- Новини
- Атмосферен въздух
- Опазване на водите
- ОВОС и екологична оценка(ЕО)
- Натура 2000
- Защитени територии
- Биологично разнообразие
- Почви и земни ядра
- Управление на отпадъците
- Комплексни разрешителни
- Опасни химични вещества
- Контролна дейност
- Достъп до обществена информация
- Доклади за състоянието на околната среда
- Административни услуги
- Административни актове
- Нормативни документи
- Природозащитен календар
- Кампании
- За нас
- Контакти
- Обяви за работа
- Обществени поръчки
- Обществени обсъждания
- Проекти
- Финансиране
- Профил на купувача


Д О К Л А Д Относно: Планирана годишна комплексна проверка на условията в издаденото КР № 100- Н1/2010г., актуализирано с Решение №100-Н1-И0-А5/2017г. на оператор “Стомана Индъстри” АД, гр. Перник
Комплексни разрешителни - Комплексни разрешителни |
Проверката се осъществи в периода от 20.11., 21.11. и 22.11.2017г. от екип експерти на РИОСВ-Перник и представител на Басейнова Дирекция Западно Беломорски район /БД ЗБР/.
Цел на проверката: извършване на планов контрол съгласно график за провеждане на контролната дейност по изпълнение на условията в издаденото от Министъра на околната среда и водите комплексно разрешително КР № 100- Н1/2010г., актуализирано с Решение №100-Н1-И0-А4/2016г.
Обхват на проверката:
Изпълнение на условия в комплексно разрешително КР № 100- Н1/2010г. за следните инсталации:
Инсталации, които попадат в обхвата на Приложение 4 на ЗООС:
1. Инсталация за производство на стомана - т. 2.2.
- ЕДП 1
- ЕДП 3
- Инсталации за пелетизиране (2 броя)
2. Инсталация за обработване на черни метали – станове за горещо валцуване - т. 2.3.а)
- листопрокатен цех
- сортопрокатен цех
- топков цех
- валцовъчен цех
3. Инсталация, която попада в обхвата на т. 5.3.2 „г“ от Приложение № 4 към ЗООС
- Шредерна инсталация
Инсталации, които не попадат в обхвата на Приложение 4 на ЗООС:
2. Сортировъчен цех.
- Инсталация за рязане на скрап
- Линия за почистване и инспектиране на заготовки /блуми/
- Термокалибровъчен цех.
Извърши се проверка по документи и оглед на производствената площадка на „Стомана Индъстри“ АД, ул. „Владайско въстание“ № 1, във връзка със следните условия:
Условие № 2 – Инсталации, обхванати от комплексното разрешително;
Условие № 3- Обхват;
Условие № 4- Капацитет на инсталациите;
Условие № 5- Управление на околната среда /СУОС/;
Условие № 7- Уведомяване;
Условие № 8- Използване на ресурси;
Условие № 9- Емисии в атмосферата;
Условие №10- Емисии на отпадъчни води;
Условие 11- Управление на отпадъците;
Условие № 12- Шум;
Условие № 13- Опазване на почвата и подземните води от замърсяване;
Условие № 14 – Предотвратяване и действия при аварии;
Условие № 15- Преходен и анормален режим на работа;
Условие №16- Прекратяване на работа на инсталациите или на части от тях.
Резултати и заключения:
При огледа на място и документалната проверка се установи следното:
Условие № 3. Обхват
През 2017г. е извършена актуализация на КР с Решение №100-Н1-И0-А5/2017г. на ИАОС, във връзка с планирана промяна: придобиване от Стомана Индъстри на Термокалибровъчен цех /включващ линия за изправяне и тестване на стоманени профили и линии /3бр. за обстъргване на стоманени профили/.
По Условие №4. Капацитет на инсталациите
Няма превишение на определения капацитет. В момента работи ЕДП 1 с капацитет 112 t/h, при разрешен капацитет, съгласно КР-145 t/h.
По Условие №5. Управление на околната среда.
