- Новини
- Атмосферен въздух
- Опазване на водите
- ОВОС и екологична оценка(ЕО)
- Натура 2000
- Защитени територии
- Биологично разнообразие
- Почви и земни ядра
- Управление на отпадъците
- Комплексни разрешителни
- Опасни химични вещества
- Контролна дейност
- Достъп до обществена информация
- Доклади за състоянието на околната среда
- Административни услуги
- Административни актове
- Нормативни документи
- Природозащитен календар
- Кампании
- За нас
- Контакти
- Обяви за работа
- Обществени поръчки
- Обществени обсъждания
- Проекти
- Финансиране
- Профил на купувача
Д О К Л А Д Относно: Планирана годишна комплексна проверка на условията в издаденото КР № 536-Н0/2016г. актуализирано с Решение №536-Н0-И1-А0/2017г. /в сила от 06.04.2017г./ на оператор “ДИО Перник” ЕООД, гр. Перник
Комплексни разрешителни - Комплексни разрешителни |
Проверката се осъществи в периода от 18.06. 19.06. и 20.06.2019 год., обективирана в Протокол №3/2019г.- КР №536-Н0/2016г. от екип експерти на РИОСВ-Перник, съгласно Заповед на Директора на РИОСВ-Перник № РД-46/21.05.2019г. и представител на Басейнова Дирекция Западно Беломорски район /БД ЗБР/. Проверката е извършена на площадката на „Депо за опасни и неопасни индустриални отпадъци“, находяща се в гр.Перник, ул. “Владайско въстание” № 1.
Цел на проверката: извършване на планов контрол съгласно график за провеждане на контролната дейност по изпълнение на условията в издаденото от Изпълнителния директор на ИАОС КР № 536-Н0/2016г. актуализирано с Решение №536-Н0-И1-А0/2017г.
Обхват на проверката:
Изпълнение на условия в комплексно разрешително за следните инсталации:
Инсталации, които попадат в обхвата на точка 5.4 от Приложение 4 на ЗООС:
Депо за опасни и неопасни индустриални отпадъци:
- Клетка 1 за опасни отпадъци
Извърши се проверка по документи и оглед на производствената площадка във връзка със следните условия:
Условие № 2 – Инсталации, обхванати от комплексното разрешително;
Условие № 3- Обхват;
Условие № 4- Капацитет на инсталациите;
Условие № 5- Управление на околната среда /СУОС/;
Условие № 7- Уведомяване;
Условие № 8- Използване на ресурси;
Условие № 9- Емисии в атмосферата;
Условие №10- Емисии на отпадъчни води;
Условие 11- Управление на отпадъците;
Условие № 12- Шум;
Условие № 13- Опазване на почвата и подземните води от замърсяване;
Условие № 14 – Предотвратяване и действия при аварии;
Условие № 15- Преходен и анормален режим на работа;
Условие №16- Прекратяване на работа на инсталациите или на части от тях
Резултати и заключения:
От направената проверка се установи следното:
По Условие № 2. Инсталации, обхванати от комплексното разрешително
Режимът на работа е осем часов работен ден /5 дневна работна седмица/.
Контрол на място се осъществи чрез оглед на клетка 1 за опасни отпадъци, оросителна инсталация, ретензионни басейни 1 и 2, ЛПСОВ, пунктове за собствен мониторинг, склад за съхранение на химични вещества и смеси.
РИОСВ-Перник е потвърдила наличието на площадката на необходимите технологични съоръжения, както и на оборудването/точките и пунктовете за собствен мониторинг.
По Условие №3. Обхват
Представени са от оператора планове /план за експлоатация, план за мониторинг, авариен план/, които се изискват с КР.
По Условие №4. Капацитет на инсталациите
Операторът експлоатира инсталацията по Условие 2. Не се превишава капацитета, посочен в Таблица 4.1.
Условие №5. Управление на околната среда.
Изготвени са всички инструкции изискани с разрешителното. Същите са сертифицирани по ISO.
