• Атмосферен въздух
  • ОВОС и ЕО
  • За нас
  • Контакти

  • Новини
  • Атмосферен въздух
  • Опазване на водите
  • ОВОС и екологична оценка(ЕО)
  • Натура 2000
  • Защитени територии
  • Биологично разнообразие
  • Почви и земни ядра
  • Управление на отпадъците
  • Комплексни разрешителни
  • Опасни химични вещества
  • Контролна дейност
  • Достъп до обществена информация
  • Доклади за състоянието на околната среда
  • Административни услуги
  • Административни актове
  • Нормативни документи
  • Природозащитен календар
  • Кампании
  • За нас
  • Контакти
  • Обяви за работа
  • Обществени поръчки
  • Обществени обсъждания
  • Проекти
  • Финансиране
  • Профил на купувача
Начална страница Комплексни разрешителни Д О К Л А Д Относно: Планирана годишна комплексна проверка по изпълнение на условията в Комплексно разрешително № 553-Н0/2017г. на „АК Електрик” АД, гр. Радомир

Д О К Л А Д Относно: Планирана годишна комплексна проверка по изпълнение на условията в Комплексно разрешително № 553-Н0/2017г. на „АК Електрик” АД, гр. Радомир

postdateiconПетък, 21 Юни 2019 08:15 | ПДФ | Печат | Е-мейл
Комплексни разрешителни - Комплексни разрешителни

Д  О  К  Л  А  Д

Относно: Планирана годишна комплексна проверка по изпълнение на условията в Комплексно разрешително № 553-Н0/2017г. на „АК Електрик” АД, гр. Радомир

Проверката се осъществи в периода 09.04. и 10.04.2019год. от екип експерти на РИОСВ-Перник и представител на Басейнова Дирекция Западно Беломорски район /БД ЗБР/. Проверката е извършена на площадката на „АК Електрик” АД, гр. Радомир находяща се на ул. „Райко Даскалов” № 68, гр. Радомир, област Перник.

Цел на проверката: извършване на планов контрол съгласно график за провеждане на контролната дейност по изпълнение на условията в издаденото от Министъра на околната среда и водите комплексно разрешително КР № 553-Н0/2017г. на „АК Електрик” АД, гр. Радомир

Обхват на проверката:

Изпълнение на условия в комплексно разрешително № 553-Н0/2017г. за следните инсталации:

Инсталации, които попадат в обхвата на точка 2.6 от Приложение 4 на ЗООС:

Инсталация за повърхностна обработка на метали „Цех за катафореза“

Извърши се проверка по документи и оглед на производствената площадка във връзка със следните условия:

 Условие № 2 – Инсталации, обхванати от комплексното разрешително;

 Условие № 3- Обхват;

 Условие № 4- Капацитет на инсталациите;

 Условие № 5- Управление на околната среда /СУОС/;

 Условие № 7- Уведомяване;

 Условие № 8- Използване на ресурси;

 Условие № 9- Емисии в атмосферата;

 Условие №10- Емисии на отпадъчни води;

 Условие 11- Управление на отпадъците;

 Условие № 12- Шум;

 Условие № 13- Опазване на почвата и подземните води от замърсяване;

 Условие № 14 – Предотвратяване и действия при аварии;

 Условие № 15- Преходен и анормален режим на работа;

 Условие №16- Прекратяване на работа на инсталациите или на части от тях

Резултати и заключения:

От направената проверка се установи следното:

По Условие № 2. Инсталации, обхванати от комплексното разрешително-

В момента на проверката работят:

Инсталация, която попада в обхвата на Приложение № 4 към ЗООС:

Инсталация  за повърхностна обработка на детайли „Цех за катафореза“ включващ:

- 16 броя вани, от които 6 броя технологични вани.

Инсталации, които не попадат в обхвата на Приложение № 4 към ЗООС:

1. Участък машини Амада и лазер машини;

2. Участък Механична обработка и пресов участък;

3. Участък Прахово боядисване;

4. Участък Мокро боядисване;

5. Участък Заваряване и пилене;

6. Участък Ел. монтаж;

7. Участък Кабели;

8. Котелно отделение, включващо: 2 броя котли.

Режимът на работа е осем часов работен ден /7,30-16,10ч./.

Контрол на място се осъществи чрез оглед на Инсталациите, площадките за съхранение на отпадъци и площадките и складовете за съхранение на материали.

По Условие № 3. Обхват

Операторът съхранява всички планове и програми, които се изискват в настоящото разрешително.

По Условие № 4. Капацитет на инсталациите

Докладвано е в ГДОС, че цеха за катафореза е въведен в експлоатация с Разрешение за ползване № СТ-05-892/20.07.2018г. Докладвано е с ГДОС количество произведена продукция за 2018г.

По Условие №5. Управление на околната среда.