Прилага се система за управление на околната среда/СУОС/, изискваща се с Условие 5 на комплексното разрешително. Регламентирани са реда, отговорностите, пълномощията и документирането на дейностите по внедряването, функционирането и поддържането на системата за управление на околната среда и лицата отговорни за изпълнението на условията на комплексното. Операторът извършва актуализиране на СУОС, с изискванията на КР №100-Н1/2010г., актуализирано с Решение №100-Н1-И0-А5/2017г.
По Условие №7. Уведомяване
През 2017г. е регистрирана в дневник за аварии, катастрофи и др.критични ситуации 1бр. производствена авария в ЕСДЦ /взрив на ЕДП3/, няма констатирани екологични щети вследствие на аварията. Операторът е уведомил областния управител, кмета на общината, РИОСВ, териториалните структури на ГД „ПБЗН” – МВР за аварийната ситуация.
За 2016г. не е имало приемни изпитвания по ЗУТ или друга специализирана нормативна уредба за въвеждане в нормална експлоатация на инсталациите.
Операторът уведомява МОСВ, с копие до ИАОС всяка планирана промяна в работата на инсталациите, разрешени в Условие 2. През 2017г. е актуализирано КР № 100-Н1/2010г. с Решение № 100-Н1-И0-А5/2017г., влязло в сила от 15.09.2017г.
По Условие 8.1. Използване на вода
Представени са актуални разрешителни за водовземане от яз. Студена и р. Струма. Има монтирани разходомерни устройства пломбирани от БД ЗБР. Води се отчетна документация за ползваните водни обеми.
Докладвано е в ГДОС за 2016г. изчислените стойности на годишната норма за ефективно използване на вода за производствени нужди (включително охлаждане) за всяка инсталация по Условие 2.
По Условие 8.2 Използване на енергия
През 2016г. не се превишават стойностите на ел.енергията по Таблица 8.2.1.
Резултатите от изпълнението на инструкцията за експлоатация и поддръжка на електропреобразувателните части на технологичното оборудване, основни консуматори на електроенергия се документират в дневници при енергетиците на цехове.
По Условие 8.3. Използване на суровини
Комисия от отдел „Екология“ в дружеството извършва ежегодни проверки на складовете, в които се съхраняват суровини, спомагателни материали и горива. Представени са таблици за извършените проверки на състоянието на обваловките и резервоарите за масла в складове №№10,12,56, които се съхраняват в отдел „Екология“. Не са констатирани несъответствия и не се е налагало предприемане на коригиращи действия.
По Условие № 9. Емисии в атмосферата.
Операторът експлоатира следните пречиствателни съоръжения, за емисии в атмосферата: 1 бр. ръкавен филтър към всяко от изпускащи устройства: №1 към ЕСДЦ - Елекродъгова пещ №1 (Инсталация за производство на стомана), №2 към ЕСДЦ - (Инсталация за производство на стомана), № 11 – ЕСДЦ - Елекродъгова пещ №3 (Инсталация за производство на стомана), №3 към Шредерна инсталация (Сортировъчен цех), №9 към Инсталация за рязане на скрап (Сортировъчен цех).
-1 бр. ръкавен филтър за пречистване на отпадъчните газове от Линията за почистване и инспектиране на заготовки към изпускащо устройство №12;
- 1 бр. ръкавен филтър за пречистване на отпадъчните газове от Линията за почистване и инспектиране на заготовки към изпускащо устройство №13. През 2015 г. и 2016 г. са подменени изцяло ръкавите на РФ към ИУ№1 и РФ към ИУ №11.
Емисиите от ЕДП №1 и ЕДП №3 се изпускат през изпускащи устройства №1 и №11, след като са преминали през ръкавни филтри №1 и №3. Емисиите на ЕСДЦ се изпускат организирано през изпускащо устройство №2, след преминаване през ръкавен филтър №2. Извършват се собствени непрекъснати измервания на емисиите на прах от изпускащи устройства № 1, 2 и 11 към и ЕСДЦ. При извършената проверка на място не са констатирани неорганизирани емисии на вредни вещества отделяни в атмосферата от производствените халета.
