- Новини
- Атмосферен въздух
- Опазване на водите
- ОВОС и екологична оценка(ЕО)
- Натура 2000
- Защитени територии
- Биологично разнообразие
- Почви и земни ядра
- Управление на отпадъците
- Комплексни разрешителни
- Опасни химични вещества
- Контролна дейност
- Достъп до обществена информация
- Доклади за състоянието на околната среда
- Административни услуги
- Административни актове
- Нормативни документи
- Природозащитен календар
- Кампании
- За нас
- Контакти
- Обяви за работа
- Обществени поръчки
- Обществени обсъждания
- Проекти
- Финансиране
- Профил на купувача
Доклад относно:Планирана годишна комплексна проверка община Перник за „Регионално депо за неопасни отпадъци „Тева” за общините Перник, Брезник, Земен, Ковачевци, Радомир и Трън“ по изпълнение на условията в Комплексно разрешително № 382-Н0/2009г
Комплексни разрешителни - Комплексни разрешителни |
Доклад относно:Планирана годишна комплексна проверка община Перник за „Регионално депо за неопасни отпадъци „Тева” за общините Перник, Брезник, Земен, Ковачевци, Радомир и Трън“ по изпълнение на условията в Комплексно разрешително № 382-Н0/2009г., актуализирано с Решение №382-НО-ИО-А1/2011г.
Проверката се осъществи на 13.11 и .15.11.2017 год., от екип експерти на РИОСВ-Перник и представител на Басейнова Дирекция Западно Беломорски район /БД ЗБР/.
Цел на проверката: извършване на планов контрол съгласно график за провеждане на контролната дейност по изпълнение на условията в издаденото от Министъра на околната среда и водите комплексно разрешително № 382-Н0/2009г.
Обхват на проверката:
Изпълнение на условия в комплексно разрешително №382-Н0/2009г.,за следните инсталации:
Инсталация, която попада в обхвата на точка 5.4 от Приложение № 4 на ЗООС:
1. „Регионално депо за неопасни отпадъци „Тева” за общините Перник, Брезник, Земен, Ковачевци, Радомир и Трън”, включващо:
- Клетка 1;
- Клетка 2;
- Клетка 3;
- Клетка 4;
Инсталации, които непопадат в обхвата на Приложение 4 на ЗООС:
1. Инсталация за предварително сепариране на отпадъци
2. Инсталация за компостиране
Извърши се проверка по документи и оглед на производствената площадка във връзка със следните условия:
Условие № 2 – Инсталации, обхванати от комплексното разрешително;
Условие № 3- Обхват;
Условие № 4- Капацитет на инсталациите;
Условие № 5- Управление на околната среда /СУОС/;
Условие № 7- Уведомяване;
Условие № 8- Използване на ресурси;
Условие № 9- Емисии в атмосферата;
Условие №10- Емисии на отпадъчни води;
Условие 11- Управление на отпадъците;
Условие № 12- Шум;
Условие № 13- Опазване на почвата и подземните води от замърсяване;
Условие № 14 – Предотвратяване и действия при аварии;
Условие № 15- Преходен и анормален режим на работа;
Условие №16- Прекратяване на работа на инсталациите или на части от тях
Резултати и заключения:
При проверката на място и по документи се установи следното:
Регионално депо за неопасни отпадъци „Тева” е въведено в експлоатация на 29.12.2015 г. Издадено е Разрешение за ползване на ДНСК-София. През м.януари, 2016 г. е избран оператор на депото - ДЗЗД „Регионално депо Перник-2015“.
По Условие №4. Капацитет на инсталациите
В момента на проверката се депонира в първа клетка. Клетки 2,3, и 4 са изградени дренажи за чисти води, ограждащите диги. Клетките са изградени до ниво В /до започване на изолационния слой/, което е предмет на втори етап на изграждане. Сепарираща инсталация работи, с общ дневен прием на входа за сепариране около 90т. Инсталацията за компостиране не работи, поради технически причини.
