрешителното.
Условие № 8.3. Суровини, спомагателни материали и горива.
При проверката са представени ИЛБ за всички използвани хим. вещества и смеси. Констатирано е, че информационните листове за безопасност отговорят на изискванията на Приложение II на Регламент (ЕО) 1907/2006 относно регистрацията, оценката, разрешаването и ограничаването на химикали (REACH), изменено с Регламент 453/2010. С писмо, МОСВ е потвърдило заключението на оператора, че предприятието не се класифицира с висок или нисък рисков потенциал. В същото писмо са дадени указания при настъпване на промяна в класифициране на предприятието да се подаде уведомление в МОСВ.
Условие № 9. Емисии в атмосферата.
Притежателят експлоатира:
- ЕФ № 3 и ЕФ № 4 за пречистване на отпадъчните газове от ПГ № 4;
- 1 бр. ЕФ за пречистване на отпадъчните газове от ПГ № 5;
- 1 бр. СОИ към изпускащо устройство № 2 за пречистване на отпадъчните газове от ПГ № 4 и ПГ № 5.
Въведено е в експлоатация цялото пречиствателно оборудване за пречистване на отпадъчните газове преди въвеждане в експлоатация на ПГ № 4.
Извършва се мониторинг на пречиствателните съоръжения и ги отчита в оперативни дневници / за ЕСФ-5, за ЕСФ 3 и 4 и за СОИ/. Дневниците се съхраняват в командна зала СОИ, командна зала ЕСФ 5, ЕСФ3, ЕСФ4. Дневниците се съхраняват в командна зала СОИ, командна зала ЕСФ 5, ЕСФ3, ЕСФ4.
Операторът извършва СНИ съгласно Таблица 9.6.3, Таблица 9.6.4 Таблица 9.6.5, Таблица 9.6.6 по показатели серен диоксид, азотни оксиди, прах и въглеродни оксиди на ИУ №2. Обобщена информация се представя като част от ГДОС.
Съгласно представяните месечни доклади за извършени СНИ на емисиите на отпадъчни газове от работата парогенераторите в разрешените режими, както следва:
-експлоатация на ПГ№4;
-експлоатация на ПГ№5;
-експлоатация на ПГ№ 4 и5;
не са констатирани превишения на дебита и НДЕ на контролираните параметри.
Дружеството извършва СПИ на общите емисии на живак в отпадъчните газове през 2016 г. на ИУ № 2 / от дейността на ПГ № 4/, ПГ № 5 и от съвместната работа на ПГ № 4 и ПГ № 5. Представени са протоколи за СПИ от акредитирана лаборатория. Не са отчетени превишение на нормите по показател живак.
В четири месеца от 2016 г. е констатирано експлоатация на инсталацията за производство на топлоенергия и/или електроенергия в състав ПГ № 4 и ПГ № 5. До настоящия момент през 2017 г. едновременната експлоатация на ПГ № 4 и ПГ № 5 е осъществена също в 4 месеца.
През 2016 г. не са констатирани аварии с пречиствателните съоръжения. През декември 2016 г. е извършено планово спиране на СОИ за почистване на абсорбера от гипсови утайки. През периода са използвани нискосернисти въглища.
През 2016 г. ПГ № 3 не е работил. До настоящия момент не е констатирана едновременна експлоатация на трите парогенератора. За констатираната едновременната експлоатация на ИУ № 1 и ИУ № 2 през 2017 г. са предприети административно наказателни мерки – съставени са АУАН № 12/2017г. и АУАН № 27/2017г.
От отдел инспекторат към дружеството се извършват периодични проверки на площадката /вътрешно заводски пътища и цех Въглеподаване/ за наличието на неорганизирани емисии. Представени са протоколи за 3 бр. извършени проверки през 2016 г. и 3 бр. за 2017 г. От цех Въглеподаване също се извършват периодични проверки на района около цеха, изготвят се протоколи от проверките, които се съхраняват в цех Въглеподаване - представени са 10 бр. протокола за 2016 г. и 4бр. за 2017 г.
Докладвани са като част от ГДОС за 2016 г. данни за емитираните количества на замърсителите във въздуха, за производството на единица продукт, изчислени съгласно Условие 6.7.
По Условие №10. Емисии в отпадъчните води
Производствени и охлаждащи води са в оборотен цикъл. Производствените отпадъчни води – охлаждащи и смивни, чрез две групи помпи /1 и 2 багерни групи/ се подава сгуропепелна маса към шламохранилище «7-ми септември» и по гравитачен път се връщат избистрените води към ТЕЦ Република. Производствени и охлаждащи води са в оборотен цикъл.
Има изготвен авариен план и оценка на възможни случаи на изпускане на замърсяващи вещества в градска канализация. През 2016 г. и до момента на проверката няма аварийни ситуации на канализационната мрежа на площадката.
Дружеството извършва собствен мониторинг с акредитирана лаборатория. В РИОСВ-Перник са представени 2 бр. протоколи за 2016 г. и 1 бр. за 2017 г. Няма превишения в ИЕО.