При извършената проверка се констатира, че 44 броя са действащите климатични инсталации монтирани на територията на дружеството. От тях 10 бр. климатици са монтирани 2016г. За тях не са представени досиета. За останалите 34 бр. климатични системи са създадени досиета.
С писмо вх. № 26-00-1486/23.11.2017г., дружеството е представило досиетата на климатичните инсталации, но при проверката им е установено, че не всички досиета съответстват на изискванията на Наредба №1/2017г. за реда и начина за обучение и издаване на документи за правоспособност на лица, извършващи дейности с оборудване, съдържащо флуорсъдържащи парникови газове, както и за документирането и отчитането на емисиите на флуорсъдържащи парникови газове.
Операторът възлага провеждането на СПИ на акредитирани лаборатории, които измерват параметрите на газовите потоци и атмосферния въздух, съгласно чл. 22 от Наредба № 6 от 26.03.1999г. за реда и начина за измерване на емисиите на вредни вещества, изпускани в атмосферния въздух от обекти с неподвижни източници.
През 2016г. е съставен АУАН № 009/2016г., не е спазена честотата на измерването по показател диоксини и фурани, съгласно таблица 9.6.1.1. от Условие 9.6.1. на Комплексно разрешително №100-Н1/2010г. Издадено е НП №13-А-9/12.05.2016г. от Директора на РИОСВ – Перник.
В момента на проверката 20-21.11.2017г. акредитирана лаборатория извършва измерване по показатели диоксини и фурани, живак и общ органичен въглерод на изпускащи устройства №1 към ЕДП1, ИУ №2 към ЕСДЦ и ИУ №11 към ЕДП 3 към инсталация за производство на стомана. Представени са протоколи от изпитване в РИОСВ-Перник.
Операторът извършва СНИ на емисиите на прах в отпадъчните газове, изпускани от изпускащи устройства с №№ 1,2 и №11.Месечните и годишни доклади се представят в РИОСВ-Перник.
От резултатите от проведените СПИ и СНИ е видно, че не са констатирани превишения на нормите за допустими емисии в изходящите газове от точковите източници.
Докладвано е с ГДОС за 2016г. годишните количества на замърсителите (kg/y) в атмосферния въздух съгласно изискванията на Приложение 4 на Ръководство за прилагане на ЕРИПЗ, съгласно изискванията на Регламент № 166/2006 г. относно създаването Европейски регистър за изпускането и преноса на замърсителите (EРИПЗ).
По Условие №10. Емисии в отпадъчните води
За всяко пречиствателно съоръжение, разрешено с Условие10.1.1.1, операторът е определил контролираните параметри; оптималните стойности за всеки от контролираните параметри; честотата на мониторинг на стойностите на контролираните параметри; вид на оборудването за мониторинг на контролираните параметри и необходимите резервни части за обезпечаване на работата на съоръжението. Определени са: ниво на води в ями - окалина; повърхностен слой масло в радиални и хоризонтални утаители; налягане на помпите при пясъчни филтри. Информацията за извършените проверки на съответствие на стойностите на контролираните параметри за всяко пречиствателно съоръжение с определените оптимални такива е докладвана с ГДОС за 2016г.
През 2016г. от проведения емисионен контрол от РИОСВ не е установено неспазване на ИЕО.
Извършван е мониторинг на тримесечие от акредитирана лаборатория. Протоколите от извършените анализи за 2016г. и за трето тримесечие на 2017г. са представени в РИОСВ-Перник.
Наличен е дневник за регистриране на бедствия, аварии, катастрофи и др. критични ситуации. През 2016г. и до момента не са регистрирани залпови изпускания на замърсяващи вещества от К1 в р. Струма. Води се дневник.
Операторът документира и съхранява на площадката информация за всички вещества и техните количества, свързани с прилагането на Европейския регистър за изпускането и преноса на замърсители (ЕРИПЗ). Докладвано е в ГДОС 2015г. общо количество емитирани замърсители в отпадъчни води.