По Условие № 5. Управление на околната среда
Прилага се система за управление на околната среда, изискваща се с Условие 5 на комплексното разрешително. Регламентирани са реда, отговорностите, пълномощията и документирането на дейностите по внедряването, функционирането и поддържането на системата за управление на околната среда и лицата отговорни за изпълнението на условията на комплексното. Операторът е извършил актуализация на системата, там където е необходимо, след издаване на актуализираното КР.
По Условие №7. Уведомяване;
През 2016 г. и до настоящата проверка не е имало аварийни замърсявания.
По Условие 8.1. Използване на вода
При проверката е представен договор с „ВиК“ ООД, гр.Перник.
Изготвена е и се прилага инструкция за измерване/изчисляване и документиране на изразходваните количества вода за производствени нужди.
Води се дневник за техническото състояние на водопроводната мрежа.
По Условие 8.2 Използване на енергия;
Операторът документира в дневници резултатите от изпълнението на инструкцията за експлоатация и поддръжка на газстанция, пречиствателна станция на ИВ, пречиствателна станция на ЧВ. Представен е Дневник за измерените/изчислените месечни количества електроенергия, не са установени несъответствия.
По Условие 8.3 Съхранение на спомагателни материали и горива
Представени са информационни листове за безопасност /ИЛБ/ в електронен вид. За собствени нужди - зареждане на булдозери, бобкати и др. операторът използва дизелово гориво, съхранявано в 5 т. резервоар. Под навеса към склад Работилница са разположени 15 броя оборотни бутилки за газ пропан – бутан, използван за газокарите.
Като реагенти в локална пречиствателна станция за отпадни води се използват калциев карбонат и сярна киселина. За коагулация се използва железен ферисулфат - съхранява се в оригинални опаковки от 25 кг. За озониране на водата се използва кислород, който се съхранява в оборотни метални бутилки. Не се съхраняват дезинфекционни средства.
С ГДОС за 2016 г. е докладвано, че оперативния персонал на депото извършва ежедневен оглед на площадките за съхранение на спомагателни материали. При извършените проверки през 2016 г., не са констатирани несъответствия.
По Условие № 9. Емисии в атмосферата.
Изградени са 6 броя вертикални газоотвеждащи кладенци. До момента всеки от кладенците се състои от 6 куба, като всеки куб е с височина от 1 м. Дата на изграждане на газоотвеждащата система е датата на изграждане на горния изолиращ екран при запълване на капацитета на дадена клетка. Клетка № 1 още не е запълнена. Експлоатацията на депото започва на 16.01.2016г. Операторът е уведомен, че в срок от две години след началото на експлоатация на депото да документира и съхранява за всеки газов кладенец максималния дебит на отпадъчните газове, стойностите на контролираните параметри и честотата на мониторинг.
Операторът на настоящото разрешително е изготвил и прилага инструкция за извършване на периодична оценка на спазването на мерките за предотвратяване и ограничаване на неорганизираните емисии, установяване на причините за несъответствията и предприемане на коригиращи действия. Представен е дневник, в който се отразяват извършените ежемесечни проверки за наличие на неорганизирани прахови емисии. Не са констатирани несъответствия и не са предприемани коригиращи действия.
Извършва се оросяване на работния участък в първа клетка посредством оросителна система, захранвана с вода от пречиствателна станция за отпадни води. При извършената проверка на място не се установиха неорганизирани прахови емисии.
По Условие №10. Емисии в отпадъчните води
Изградено е пречиствателното съоръжение - МПСИВ, с шест клетки и ретензионен резервоар.
Проведен е емисионен контрол в/у състоянието на ОВ м. октомври 2016г. За констатирани несъответствия на ИЕО по показатели: сулфати и фенантрен е съставен АУАН №4/2017г. по чл. 48, ал.1, т.3, във вр. чл.200, ал.1, т.6 от ЗВ за това, че не се поддържа необходимото качество на зауствани ОВ.