Прилага се система за управление на околната среда, изискваща се с Условие 5 на комплексното разрешително. Регламентирани са реда, отговорностите, пълномощията и документирането на дейностите по внедряването, функционирането и поддържането на системата за управление на околната среда и лицата отговорни за изпълнението на условията на комплексното.

По Условие №7. Уведомяване

През 2018г. и до момента на проверката не са възниквали аварийни или други замърсявания и не се е налагало уведомяване на областния управител, кмета на община Перник, РИОСВ, БДЗБР и ОУ на МВР.

Операторът планира изграждане на нов участък за прахово боядисване към цех “Катафореза”. Предстои актуализиране на КР, във връзка изграждането на новия участък.

Операторът е докладвал като част от ГДОС, че през 2018г. и към настоящият момент дружеството не е имало аварии или аварийни ситуации.

По Условие 8. Използване на ресурси.

Условие 8.1. Използване на вода

За водовземане от шахтов кладенец (ШК-1) е издадено Разрешително за водовземане. Представен е актуален договор с ВиК ООД, гр. Перник.

Монтирани са и пломбирани от БДЗБР три броя измервателни устройства, отчитащи следните ползвани водни обеми: общ ползван воден обем от ШК; ползван воден обем за промишлени цели и за противопожарни цели. При проверката се установи, че водомерните устройства отчитат ползваните водни обеми. Пломбите със знака на МОСВ/БДБл са запазени. Води се отчетна документация за ползваните водни обеми.

По Условие 8.2 Използване на енергия

Операторът е докладвал за 2018г. консумираната електроенергия и топлоенергия.

Операторът е докладвал с ГДОС за 2018г. оценка на съответствието изчислените количества електро- и топлоенергия с определените такива. Не са констатирани несъответствия и не предприемани действия за тяхното остраняване.

По Условие № 8.3. Суровини, спомагателни материали и горива.

Съгласно представената справка не е превишена годишната норма на ефективност за суровината-детайли от черни метали. В цех Катафореза в табличен вид се  води отчет за  консумацията  на суровина- детайли от черни метали по месеци. Информацията се съхранява в цеха и след приключване на годината се предава на ръководител Интегрирана система за обобщение и анализ.

Всички химични вещества и смеси, класифицирани в една или повече категории на опасност, съгласно Регламент (ЕО) № 1272/2008 относно класифицирането, етикетирането и опаковането на вещества и смеси и Наредбата за реда и начина на класифициране, опаковане и етикетиране на химични вещества и смеси са опаковани, етикетирани и снабдени с информационни листове за безопасност.

По Условие № 9. Емисии в атмосферата.

През 2018 г. са извършени собствени    периодични измервания /СПИ/ на емисии на вредни вещества, изпускани  в атмосферния въздух  на ИУ №№ 1, 2, 3. През 2017 г. са извършени СПИ на ИУ №№ 4, 5, 6,7,8,9,10. Измерванията са извършени от акредитирана лаборатория. Извършен е мониторинг на заложените параметри и показатели в КР, не са отчетени превишения на дебитите, както и  на НДЕ.

Операторът представя ежегодно годишен отчет за оборудването, съдържащо ФПГ. При проверката са представени досиета на климатичните системи, които се поддържат съгласно изискванията на Наредба № 1 /ДВ, бр.20, 08.03.2017г.

Докладвано е като част от ГДОС  количества емитирани замърсители във въздуха, за единица продукт, за всяко изпускано вредно вещество от инсталацията по Условие 2.

По Условие №10. Емисии в отпадъчните води

Цех катафореза е въведен в редовна експлоатация от 20.07.2018г. Извършвани са пробни изпитвания за което е уведомена РИОСВ-Перник с писмо от 10.01.2018г. В момента на проверката инсталацията работи но не се изършва заустване на ОВ към канализационната мрежа.

Работата на 2бр. ЛПСОВ се отразява в дневници от инж.-химик на цех Катафореза и дежурен оператор на цех Галваничен: дата и час на пускане и спиране; количество на ОВ зауствани в градска  канализация; отразявят се рН и ел.проводимост, цинк и хром.

ЛПСОВ е съществуващо и се експлоатира при работата на цех Прахово боядисване и Галваничен участък. Действа периодично преди изпускане на ОВ в канализационната мрежа. Работата му се отразява в дневник – един път месечно се извършва заустване, последното е от 15.03.2019г. В момента на проверката няма заустване на ОВ към канализационната мрежа.

Извършва се мониторинг съгласно утвърдения План за собствен мониторинг с акредитирана лаборатория. За 2018г. са представени 4 бр. протоколи на тримесечие. Няма превишения на определените ИЕО. Взети са водни проби за 1-во трим. на 2019г. За 2018г. няма несъответствия.

