- Новини
- Атмосферен въздух
- Опазване на водите
- ОВОС и екологична оценка(ЕО)
- Натура 2000
- Защитени територии
- Биологично разнообразие
- Почви и земни ядра
- Управление на отпадъците
- Комплексни разрешителни
- Опасни химични вещества
- Контролна дейност
- Достъп до обществена информация
- Доклади за състоянието на околната среда
- Административни услуги
- Административни актове
- Нормативни документи
- Природозащитен календар
- Кампании
- За нас
- Контакти
- Обяви за работа
- Обществени поръчки
- Обществени обсъждания
- Проекти
- Финансиране
- Профил на купувача


Д О К Л А Д Относно: Планирана годишна комплексна проверка на условията в издаденото КР № 45-Н3/2015г. на оператор “ТЕЦ Бобов дол” ЕАД, с. Големо село
Комплексни разрешителни - Комплексни разрешителни |
Проверката се осъществи в периода от 02.08., 03.08. и 04.08.2017г. от екип експерти на РИОСВ-Перник и представител на Басейнова Дирекция Западно Беломорски район /БД ЗБР/.
Цел на проверката: извършване на планов контрол съгласно график за провеждане на контролната дейност по изпълнение на условията в издаденото от Министъра на околната среда и водите комплексно разрешително КР № 45-Н3/2015г.
Обхват на проверката:
Изпълнение на условия в комплексно разрешително КР № 45-Н3/2015г. за следните инсталации:
Инсталации, които попадат в обхвата на Приложение 4 на ЗООС:
Инсталация, която попада в обхвата на точка 1.1. Горивни инсталации с номинална топлинна мощност, превишаваща 50 MW, от Приложение 4 на ЗООС:
1. Горивна инсталация с номинална топлинна мощност 1716 MWth (електрическа мощност - 630 MWе) – производство на eлектрическа енергия, включваща:
- Енергиен котел ЕК 1, при спазване на Условие 2.2
- Енергиен котел ЕК 2
- Енергиен котел ЕК 3
Инсталация, която попада в обхвата на точка 4.2.а) Химически инсталации за производство на основни химически вещества от Приложение 4 на ЗООС:
2. Инсталация за производство на водород
Извърши се проверка по документи и оглед на производствената площадка във връзка със следните условия:
Условие № 2 – Инсталации, обхванати от комплексното разрешително;
Условие № 3- Обхват;
Условие № 4- Капацитет на инсталациите;
Условие № 5- Управление на околната среда /СУОС/;
Условие № 7- Уведомяване;
Условие № 8- Използване на ресурси;
Условие № 9- Емисии в атмосферата;
Условие №10- Емисии на отпадъчни води;
Условие 11- Управление на отпадъците;
Условие № 12- Шум;
Условие № 13- Опазване на почвата и подземните води от замърсяване;
Условие № 14 – Предотвратяване и действия при аварии;
Условие № 15- Преходен и анормален режим на работа;
Условие №16- Прекратяване на работа на инсталациите или на части от тях
Резултати и заключения:
От направената проверка се установи следното
По Условие 2. Инсталации, обхванати от това разрешително Към 8ч.сутринта на 02.08.2017г. работи ЕК1 с 142 MW, ЕК3 с 156 MW и се включва ЕК2 с 46 MW. Към 14,45ч. на 02.08.2017г. е изключен ЕК1, работи ЕК2 с 147 MW и ЕК3 156 MW. Приложени са 2бр. справки за моментното състоянието на блоковете.
По Условие 3.Обхват
Потвърдено е с писмо на РИОСВ-Перник, изпълнението на Условие 3.4 от КР №45-Н3/2015г. Добавени са две допълнителни оросителни полета, захранвани от две допълнителни помпи; Монтирани са около 100 броя допълнителни дюзи, разположени на покрива на абсорбера.
Условие № 4. Капацитет на инсталациите
За 2016г. операторът е докладвал с ГДОС , че не е превишавал капацитета посочен в Таблица 4.1.
По Условие № 5. Управление на околната среда
Прилага се система за управление на околната среда, изискваща се с Условие 5 на комплексното разрешително. Регламентирани са реда, отговорностите, пълномощията и документирането на дейностите по внедряването, функционирането и поддържането на системата за управление на околната среда и лицата отговорни за изпълнението на условията на комплексното. Операторът е извършил актуализация на системата, там където е необходимо, след издаване на актуализираното КР № 45-Н3/2015г.
Условие №7. Уведомяване
През 2016г. в РИОСВ-Перник са постъпили 5 бр. сигнала за замърсяване на атмосферния въздух: - С-12/22.02.2016г. за изпускане на емисии през ИУ1.