По Условие № 11. Управление на отпадъците.
Образуваните отпадъци не се различават по вид (код и наименование). Има превишение в количеството на четири отпадъка: 16 11 02, 19 12 03, 19 12 12 и 12 01 01 /от валцовъчен цех/. Превишеното количество и причините за превишението са докладвани в ГДОС за 2016г.
За 2017 г. от външни доставчици са приети 604 356,930 т. метален скрап с цел извършване на оползотворяване /операция с код R4/.
При приемането на всяко транспортно средство се представят товарителници и кантарни бележки, сертификати за произход на отпадъците, скрапа се претегля от оператора. Съгласно СУК и процедурите по качеството в дружеството оценяването на пригодността на отпадъците за третирането им в инсталацията се извършва съгласно Общи условия за приемане на вторични черни метали и Технически условия на „Стомана Индъстри”АД. Необходимата информация за качеството на приетия товар със скрап се изготвя в Сортировъчен цех.
Дружеството извършва проверка на придружаващата отпадъците документация, визуална проверка на отпадъците, измерване на количеството на приеманите отпадъци и ги отразява в отчетни книги, оформени по реда на Наредба № 2/2013 г.
През 2016 г. и 2017 г. не са променяни площадките за съхраняване на отпадъците.
Дружеството съхранява образуваните на площадката опасни отпадъци в добре затварящи се съдове, изготвени от материали, които не могат да взаимодействат с отпадъците, като съдовете са обозначени с надписи “опасен отпадък”, код и наименование на отпадъка съгласно Наредба №2/2014 г. за класификация на отпадъците.
Отработените масла и отпадъчни нефтопродукти се съхраняват съгласно изискванията посочени в условието. Металните варели за съхраняване на отработени масла са поставени по местата, определени за съхраняването им, върху дървени палета. Местата за съхранение са маркирани с код и наименование на отпадъка и надпис «Опасен отпадък. Mасло от маслено-водни сепаратори се съхранява метални варели в близост до съоръженията за сепарирането им.
Предаването на отпадъци извън територията на площадката се извършва въз основа на писмени договори. Представени са идентификационни документи с лицензирани фирми през 2017 г. до момента за предадени опасни отпадъци: 13 01 10*, 13 02 05* , 13 05 06*, 16 06 01*, 15 02 02*, 10 02 07*. През 2017 г. са предадени отработени масла за оползотворяване както следва:
13 01 10* - 6 800т.; 13 02 05* - 4 220т., 13 05 06* - 10 680 т. От началото на 2017 г. до 21.11.2017 г. са оползотворени /с код R4/ 15,080 т. собствени отпадъчни «опасни» метални опаковки с код 15 01 10*.
Операторът извършва операция по оползотворяване, обозначена с код R13 (съхраняване на отпадъци до извършване на операция по оползотворяване, обозначена с код R4) на площадки с номера 20а, 20б, 20в и 20г от Приложение II 7.3-1/1 към Информация по Приложение № 6 към чл.16, ал.3, т.3 на Наредбата, на отпадъците, посочени в Условие 11.2.1.
Филтърния прах се омокря и се пелетизира в инсталациите към Инсталация за производство на стомана. След пелетизиране се транспортират до ДИО-Перник.
Операторът предава за обезвреждане отпадъци извън територията на площадката единствено на лица, притежаващи разрешение по чл.67 от ЗУО.
Операторът е извършил процедура по основно охарактеризиране на отпадъка, образуван от шредерната инсталация и предназначени за депониране - код 19 12 12 и за отпадък с код 10 02 07*- твърди отпадъци от пречистване на отпадъчни газове, съдържащи опасни вещества (прах). Издадено е становище на РИОСВ-Перник за отпадък с код 19 12 12, който може да бъде депониран на депо за НО. Издадено е становище на ИАОС за отпадък с код 10 02 07*, който може да бъде депониран на депо за опасни отпадъци.
Анализите за отпадък с код 19 12 12 и с код 10 02 07* са извършени от акредитирани лаборатории.