За 2017г. е проведен ЕК на 29.06.2017г. и е констатирано превишение на ИЕО по показатели: сулфати и нитритен азот. Дадено е предписание за предприемане на мерки по установяване на източника за тези превишения, тъй като същите превишения се наблюдават и в пробите от подземни води. С писмо оператора е представил анализ на вероятни източници, както и сравняване на проби от подземни води преди въвеждане в експлоатация на обекта и по време на експлоатация.
Собственият мониторинг на инфилтрата е провеждан с акредитирана лаборатория. Анализът на водните проби от инфилтрата, не съдържа пълния обем показатели, съгласно Таблица 10.1.4.2. В протоколите липсва и номера на точката на пробовземане.
Обемът на инфилтрата се измерва автоматично и непрекъснато, водят се ежедневни записи в дневник на пречиствателното съоръжение.
Монтирано е измервателно устройство, отчитащо смесен поток пречистени отпадъчни води, зауствани в Мошинско дере. ВУ е пломбирано с пломба на МОСВ/БДБл.
Битово-фекалните отпадъчни води от стопанския двор и инсталациите за сепариране и компостиране са част от смесения поток пречистени отпадъчни води, които се заустват в точка на заустване в Мошинско дере. При проведения ЕК за 2017г. в ТП № 3 няма заустване на отпадъчни води.
Операторът е докладвал с ГДОС данни за емитираните количества на замърсителите в отпадъчните води за един тон депониран отпадък за 2016 г.
По Условие № 11. Управление на отпадъците.
Представена е справка за образуваните количества отпадъци в ГДОС за 2016 г. Образуваните отпадъци не се различават по вид и не превишават количествата, посочени в КР. През 2016 и 2017 г. не са извършвани строителни работи на площадката.
Операторът подлага на обработка постъпващите отпадъци като ги сепарира и балира отделните рециклируеми фракции. Компостиращата инсталация не работи и постъпилите на обекта зелени отпадъци се съхраняват над пътя в близост до оградата на депото на общински терен. На депото не се приемат и не се обработват опасни отпадъци.
Определен е контейнер /кофа/ в затварящо се помещение, намиращо се срещу участъка на сепариращата инсталация. Налични са три броя излезли от употреба лампи, в самостоятелен съд.
Налични са затварящи се метални съдове за съхраняване на отработени масла и отпадъчни нефтопродукти, надписани с код и наименование на отпадъка.
На обекта се приемат битови отпадъци от общините от област Перник. Не са приемани отпадъци, съдържащи азбест.
Отпадък от сепариране на разделносъбрани отпадъци /код 19 12 12/ от други фирми са приемани до м.май 2017 г. въз основа на договори. Транспортирането на образуваните отпадъци от обекта до обекти на фирми за последващо третиране се извършва от фирмите, приемащи отпадъците.
Представени са сертификати от ДЗЗД „Регионално депо-Перник 2015“ за произход на отпадъци от желязо и стомана и метални опаковки към договорите за продажба. За предаваните отпадъци от хартия, пластмаси и стъкло са изготвяни товарителници, съпровождащи товарите. Такива не са налични при оператора. Дружеството не е предавало опасни отпадъци за транспортиране.
Част от строителните отпадъци /17 05 04 Почва и камъни, различни от упоменатите в 17 05 03, 17 05 06 Изкопани земни маси, различни от упоменатите в 17 05 05/ са използвани от изпълнителя на строителството за подравняване на терени при изграждането на обекта. През 2017 г. не са образувани на площадката строителни отпадъци.
Отпадъци от компостиращата инсталация не се образуват – тя не работи от началото на пускането в експлоатация на обекта.
Обектът работи от 15.01.2016 г. Операторът следи за заетата площ с отпадъци, запълнен и свободен капацитет на депото, спазва се технологията на депониране. Ежедневно се извършва уплътняване и запръстяване. Свободният капацитет на депото към 01.11.2017 г. е 137 314,65 т. по данни на собственика – Община Перник. Депонираните отпадъци в клетката на депото са с височина около 6 м.