Съставен е АУАН № 017/2016г. Издадено е НП №20-А-17/14.07.2016г.
- С-58/10.08.2016г. за изхвърляне на варно мляко в района на СОИ 1.
- С-76/17.10.2016г. за изпускане на емисии през ИУ №1
- С-77/18.10.2016г. за изпускане на емисии през трите изпускащи устройства.
-С-82/11.11.2016г. за изпускане на варно мляко от ИУ 2 /СОИ 1/. През 2017г. до настоящата проверка в РИОСВ-Перник да постъпили 3бр. сигнали за изпускане на емисии през ИУ №1.
Дадено е предписание на оператора в срок до 17.07.2017г. за възстановяване целостта на ИУ №2 и ИУ №4 на СОИ 1 и СОИ2. Предписанието е изпълнено, представено е писмо, вх. №26-00-423/8/09.08.2017г., с приложени мрежови графици за ремонт на СОДГ1, СОДГ 2, ремонт на ЕК2 2, приемо-предавателни протоколи за извършени монтажни дейности. При проверката е направен снимков материал за извършения ремонт на СОДГ1, СОДГ 2.
Операторът през 2016г. и до настоящия момент не е уведомявал компетентните органи за съществуване на непосредствена заплаха за екологични щети. Операторът информира, че не са възникнали екологични щети.
Операторът е подал в ИАОС заявление за издаване на ново КР, с вх. № КР -11344/30.03.2017г. и допълнено заявление с вх. № КР 13554/28.07.2017г. за планирана промяна на инсталацията-разширяване на производствената дейност на дружеството, включваща дейност по оползотворяване (R1-изгаряне) на неопасни отпадъци съвместно с основното гориво въглища.
По Условие № 8 Използване на ресурси
Условие 8.1. Използване на вода
Операторът има актуални разрешителни за водоползване от р.Джерман - срока на действие е продължен до 14.09.2022г. и за яз.Дяково, срока на действие е продължен до 16.11.2023г.
Условие 8.2 Използване на енергия
Представиха се месечни справки за консумираната електроенергия. Не се превишават посочените количества. Представени са инструкции за експлоатация и поддръжка на СОИ № 1 и СОИ № 2 - основни консуматори на електроенергия в инсталациите. Водят се записи :
- оперативен дневник за мониторинг на технологични показатели-рН на разтвора в абсорбера, ниво в абсорбера и температура на разтвора в абсорбера. Следят се показателите два пъти дневно. Дневника се води от въвеждане в експлоатация до настоящия момент, като в него няма отразени несъответствия;
- месечен оперативен дневник за СОИ -в който се описва работещите съоръжения, резерв и ремонти по месеци за СО1 и СОИ 2;
- дневник за ремонти, възникнали аварии на СОИ1 и СОИ 2.
Условие № 8.3. Суровини, спомагателни материали и горива
Представени са месечни справки и годишна справка за 2016г. за спомагателните материали, съгласно които не са превишени годишната норма за ефективност.
Всички химични вещества и смеси, класифицирани в една или повече категории на опасност, съгласно Регламент (ЕО) № 1272/2008 и Наредбата за реда и начина на класифициране, опаковане и етикетиране на химични вещества и смеси, са опаковани, етикетирани и снабдени с информационни листове за безопасност, отговарящи на изискванията на Регламент ЕО 830/2015. Операторът е изготвил оценка на безопасността на съхранение на опасните химични вещества и смеси съгласно изискванията на Наредбата за съхранение на опасни химични вещества и смеси /ДВ бр.43/2011 г./. Не са констатирани несъответствия и не се налагат коригиращи мерки.
Операторът е планирал извършването на проверки на съответствието на съоръженията, складовете и площадките за съхранение на спомагателни материали и горива . Комисия в състав инспектор ТН, н-к отдел Екология, енергетик КЦ, н-к КИП и А, н-к ТЦ и началник ГСМ извършват проверка на техническото състояние на съоръженията, складовете и площадките за съхранение на спомагателни материали и горива. През 2016 г. комисията не е установила несъответствия.
По Условие № 9. Емисии в атмосферата
На площадката са в наличност и се експлоатират пречиствателните съоръжения, описани в Условие 9.