Документира се в табличен вид резултатите от мониторинга на контролираните параметри за всяко пречиствателно съоръжение.

Представен е актуален договор с ВиК ООД, гр. Перник. Смесен поток ОВ постъпва в градска канализация за допълнително пречистване в ПСОВ ЛЕКО КО ЕООД, кв. Върба.

Докладвано е в ЕРИПЗ за 2018г., няма превишение на емисионните прагове.

По Условие № 11. Управление на отпадъците.

Образуваните отпадъци не се различават по вид. Годишните количества на образуваните отпадъци през 2018 г. не превишават количествата определени с КР.

Към момента на проверката операторът извършва предварително съхранение на отпадъци с кодове: 12 01 03, 08 02 01, 12 01 01, 19 02 05*, 15 01 10*, 15 02 02*, 20 01 21*, 07 02 08*, 12 01 05, 15 01 01, 15 01 02,  15 01 03, 16 02 13* и 16 06 04. Наличните количества са малки, не повече от половината от вместимостта на съдовете, в които са поставени.  Отпадък с код 15 01 03 опаковки от дървесни материали – в момента на проверката са налични  палета и макари от кабели. Същите се дават на служители за лични нужди и на ЮЛ с документ по чл.35 от ЗУО. Дружеството не е образувало отпадък с код 16 06 01* от заверяване на отчетните книги до момента на проверката.

Дружеството не извършва приемане на отпадъци от други ЮЛ с цел осъществяване на дейности по оплзотворяването/обезврежането им. Не е установено приемане на чужди отпадъци на площадката.

Представени са договори за предаване на отпадъци са с лица  с документи по чл.35 от ЗУО.

Дружеството не извършва транспортиране на отпадъци и не притежава Регистрационен документ по чл.78 от ЗУО.

«АК Електрик» АД е представило годишен отчет по отпадъци по Наредба № 1/2014 г. в ИАОС. Водят се общо 7 бр. отчетни книги по прил. № 1 от Наредба № 1/2014 г.

Операторът не е докладвал в ЕРИПЗ данни за изпускане на замърсители в почви, тъй като в инсталацията не се извършват операции по обезвреждане /“почвена обработка“ или „дълбочинно инжектиране“/, съгласно Ръководен документ за приложението на ЕРИПЗ.

По Условие 12. Шум.

Представени са  протоколи от изпитване на шум в околната среда–дневно, нощно и вечерно ниво по границите на производствената площадка и в място на въздействие от акредитирана лаборатория. Не са измерени наднормени нива на шум, както по границите на производствената площадка, така и в мястото на въздействие.

В РИОСВ-Перник е докладвано  с ГДОС за 2018 г. за резултатите от проведените СПИ през 2018 г. Няма постъпили жалби от живущите около площадката.

По Условие №13. Опазване на почвата и подземните води от замърсяване

Извършен е собствен мониторинг на почви през 2018г. Представен е протокол от изпитване, не са установени несъответствия по Наредба №3/2008г.

С писмо, РИОСВ-Перник съгласува план за мониторинг по компоненти „въздух“, „води“, „почви“ и фактор „шум“.

Извършен е собствен мониторинг на подземни води. Не са установени несъответствия по Наредба №1 за проучване, ползване и опазване на подземните води, последно изменена от 23.12.2016г.

По Условие 14. Предотвратяване и действия при аварии

Представена е инструкция IOS 14 за оценка на риска от аварии при извършване на организационни и технически промени.

Представени са:

- План за действие при извънредни ситуации;

- План за обучение за 2018г.

-  за 2018г. - 2бр. протоколи от проведено учебно занятие за практическо проиграване за разлив на химикали и за експлозия.

По Условие № 15. Преходни и анормални режими на работа

Изготвена е инструкция IOS 15 за пускане и спиране на пречиствателните съоръжения.  Прилагат се технологични инструкции за ЛПСОВ към цех «Катафореза» и ЛПСОВ към участък «Прахово боядисване» и «Галваничен участък», които регламентират пускането /влизане в стабилен работен режим/ и спирането на инсталациите.

По Условие 16. Прекратяване на работата на инсталациите или на части от тях

Операторът е Докладвал в ГДОС, че не е взето решение за прекратяване на дейността на инсталацията посочена в Условие № 2.

ЗАКЛЮЧЕНИЕ:

Дружеството е внедрило и прилага Система за управление на околната среда отговаряща на условията в разрешителното.

Операторът спазва заложените изисквания за провеждане на собствен мониторинг на емисии на вредни вещества във въздуха, водите и почвите.

Извършва се оценка, документиране и докладване на констатираните несъответствия и предприетите коригиращи мерки, които се изискват с условията на комплексното разрешително.

 

primi sui motori con e-max
 

Copyright © 2010 Riosv-Pernik.
All Rights Reserved.

Designed by Strony internetowe AVATAR PR.