Представена е инструкция за оценка на съответствието на обезвреждането на отпадъци с определените в условията на настоящото разрешително изисквания, установяване на причините за констатираните несъответствия и предприемане на коригиращи действия, но не са представени доказателства за прилагането й.
Представени са доклади от извършено основно охарактеризиране на отпадъците, приемани на депото от 5 общини – Брезник, Радомир, Трън, Земен и Ковачевци, отговарящи на изискванията на Наредба № 6/2013 г. /отм. Наредба № 8 от 2004 г./. Извършено е основно охарактеризиране на отпадък с код 19 12 12 – отиващия за депониране отпадък от сепариране на смесените битови отпадъци. Община Перник не е представила доклад от основно охарактеризиране.
По Условие 12. Шум
Извършено е наблюдение на общата звукова мощност на площадката и на звуково налягане по измерителен контур дейността на обекта. Измерването е извършено от акредитирана лаборатория, представени са протоколи от извършено измерване на дневно ниво на шум. Работата на сепариращата инсталация се осъществяват от 07.00 до 19.00 ч. ежедневно. Дейностите по клетка № 1 се осъществяват от 08.00 до 17.00 ч. от понеделник до петък.
По Условие №13. Опазване на почвата и подземните води от замърсяване
През 2016 г. до настоящата проверка не са установени разливи и/или изливане на вредни и опасни вещества върху производствената площадка.
Операторът извършва товаро-разтоварни работи на определените места.
Операторът съхранява сорбиращи материали /пясък, трици/ при компактора и автоработилница в случай на разливи.
При проверката не се установи течове от резервоари, варели и тръбопроводи.
Извършва се мониторинг на подземните води, изградени са 4 бр. мониторингови кладенци. Представени са протоколи от извършен анализ на подземните води
Извършен е анализ по показатели феноли, барий и молибден. Представени са протоколи от изпитване
По Условие 14. Предотвратяване и действия при аварии.
През 2016 г. и до настоящата проверка не е имало инцидент, който да е причинил замърсяване на повърхностни или подземни води, или е застрашил въздуха и/или почвата.
Изготвена е оценка за възможни случаи на непосредствена заплаха за екологични щети и за причинени екологични щети. В оценката са остойностени мерките за възможни случаи на непосред-ствена заплаха за екологични щети и за причинени екологични щети,
Условие № 15. Преходни и анормални режими на работа
Представена е технологична инструкция за пускане (влизане в стабилен работен режим) и спиране на инсталацията по Условие 2, съдържащи необходимите мерки и действия, осигуряващи оптималното протичане на производствените процеси.
Представен е План за контрол и мониторинг на регионално депо за неопасни отпадъци „Тева”, в който има собствен мониторинг при анормални режими на инсталацията по Условие 2.
Условие № 16. Прекратяване на работата на инсталациите или на части от тях
Условието не е обект на настоящата проверка.
ЗАКЛЮЧЕНИЕ:
При извършената планова проверка, на оператора са дадени 3 бр. предписания по компонент „води“ и фактор „отпадъци“, като са поставени срокове за тяхното изпълнение:
- да вземе водна проба, с акредитирана лаборатория, от потока дренажни води на изход дренажна тръба в шахтата на помпена станция, преди смесването им в общия поток зауствани отпадъчни води.
- да представи в РИОСВ-Перник доклад от основно охарактеризиране на смесените битови отпадъци, образувани на територията на общината и предназначени за обезвреждане чрез депониране, в съответствие с изискванията на Наредба № 6/27.08.2013г. за условията и изискванията за изграждане и експлоатация на депа и на други съоръжения и инсталации за оползотворяване и обезвреждане на отпадъци.
- да представи в РИОСВ-Перник доказателство /дневник/ за прилагане на инструкцията за оценка на съответствието на обезвреждането на отпадъци с определените в условията на КР изисквания, установяване на причините за констатираните несъответствия и предприемане на коригиращи действия.
Срокът на предписанията не е изтекъл.
Последна промяна (Сряда, 14 Февруари 2018 15:06)