Условие №7. Уведомяване
С Решение № 536-Н0-И1-А1/2019г. на ИАОС е актуализирано КР № 536-Н0/2016г., влязло в сила от 10.07.2019г. за планирани промени в работата на инсталацията:
- превантивно дрениране на подпочвените води в основата на Ретензионен басейн /РБ 1/ за инфилтрат на депото без изменение на техническите му параметри;
- добавяне на нови кодове отпадъци за приемане, с цел тяхното обезвреждане в Клетка 1 за опасни отпадъци без промяна в годишното количество отпадъци, разрешени за приемане на площадката с условията на действащото КР.
Условие 8.1. Използване на вода
Сключен е договор с “ВиК”-оператор - „Стомана Индъстри” АД и е издадено Разрешително за водовземане от повърхностни води.
Операторът е изготвил инструкция за експлоатация и поддръжка на съоръженията (за измиване на оборудването – коли и контейнери), което е основен консуматор на вода за производствени нужди. Извършените проверки се документират в дневник за експлоатация и поддръжка за оборудване на ДИО.
Монтирано е 1 бр. измервателно устройство, което е пломбирано от БД ЗБР.
Условие 8.2 Използване на енергия
За 2018г. е докладвано в ГДОС годишна норма за ефективност при употребата на електроенергия, /MWh/t депонирани отпадъци, не е установено несъответствие. Представен е дневник за потребление на електроенергия /за 2018г. и до м. май 2019г./.
Операторът е докладвал като част от ГДОС изчислените стойности на годишната норма за ефективност при употребата на електроенергия и резултатите от оценката на съответствието на количествата електроенергия с определените такива в условията на КР.
Условие № 9. Емисии в атмосферата.
Оросителните инсталации са въведени в експлоатация към датата на въвеждане в експлоатация на инсталацията по Условие 2.
Предприети са необходимите мерки за ограничаване на емисиите на прахообразни вещества.
Операторът спазва изискванията при товарене и разтоварване на отпадъци. Въз основа на данните от метеорологичната станция, собственост на оператора, се предприемат дейности по оросяване на пътищата, отпадъците и местата за товарене и разтоварване, с оглед предотвратяване на разпрашаването.
При депониране на отпадъците се спазват следните изисквания:
- обработка на отпадъците чрез оросяване;
- периодично механично обработване на повърхността на депата чрез отъпкване;
- покриване на повърхността, чрез временно полагане на геотекстил върху засушените повърхности;
- ограничаване дейностите при климатични условия, благоприятстващи разпрашаване.
Въз основа на данните от метеорологичната станция, собственост на оператора се предприемат дейности по оросяване на пътищата, отпадъците и местата за товарене и разтоварване, с оглед предотвратяване на разпрашаването.
Използваната техника е на външни фирми, притежатели на отпадъците и/или транспортиращи отпадъците.
При проверката на място се извършваше разтоварване на филтърен прах от Стомана Индъстри АД при ниска височина.
Операторът представи специализирани работни карти за всеки работен участък, след запълването на който се осъществява запръстяване с шлака, както и дневник за оросяване на всички участъци от площадката, които са източници на неорганизирани емисии на прах. При сухо време се полага временно покритие с геотекстил върху участък, в който не се осъществяват дейности, с цел предотвратяване разпрашаване и се осъществява утъпкване чрез фадрома.
Операторът наема водоноска за овлажняване на участъците от площадката, които са източници на неорганизирани емисии на прах.
Дружеството е извършило имисионен контрол през декември 2018г. Измерването е осъществено от ИАОС по показатели озон, въглероден оксид, азотни оксиди, серен диоксид, сероводород, амоняк, ФПЧ2,5, ФПЧ10, и метеорологични параметри. Не са установени нарушения на нормите за качество на атмосферния въздух.
Операторът съхранява протоколите от извършеният имисионен контрол, осъществен съгласно плана за мониторинг.
Операторът описва извършените дейности с цел предотвратяване на неорганизираните емисии в дневник.
Съгласно представен ГДОС, през 2018г. не са регистрирани случаи на неорганизирани емисии от дейността на площадката. В същият доклад са описани и резултатите от проведения собствен мониторинг на въздуха.
Условие №10. Емисии в отпадъчните води
Изградено е ЛПСОВ. Пусната е в редовна експлоатация м. ноември 2017г. В момента на проверката ЛПСОВ не работи, обема на инфилтрата в РБ1 е ниско и не се налага заустване на пречистени отпад.води към канализационната мрежа на Стомана Индъстри АД.