По Условие № 11. Управление на отпадъците.
Отпадъците, определени с Условие 11.1., се събират в съответствие с нормативната уредба по околна среда. Опасните отпадъци се съхраняват в затварящи се съдове, изготвени от материали, които не могат да взаимодействат с отпадъците, върху непропусклива повърхност, в затворени помещения. РИОСВ-Перник не е уведомена писмено за определените от оператора места за събиране и съхраняване на отпадъци с кодове 15 02 02* абсорбенти, филтърни материали (вкл.маслени филтри, неупоменати другаде), кърпи за изтриване, предпазни облекла, замърсени с опасни вещества и 20 01 36 излязло от употреба електрическо и електронно оборудване, различно от упоменатото в кодове 20 01 21, 20 01 23 и 20 01 35, които дружеството образува и е класифицирало допълнително. Отпадъците, определени с Условие 11.1., се съхраняват на обособени площадки за предварително съхраняване, обозначени на Приложение 7.4 от заявлението за издаване на КР. Част от образуваните отпадъци не се съхраняват на определените площадки. Определените от оператора места за събиране и съхраняване на отпадъци с кодове 15 02 02* и 20 01 36 не са обозначени на Приложение 7.4 от заявлението за издаване на КР.
Дружеството предварително съхранява отпадъци с кодове и наименования 13 02 05* (турбинни и машинни масла – в метални резервоари, поставени в затворено помещение) и 13 03 07* /трансформаторни масла/ – в два броя бетонни цистерни. Отпадъци с код 20 01 21* /живачни лампи и живак от разходомери/ се съхраняват съответно в транспортните им опаковки и в метални опаковки. Отпадък с код 15 01 10* се съхранява в метален заключващ се шкаф, 15 02 02* в обозначен метален съд, поставен в „Маслено стопанство”, а 16 06 01* - на определеното за тях място. Съдовете и местата за съхранение отговарят на нормативните изисквания.
На площадката за съхраняване на отпадък с код 20 01 21* е осигурено необходимото количество сяра. Помещението е закрито, заключено, с бетонирана повърхност /киселинноустойчиви плочки/, обозначено с ясни надписи за вида на отпадъците, които се съхраняват в него. Налични са стелажи за съхраняване на ИУЖЛ. Лампите се съхраняват с транспортни опаковки
Дружеството предварително съхранява отпадъци с кодове и наименования 13 02 05* (турбинни и машинни масла) – в метални резервоари, които се намират в затворено помещение с бетониран под на площадка № 3; 13 03 07* /трансформаторни масла/ – в два броя бетонни цистерни, около които е изградена обваловка - на площадка № 4. Приемателните съдове са затворени извън времето на извършване на манипулации. Площадките са обозначени с надписи с код и наименование на съхраняваните отпадъци.
Отпадъците сгурия, шлака и дънна пепел от котли с код 10 01 01, увлечена/ летяща пепел от изгаряне на въглища с код 10 01 02 и твърди отпадъци от реакции на основата на калций, получени при десулфуризация на отпадъчни газове с код 10 01 05 се транспортират чрез използване на хидротранспорт до депо за неопасни отпадъци сгуроотвал “7-ми септември ”. За горното може да се съди по данни от отчетни книги.
До деня на проверката дружеството не е изградило и въвело в експлоатация Депо за НО със съответна инфраструктура към него, отговарящо на изискванията на Наредба № 6/2013 г. Също така през 2016 г. дружеството не е предавало отпадъците от условие 11.6.3 за последващо третиране на външни лица, притежаващи съответните документи по чл.35 от ЗУО. Срокът на условието е изтекъл.
Операторът прилага инструкция за измерване или изчисление на образуваните количества отпадъци в съответствие с условията за наблюдение. Резултатите се представят в съответни документи – отчетни книги и ГДОС за 2016 г.
Дружеството е приключило процедурата по извършване на основно охарактеризиране на отпадъците, образувани от дейността на централата и предназначени за обезвреждане чрез депониране съгласно изискванията на Наредба № 6/2014 г. и Ръководство на МОСВ за извършване на основно охарактеризиране за отпадък с код 10 01 02. Съгласно писмо на ИАОС на всеки 3 /три/ месеца дружеството трябва да извършва изпитване за установяване на съответствието на получените резултати с резултатите от осн. охарактеризиране за ключови параметри /Арсен As, Флуориди F и Сулфати SO4/. Представени са 2бр. протоколи от изпитване на отпадък с код 10 01 02 за 2017г. от акредитирана лаборатория.
Дейностите по управление на отпадъците се документират и докладват съгласно изискванията на Наредба № 1/2014 г. Водят се заверени отчетни книги по образец, представени са годишни отчети в ИАОС за 2016 г. в РИОСВ-Перник. Заверени са общо 26 броя отчетни книги. Отчетните книги се водят редовно с месечни записи за всеки един код отпадък.