Докладвано е в ГДОС за 2016г. обобщена информация по изпълнението на условията на КР към управлението на отпадъците.
По Условие 12. Шум.
През 2016г. са извършени контролни измервания на дневни нива на шум излъчван в околната среда от дейността на обекта. Измерванията са извършени от акредитирана лаборатория. При извършеното контролно измерване са отчетени наднормени стойности в измерителни точки - ИТ 23 и 24, в мястото на въздействие. Във връзка с констатираните наднормени нива е съставен АУАН.
През 2017г. са извършени контролни измервания на дневни шумови нива. При измерването не са констатирани несъответствия.
Дружеството е сключило договор с фирма за изработване на технически проект за шумозащитни съоръжения за сортировъчен цех и ръкавни филтри, с цел предприемане на мерки за намаляване на шумовите нива.
По Условие № 13. Опазване на почвата и подземните води от замърсяване
За 2016г. и до настоящата проверка не са установени разливи и/ или изливане на вредни и опасни вещества върху производствената площадка.
Операторът извършва собствен мониторинг на подземни води. Определени са 2 бр. пунктове за подземни води. Представени са Протоколи от изпитване на вода от мониторингови сондажи за 2016г. - 4бр. и за 2017г.- 4бр.
Извършва се мониторинг на състоянието на почвите на територията на площадката. Определени са 5 бр. пунктове. Извършен е мониторинг почви през 2017г., резултатите от изпитване са представени в РИОСВ-Перник.
По Условие 14. Предотвратяване и действия при аварии
Операторът води документация за всяка възникнала аварийна ситуация, описваща: причините за аварията; време и място на възникване; последствия върху здравето на населението и околната среда; предприети действия по прекратяването на аварията и/или отстраняването на последствията от нея. За 2016г. няма възникнали големи производствени аварии. През 2017г. е регистрирана в дневник за аварии, катастрофи и др. критични ситуации 1 бр. производствена авария в ЕСДЦ /взрив на ЕДП3/, няма констатирани екологични щети вследствие на аварията.
През 2016г. са съставени 2бр. АУАН-и:
- №007/2016г.- за неизпълнение на условие 9.3.2. от КР-от корпуса на ЕСДЦ се отделят неорганизирани емисии на вредни вещества в атмосферния въздух.
-009/2016г.-за неизпълнение на Условие 9.6.1. от КР, за 2014-2015г. дружеството не е извършило СПИ на емисиите на вредни вещества по показател диоксини и фурани за ИУ №2, източник ЕСДЦ.
За 2017г. е съставен 1 бр. АУАН № 007/2017г. за превишение на на определената гранична дневна стойност за шумово ниво, излъчван в околната среда от дейността на инсталациите за производство на стомана-ЕСДЦ, Скрапо цех, Листопрокатен цех, СПЦ и Нов прокатен цех. Дружеството е нарушило чл.16, т.1 от Закона за защита на шума в околната среда.
По Условие № 15. Преходни и анормални режими на работа
Операторът прилага инструкция за пускане и спиране на пречиствателните съоръжения.
По Условие 16. Прекратяване на работата на инсталациите или на части от тях
Към момента на проверката по данни на оператора не е вземано решение за прекратяване на дейността на инсталациите.
ЗАКЛЮЧЕНИЕ:
Операторът спазва заложените изисквания за провеждане на собствен мониторинг на емисии на вредни вещества във въздуха, водите и почвите.
При извършената планова проверка, обективирана в Протокол № 10/2017.-КР №100-Н1/2010г., на оператора е дадено 1бр. предписание по компонент „въздух“ с постоянен срок:
- в изпълнение на Условие 9.3.6. да поддържа досиетата на климатичните инсталации, съгласно изискванията на чл.29, ал.1, приложение № 3 от Наредба №1/2017г. за реда и начина за обучение и издаване на документи за правоспособност на лица, извършващи дейности с оборудване, съдържащо флуорсъдържащи парникови газове, както и за документирането и отчитането на емисиите на флуорсъдържащи парникови газове.