Изготвена е документация за пречиствателното съоръжение, част от плана за мониторинг. Контролирани параметри: рН, ел. проводимост, температура, налягане. Записването е онлайн в база данни в автоматичен режим. Операторът на ЛПСОВ води дневник с ежедневни записи.
Докладвано е с ГДОС за 2018г. информация за извършените проверки на съответствие на стойностите на контролираните параметри за пречиствателното съоръжение с определените оптимални такива съгласно условията на разрешителното.
РБ1 е запълнен на 1/3 от обема си и не се налага пречистване и заустване на ОВ към канализационната мрежа на Стомана Индъстри АД.
От обекта се зауства смесен поток отпадъчни води: инфилтрат (от депото) и производствени отпадъчни води (от измиване на гумите на колите) в канализацията на „Стомана Индъстри“ единствено след пречистване в ЛПСОВ. През ЛПСОВ се пречистват около 2 куб./час от тях една част постъпва в РБ1 а друга част в канализацията на Стомана Индъстри АД.
Операторът извършва мониторинг на обема и състава на инфилтрата в РБ 1 и 2 от акредитирана лаборатория - Евротест Контрол ЕАД. Взимат се проби на тримесечие. Протоколите за 2018г. и за 1-во и 2-ро трим. на 2019г. са представени в РИОСВ. Няма превишения на ИЕО от проведения ЕК през 2018г. и 2019г. от РИОСВ-Перник.
При проведен ЕК за 2018г. на отпадъчни води /повърхностни води - от околните терени и от площадката на депото, и дренажни води от площадката на депото/ не са констатирани превишения на ИЕО. От ЕК на 08.05.2019г. е констатирано превишение на ИЕО само по показател- сулфати, за което е съставен АУАН № 19/2019г.
Прилага се инструкция за оценка на съответствието на резултатите от собствения мониторинг с индивидуалните емисионни ограничения. Данните се нанасят в карта за оценка – констатирано е несъответствие единствено по показател сулфати в протокол за 1-во трим. на 2018г. и в протоколите от 1-во и 2-ро трим. на 2019г. С цел установяване на причините за несъответствие са изградени 22 мониторингови пункта за проследяване на дренажните и скатни води от страната на депо „Кудин дол“.
Операторът отвежда битово-фекални отпадъчни води (от площадката на Депо за опасни и неопасни индустриални отпадъци) в колектор за битово-фекални отпадъчни води на „Стомана Индъстри“ АД.
Изготвена е инструкция за периодична проверка и поддръжка на състоянието на канализационната мрежа на площадката на дружеството. Проверките се отразяват в дневник за несъответствие на площадката. За 2018г. няма констатирани течове и съответно коригиращи действия.
Докладвано е Европейски регистър за изпускането и преноса на замърсители (ЕРИПЗ) годишни количества на замърсители в отпадъчните води, няма превишаване на граничните стойности.
Условие № 11. Управление на отпадъците.
През 2018 г. и до момента на проверката на ДИО са приети за депониране основно отпадъци с код 10 02 07* и код 11 01 09*.
За отпадъците с код 10 02 07* и код 11 01 09* са представени необходимите документи след извършено осн. охарактеризиране по реда на Наредба № 6/2013 г.
-становище на ИАОС с определени 7 бр. ключови параметри за първия отпадък;
-становище на ИАОС за втория отпадък, за който не са определени ключови параметри. Предварително третиране /чрез пелетизиране/ на отпадък с код 10 02 07* не се извършва тъй като пелетите се нетрайни и отново се разпрашават.
Операторът извършва проверка на място за приетите до момента отпадъци на ДИО, количеството им се измерва на електронна везна на обекта.
Операторът приема отпадъци, които отговарят на критериите за приемане на отпадъци в клетки за опасни отпадъци. Няма промяна във вида на отпадъците, които постъпват за депониране от приетите през 2018г.
До момента от дейността на ДИО, са образувани само отпадъци с код 19 08 08*, в количество 0,165 т., посочени в условие 11.3.1. Не е наличен и образуван отпадък с код 20 01 21*. Същите се съхраняват в метален, заключващ се контейнер, на обособената за целта площадка, представляваща закрито метално хале, с изолирана непропусклива повърхност. Мястото е обозначено с табелки, съдържащи код и наименование на отпадъка, съгласно Наредба №2 за класификация на отпадъците.