Операторът извършва мониторинг работата на пречиствателните съоръжения, разрешени с Условие 9.1.1, в съответствие с определените по Условие 9.1.3 контролирани параметри, честота на мониторинг и вид на оборудването за мониторинг. При проверката са представени дневници, за извършвания мониторинг на технологичните параметри, осигуряващи оптимален технологичен режим, съответно за ЕСФ, за СОИ, за ръкавния филтър на аспирационно обезпрашителна инсталация. За карбамидната инсталация е представен оперативен дневник, в който няма записи поради това , че инсталацията не е била в експлоатация поради това, че не се е налагало използването към настоящия момент. При настоящата проверка се установи следното:
1. Операторите на СОИ 1 и СОИ2 отразяват данни за работата на пречиствателните съоръжения в дневник. 2.Операторите в цех Въглеподаване вписват данни в Дневник за мониторинга на показателите на ръкавните филтри към аспирационно-обезпрашителна инсталация ГТЛ-1 и централни прахосмукачни системи ЦПС-1 и ЦПС-2.
Операторът е изготвил и прилага инструкция за периодична оценка на съответствието на измерените стойности на контролираните параметри за всяко пречиствателно съоръжение с определените оптимални такива по Условие 9.1.2 на разрешителното. Представени са протоколи за извършената периодична оценка на съответствието на измерените стойности на контролираните параметри за всяко пречиствателно съоръжение с определените оптимални такива по Условие 9.1.2. Не са установени несъответствия и не са предприемани коригиращи действия.
Операторът документира и съхранява резултатите в оперативни дневници, от проверките на съответствието на стойностите на контролираните параметри за всяко пречиствателно съоръжение с определените оптимални такива. Информацията се записва и съхранява в оперативните дневници на СОИ, цех сгуропепел и извоз и котелен цех.
Операторът извършва СНИ, съгласно Таблица 9.6.1, изискванията на Глава седма от Наредбата за норми за допустими емисии на серен диоксид, азотни оксиди и прах, изпускани в атмосферата от големи горивни инсталации, Глава шеста от Наредба № 6 от 26 март 1999г. за реда и начина за измерване на емисиите на вредни вещества, изпускани в атмосферния въздух от обекти с неподвижни източници и Инструкция № 1 от 2003г. за изискванията към процедурите за регистриране, обработка, съхранение, представяне и оценка на резултатите от собствените непрекъснати измервания на емисиите на вредни вещества, изпускани в атмосферния въздух от обекти с неподвижни източници (ДВ бр.69/2003 год.). Обобщена информация за резултатите от мониторинга се представя като част от ГДОС, както и месечни и годишен доклади за извършени СНИ от комин №2 и комин №4.
През 2016г. оператора е извършил СПИ на СОИ1 и СОИ2 по показатели: прах, NOх, SO2, CO. Измерванията са извършени от акредитирана лаборатория. Не са констатирани наднормени показатели.
През 2016г. оператора е извършил СПИ на СОИ1 и СОИ2 по показатели: амоняк и живак. Измерванията са извършени от акредитирана лаборатория. Не са констатирани наднормени показатели.
РИОСВ-Перник е съгласувала плана за собствен мониторинг на емисиите в атмосферата от всички изпускащи устройства.
При авария или спиране на пречиствателните съоръжения операторът е преминавал към използване на нискоемисионни горива. При авария или спиране на пречиствателните съоръжения газовия поток се пренасочва към ИУ №1. Измерва се само дебит, а не емисиите на вредни вещества, преминаващи през ИУ1 и операторът не може да представи документално потвърждение за спазването на НДЕ. Операторът в тези случаи преминава към използване на нискоемисионни горива, като представя в инспекцията справки за използването на нискосернисти въглища.
Изпълнението на мерките за предотвратяване/намаляване на неорганизираните емисии се документират в дневника на цех въглеподаване. На площадката няма източници на интензивно миришещи вещества.
Операторът е изчислил годишните количества на веществата, свързани с прилагането на Европейския регистър на емисиите на вредни вещества (EРЕВВ) и е докладвал с ГДОС за 2016г.
По Условие №10. Емисии в отпадъчните води
Операторът експлоатира следните пречиствателни съоръжения:Утаител - два пъти седмично се извършва анализ на неразтворени вещества на изход от съоръжението – води се дневник; Неутрализационна яма – извършва се ежесменно следене на стойността на рН – отразява се в оперативен дневник Сепарираща шахта-хоризонтални нефтоуловители – мониторинг и записи на всяка смяна в дневник на външно мазутно стопанство.
Документират се в табличен вид ежемесечни справки резултатите от мониторинга на контролираните параметри за всяко пречиствателно съоръжение. Утаител - два пъти седмично се извършва анализ на неразтворени вещества на изход от съоръжението и се документират в дневник; Неутрализационна яма – извършва се ежесменно следене на стойността на рН – отразява се в оперативен дневник Сепарираща шахта-хоризонтални нефтоуловители – мониторинг и записи на всяка смяна в дневник на външно мазутно стопанство, Неутрализационна яма за рН след ППС”Черно езеро”- мониторинг и записи на всяка смяна в дневник към ХВО
При проведения ЕК на отпадъчни води са установени превишения на ИЕО по показатели: НВ и желязо на поток №1 отпадъчни води /изход след ПСИВ/. През 2016г. от проведения ЕК на дружеството са наложени 2бр. текущи месечни санкция по чл. 69 от ЗООС.