Операторът докладва изпусканите количества замърсители в почвата на всеки от замърсителите, посочени в Приложение II, за които са надвишени пределните количества, посочени в приложение II на Регламент № 166/ 2006 г. относно създаването на Европейски регистър за изпускането и преноса на замърсители (ЕРИПЗ), както и преносите извън площадката на опасни отпадъци, в определените в цитирания регламент случаи. Не са докладвани превишавания на замърсители в почвите.
По Условие 12. Шум
През 2016 г. операторът е извършил СПИ на нивата на шум излъчван в околната среда от дейността на ПГ № 5. Измерванията са осъществени от акредитирана лаборатория. Представени са протоколи за дневно ниво на шум, вечерно ниво на шум и нощно ниво на шум. Не са измерени наднормени нива на шум, съгласно Наредба № 6/26.06.2006 г.
Докладвано е с ГДОС за 2016 г. резултатите от извършени през изтеклата отчетна година наблюдения, установени несъответствия с поставените в разрешителното гранични стойности на еквивалентните нива на шума, причини за несъответствията, предприети/планирани коригиращи действия.
По Условие №13. Опазване на почвата и подземните води от замърсяване
През 2017г. са регистрирани 2бр. аварийни ситуации с теч на шламови води от тръбопровод към сгуроотвал „7-ми септември”. Авариите са отразени в дневник на дежурен инженер.
При проверката не се установиха течове от резервоари, варели технологично/ пречиствателно оборудване или тръбопроводи.
Извършва се собствен мониторинг на подземни води. За 2016г. са представени 10 бр. протоколи на акредитирана лаборатория. Не са констатирани несъответствия.
Извършен е собствен мониторинг на почви през 2015г. Следващото пробонабиране е през 2018г.
По Условие 14. Предотвратяване и действия при аварии
При проверката на място са представени актуализирани през 2016г. 2бр. планове:
- План за предотвратяване , овладяване и преодоляване на последствията от кризи, предизвикани в резултат на природни бедствия, промишлени аварии, катастрофи и пожари в Топлофикация Перник АД
- План за действие при аварии по цехове, утвърдени от изпълнителен директор на Топлофикация Перник АД
Операторът е представил дневник на дежурния инженер на смяна, в който се отразяват причините за възникналите аварийни ситуации; времето и мястото на възникване, както и предприетите действия по прекратяване на аварийната ситуация. В дневника е отразено за 2016 г.-1бр. аварийна ситуация за сгуроотвал «Кудин дол», за 2017 г.-2 бр. аварийни ситуации за сгуроотвал «7-ми септември».
През 2017 г. са съставени 2 бр. АУАН за отвеждане на отпадъчни газове от ПГ №4 и/или ПГ№ 5 към ИУ №1 и ИУ № 2, без да са налице анормални режими на работа – ремонт или авария на СОИ:
- АУАН № 12/2017г.
- АУАН № 27/2017г.
По Условие № 15. Преходни и анормални режими на работа
Действията по пускане и спиране на пречиствателното съоръжение се съхраняват чрез софтуерна програма на автоматизираната система за управление на ЕФ № 3,4 5 и СОИ; документират се и в дневник в цех ОТНПО и СОИ.
При проверката е представен План за собствен мониторинг при анормални режими на инсталациите по Условие 2. Обобщени резултати от мониторинга са представени като част от ГДОС.
Операторът е употребявал смес от въглища като гориво в ПГ № 5 в случай на планови ремонти и/или аварии на сероочистващата инсталация (СОИ). През 2016 г. операторът е употребявал нискосернисти въглища поради 1 бр. планово спиране на СОИ. През 2017 г. до момента на проверката не са използвани нискосернисти въглища.
По Условие 16. Прекратяване на работата на инсталациите или на части от тях
По Условие 16.1. Не е вземано решение за прекратяване на дейността на инсталациите или на части от тях.
ЗАКЛЮЧЕНИЕ:
Дружеството е внедрило и прилага Система за управление на околната среда отговаряща на условия в разрешителното.
Операторът спазва заложените изисквания за провеждане на собствен мониторинг на емисии на вредни вещества във въздуха, водите и почвите.
При проверката, на оператора е дадено 1 бр. предписание по фактор „отпадъци“:
- да уведоми писмено РИОСВ-Перник за определените места за събиране и предварително съхраняване на отпадъците с кодове 15 02 02* абсорбенти, филтърни материали (вкл.маслени филтри, неупоменати другаде), кърпи за изтриване, предпазни облекла, замърсени с опасни вещества и 20 01 36 излязло от употреба електрическо и електронно оборудване, различно от упоменатото в кодове 20 01 21, 20 01 23 и 20 01 35, които дружеството образува, като местата бъдат обозначени със съответни номера на Приложение 7.4 към заявлението за издаване на КР.
Предписанието е изпълнено, изпратено е писмо от оператора, с местата за съхранение на отпадъци с кодове 15 02 02* и 20 01 36 в „Маслено стопанство“ на площадката на ТЕЦ „Република“.