До момента не са предавани опасни отпадъци за оползотворяване/обезвреждане извън територията на площадката.
Образуваните количества отпадък с код 17 05 06 при строителството на ДИО са използвани при дейности по оползотворяване с код R10 при изграждането на обекта - чрез насипване и оформяне на дигите на депото и подравняване на терена.
Операторът извършва овлажняване с цел предотвратяване на разпрашаването на отпадък с код 10 02 07* чрез изградената оросителна система. При проверката не е установено разпрашаване на отпадъка. Тялото на депото е видимо мокро.
Наличен е актуализиран План за експлоатация на „Депо за опасни и неопасни индустриални отпадъци“ на „Стомана Индъстри“ АД, съгласно който операторът депонира отпадъците на обекта.
Изготвен е План за мониторинг за състоянието на депото съгласно Таблица 11.7.4 и доклад за опорни геодезически мрежи и начални измервания от периодичния контрол на състоянието на депото, който е представен в инспекцията.
На 22.03.2019 г. е направено геодезическото заснемане – втори цикъл на измервания от периодичния контрол на състоянието на депото.
За отпадъците с код 10 02 07* и код 11 01 09* са представени необходимите документи след извършено осн. охарактеризиране по реда на Наредба № 6/2013г.
Операторът представи общо 3 бр. заверени от РИОСВ-Перник отчетни книги по образци от Наредба № 1/04.06.2014 г., а именно: 2 бр. за депа за отпадъци по приложение № 3, заверена на 11.05.2017 г., която е изписана и още един брой по същото приложение, заверена на 20.04.2018 г., в която първият наличен запис е от 07.08.2018 г. и 1 бр. по прил.№ 1 за образувани производствени и/или опасни отпадъци, заверена на 15.12.2017г. Отчетните книги се водят по реда на чл.10 от Наредба № 1/2014 г. Книгата по прил.№ 3 се води редовно - по дати и кодове на приетите за депониране отпадъци. Отбелязани са използваните работни участъци от Клетка 1. В книгата по прил.№ 1 са налични и нулеви записи за месеците, през които не са образувани отпадъци. В ИАОС е представен Годишен отчет по отпадъци за 2018 г. по приложение № 9, 18, 31 от Наредба № 1/2014 г.
В ГДОС е докладвана обобщена информация по изпълнението на условията на КР към управлението на отпадъците.
В ГДОС са докладвани количествата отпадъци, подлагани на разрешените дейности R10, D5и D13. На омокряне /дейност с код D13/ са подлагани само приетите отпадъци от Стомана Индъстри АД с код 10 02 07*- филтърен прах. Дейност с код R10 не е извършвана.
Условие 12. Шум.
Операторът е извършил СПИ на шум, излъчван в околната среда на 06.11.2017г. При извършеното измерване на дневно, вечерно и нощно ниво на шум не е установено превишение на определените норми. Представени са протоколи от изпитване от акредитирана лаборатория, не са измерени наднормени нива на шум.
До края на 2019г. следва да се извърши поредното собствено периодично измерване на нивата на шум.
В ГДОС за 2018г. е докладвано за проведени СПИ през 2017 г. за нивата на шум, излъчван в околната среда. Съгласно доклада през 2018г. не са постъпвали оплаквания от живущите около площадката.
Условие №13. Опазване на почвата и подземните води от замърсяване
Извършват се ежедневни проверки за аварийни течове от тръбопроводи и оборудване на открито. През 2018. и до настоящата проверка няма регистрирани течове от тръбопроводи.
Осигурени са от оператора достатъчни количества сорбиращи материали (пясък) в закрито хале за предварително третиране на отпадъци. По време на проверката не са установени разливи на опасни вещества.
Съгласуван е план за мониторинг на почви от РИОСВ-Перник и от ИАОС.
Операторът извършва собствен мониторинг на почвите на територията на площадката. Изготвен е доклад за базовото състояние на почви и подземни води на площадката на ДИО от Стомана Индъстри АД.
През 2017г. са взети почвени проби от 4 бр. пунктове за мониторинг от акредитирана лаборатория. Не са констатирани превишения на стойностите на показателите по Наредба №3/2008г. за норми за допустимо съдържание на почвите.