Докладвано е в ГДОС данни за емитираните количества на замърсителите в отпадъчните води, за производството на единица продукт, изчислени съгласно Условие 6.8. Няма превишения на замърсители в отпадъчните води, свързани с прилагането на Европейския регистър на емисиите на вредни вещества (EРЕВВ).
По Условие № 11. Управление на отпадъците.
В представеният ГДОС за 2016 г. за образувани отпадъци от инсталациите по Условие 2., попадащи в обхвата на Приложение № 4 към ЗООС е докладвано превишаване на количеството образуван отпадък с код 15 01 10* и надвишаване на определеното годишно количество в КР с 0,03 т. Операторът е пояснил, че констатираното несъответствие се дължи на основно почистване на склада за масла. Други превишения не са докладвани. Не е установено наличие на отпадъци, които не са посочени в таблица 11.1.1.
Опасните отпадъци се съхраняват според изискванията. Помещенията и съдовете за съхраняване са обозначени със съответните надписи, съдържащи код и наименование на съответния отпадък. Оловни акумулаторни батерии не се съхраняват в съдове, а в отделно затворено помещение с бетониран под. Налични са автомобилни акумулатори и многобройни капсуловани батерии от КИП-уреди. Последното предаване на такива е на 29.06.17 г. Представен е договор. Отработени масла също се съхраняват в отделно заключващо се помещение.
ИУЕЕО се съхраняват в затворено помещение /площадка №3/, което отговаря на Наредбата. Отпадък с код 20 01 21* се съхранява на площадка №7, в затворен метален контейнер.
НУБА се съхраняват в затворено помещение-площадка №5, с бетониран под, няма връзка с канализацията.
Отработените масла /ОМ/ се съхраняват на площадка № 4, която е обозначена, бетонирана, покрита и няма връзка с канализацията. Осигурено е наличие на абсорбент. Съдовете за съхранение на отработени масла отговарят на изискванията на Наредбата.
При извършената проверка не се установи смесване на опасни отпадъци /ОО/ с неопасни отпадъци или разреждане на ОО. Операторът съхранява отпадъците разделно един от друг съгласно представената схема в приложение № 7.6.
Дружеството транспортира чрез хидротранспорт до сгуроотвал „Каменик” отпадъците с код 10 01 01, 10 01 02, 19 09 03 и 19 09 06. Отпадък с код 10 01 05 (гипс от СОИ) се транспортира единствено за предварително съхраняване в I-ва клетка на Черно езеро. Транспортирането извън територията на площадката се извършва въз основа на сключени писмени договори с фирми с разрешение или регистрационен документ, издадени по реда на ЗУО. При проверката са представени такива договори.
При предаване на опасни отпадъци операторът изготвя идентификационни документи. При проверката е представен идентификационен документ по образец за предадени отпадъци от НУБА с код 16 06 01*.
Отпадъците, генерирани от дейността на инсталацията, се предават за последващо третиране въз основа на договори с лицензирани фирми.
Извършва се дейност по оползотворяване с код R9 на турбинни масла с код 13 01 10* в Маслоочистваща инсталация тип СМ1-3000. Цялото количество образувано ОМ с посочения код се третира в инсталацията. Пречистените количества се използват отново в топлоцентралата.
Операторът осъществява измерване/ изчисляване на количествата генерирани на площадката отпадъци с цел изпълнение на условие 11.7.1. Ежемесечно се изготвят справки от страна на оператора, удостоверяващи изпълнение на това условие. Представени са месечни справки за образуваните количества за всички отпадъци от м.01, 2017 г. до м.06, 2017 г. включително. Годишната норма за ефективност е докладвана в представения ГДОС за 2016г. за отпадъците, получени пряко от производствения процес.
Извършено е основното охарактеризиране на отпадъци с кодове 16 11 06, 19 09 03 и 19 09 06, предназначени за обезвреждане чрез депониране. Процедурата по осн. охарактеризиране все още не е приключена за отпадъци с код 10 01 01, 10 01 02 и 10 01 05. Съгласувани са плановете за вземане на проби. От страна на ИАОС е изготвено становище, с което на оператора му е разрешено да пристъпи към пробовземане. Към настоящия момент пробовземането не е осъществено.