Планът за мониторинг на подземни води.е съгласуван от БДЗБР и с писмо на ИАОС.
Извършен е собствен мониторинг на подземните води през 2017г. от 4 бр. пунктове от акредитирана лаборатория. Представени са Протоколи от изпитване, установено е превишение на стойност на показател сулфати от взета проба от МК-4.
При проверката се констатира, че на площадката на депото са изградени 22 бр. сондажни кладенци, обсадени на ф120. По информация на оператора на депото, част от кладенците са с дълбочина 15м., а другата са с дълбочина 20м. По данни на оператора, същите ще бъдат използвани за следене на нивото на подпочвените води на тялото на депото. Сондажните кладенци са изградени през периода м. април - м. май 2019г. от собственика на депото „Стомана Индъстри“ АД. Представена е схема на депото, с нанесени места на изградените сондажи.
С писмо БДЗБР е поискала от оператора документация, касаеща параметрите на гореописаните сондажни кладенци на територията на обекта. Същата е представена в БДЗБР.
Операторът е докладвал като част от ГДОС обобщени резултати от прилагането на инструкциите, резултатите от собствения мониторинг на почви и подземни води.
Условие 14. Предотвратяване и действия при аварии
Изготвена е инструкция за оценка на риска от аварии. Изготвен е план за действия при бедствия, аварии и катастрофи. Изготвена е Заповед № 7/09.06.2017г. относно създаване на постоянна комисия за защита на работниците в ДИО Перник ЕООД при бедствия, аварии и катастрофи със схема за оповестяване на членовете на комисията. Изготвена е Заповед № 8/09.06.2017г. относно изграждане на аварийно-спасителна група в ДИО Перник ЕООД за защита при аварии бедствия, аварии и катастрофи.
Проведено е обучение на личния състав за действие при бедствия, аварии и катастрофи /БАК/, документирано в Протокол №1/16.06.2017г.
За 2018г. е документирано в ГДОС, че не са възникнали аварийни ситуации.
Условие № 15. Преходни и анормални режими на работа
Изготвен е план за мониторинг при анормални режими на инсталацията по Условие 2. Планът включва автоматичен запис на метеорологични данни /собствена метеостанция/ за количество валежи, посока и сила на вятъра, атмосферна влага, температура и изпарения. При увеличаване на обема на инфилтрата в РБ 1 и РБ 2 се изпомпва инфилтрата и се връща за оросяване в клетка 1 на депото и/или минава за пречистване в ЛПСОВ.
През 2018г. не е имало анормални режими на работата на инсталацията и не се е налагало докладване.
Условие 16. Прекратяване на работата на инсталациите или на части от тях
Не е обект на проверката, операторът не предвижда временно прекратяване или закриване на инсталациите или на част от тях.
ЗАКЛЮЧЕНИЕ:
При проверката, на оператора са дадени 3 бр. предписания:
- В изпълнение на Условие 10.3.1.1. ДИО Перник ЕООД да предприеме мерки за установяване източника на превишение по показател сулфати в смесен поток отпадъчни води /повърхностни води - от околните прилежащи терени и от площадката на депото, и дренажни води от площадката на депото/.
- ДИО Перник ЕООД да уведоми РИОСВ-Перник за предприетите мерки по установяване източника на превишение по показател сулфати.
- В изпълнение на Условие 8.3.4.1. ДИО Перник ЕООД да осигури от своите доставчици актуални ИЛБ, отговарящи на изискванията на Регламент ЕС 2015/830 на комисията от 28 май 2015 г. за изменение на Регламент ЕО № №1907/2006 относно регистрацията, оценката, разрешаването и ограничаването на химикали /REACH/ за всички използвани химични вещества и смеси.
По предписанията, операторът е представил следните документи:
- копие от протокол от изпитване от акредитирана лаборатория за установяване на източника на замърсяване по показател сулфати;
- копия от протоколи от изпитване от акредитирана лаборатория за взети водни проби за съдържание на сулфати преди експлоатацията на депото;
- схема ДИО с отбелязани пробовземни точки;
- копие актуализирани заглавни страници ИЛБ.
На дружеството е съставен АУАН №19/2019г. за неизпълнение на Условие 10.3.1.1., не поддържа необходимото качество на заустваните отпадъчни води, като не е спазило ИЕО по показател сулфати.