Дейностите по УО се документират и докладват съгласно изискванията на Наредба № 1/2014 г. Представен е ГДОС за 2016 г. и годишен отчет в ИАОС. Не са установени никакви пропуски относно воденето на отчетност и предоставянето на информация свързана с дейностите по отпадъци.
Операторът води редовни записи вкл. до м.07, 2017 г. в заверена на 15.12.2015 г. отчетна книга по образец - прил. № 1 от Наредба № 1/2014 г., количествата на всички образувани от дейността отпадъци.
В ГДОС за 2016г. са докладвани количествата отпадъци, подлагани на дейност по оползотворяване R9, както и в годишен отчет по Наредба № 1/2014 г.
Операторът е докладвал за 2016г. информацията, изисквана от Регламент № 166/2006 г. Няма надвишени пределни количества.
По Условие 12. Шум.
С писмо, операторът е представил протоколи от проведени собствени измервания на нивата на шум от акредитирана лаборатория. Не са констатирани наднормени нива на шум по границите на производствените площадки.
Докладвано е с ГДОС за 2016г. резултати от извършени през изтеклата отчетна година наблюдения, установени несъответствия с поставените в разрешителното максимално допустими нива, причини за несъответствията, предприети/ планирани коригиращи действия.
По Условие №13. Опазване на почвата и подземните води от замърсяване
През 2016г. и до момента на проверката не са установени разливи върху производствената площадка. Документира се в оперативни дневници на цех ХВО, мазутно стопанство. Изготвят се протоколи за периодична проверка за техническото състояние на съоръженията, складовете и площадките.
Извършва се собствен мониторинг на почви. Представен е протокол за изпитване от акредитирана лаборатория за извършено пробонабиране през 2015г., не са установени несъответствия. Следващото пробонабиране на почви е през 2018г.
Извършва се собствен мониторинг на състоянието на подземните води, на територията на площадката. През 2016г. са извършени анализи на подземни води, представени са 2бр. протоколи от акредитирана лаборатория, не са установени несъответствия.
По Условие 14. Предотвратяване и действия при аварии
Изготвена е инструкция за оценка на риска от аварии при извършване на организационни и технически промени. Разработен и актуализиран е вътрешен авариен план за провеждане на спасителни и неотложни аварийно-възстановителни работи при възникване на бедствия, аварии и катастрофи в ТЕЦ Бобов дол ЕАД, утвърден от ръководителя на предприятието. Със Заповед на изпълнителния директор е сформиран щаб за ръководството, действията на инженерния, техническия персонал и работниците при ликвидиране на пожари и аварии. Правят се ежемесечни противоаварийни тренировки по цехове и звена, в които са определени тема, цел и вид на тренировката.
През 2016 г. и до настоящия момент операторът няма документация за възникнала аварийна ситуация, поради това че не са възникнали такива.
По Условие № 15. Преходни и анормални режими на работа
Представени са и се прилагат инструкции за пускане и спиране на пречиствателните съоръжения /СОИ-2бр., SNCR-3бр., електростатичен филтър-3бр., ръкавен филтър-2бр./. Пускането и спирането на пречиствателните съоръжения се документира в оперативните дневници по цехове. За 2017г. до настоящата проверка в РИОСВ-Перник са постъпили писма с информация за 38 бр. превключвания на енергийните котли.
Емисиите при анормален режим на работа на инсталацията /пускане и спиране/ се регистрират, отчитат и документират с помощта на съществуващите информационни системи за управление „Елекон” и „Honywell”.
Операторът използва мазут единствено за работата на ПКМ-12 и при разпалване на основните мощности: ЕК 1, EK 2 и EK 3.
Условие 16. Прекратяване на работата на инсталациите или на части от тях
Към датата на проверката не е взимано решение за прекратяване на дейността на инсталациите по Условие 2 или на части от тях.
ЗАКЛЮЧЕНИЕ:
Операторът спазва заложените изисквания за провеждане на собствен мониторинг на емисии на вредни вещества във въздуха, водите и почвите.
През 2016г. е съставен АУАН № 039/2016г. за неизпълнение на Условие 9.2.10. от КР № 45-Н3/2015г., оператора изпуска в атмосферата отпадъчни газове при нормален режим на работа на Енергиен котел /ЕК/ №1 и Енергиен котел №3 посредством изпускащи устройства ИУ №2, ИУ № 4 и ИУ №1. Издадено е НП № 5-А-39/11.04.2017г. на Директора на РИОСВ-Перник в размер на 25 000лв. Същото е влезнало в сила на 15.12.2017г. от Кюстендилски Административен съд.