- Новини
- Атмосферен въздух
- Опазване на водите
- ОВОС и екологична оценка(ЕО)
- Натура 2000
- Защитени територии
- Биологично разнообразие
- Почви и земни ядра
- Управление на отпадъците
- Комплексни разрешителни
- Опасни химични вещества
- Контролна дейност
- Достъп до обществена информация
- Доклади за състоянието на околната среда
- Административни услуги
- Административни актове
- Нормативни документи
- Природозащитен календар
- Кампании
- За нас
- Контакти
- Обяви за работа
- Обществени поръчки
- Обществени обсъждания
- Проекти
- Финансиране
- Профил на купувача
Д О К Л А Д Относно: Планирана годишна комплексна проверка на условията в издаденото КР № 299-Н1/2019г. на Депо за неопасни отпадъци „Каменик” на ТЕЦ “Бобов дол” ЕАД, с. Големо село, община Бобов дол, област Кюстендил
Комплексни разрешителни - Комплексни разрешителни |
Проверката се осъществи в периода от 02.07. и 03.07.2019., обективирана в Протокол № 4/2019г.-КР № 299-Н1/2019г. от екип експерти на РИОСВ-Перник /съгласно Заповед на Директора на РИОСВ-Перник № РД-53/11.06.2019г./ и представител на Басейнова Дирекция Западно Беломорски район /БД ЗБР/. Проверката е извършена на Депо за неопасни отпадъци „Каменик” на “ТЕЦ Бобов дол” ЕАД, с. Големо село, община Бобов дол, област Кюстендил
Цел на проверката: извършване на планов контрол съгласно график за провеждане на контролната дейност по изпълнение на условията в издаденото от Министъра на околната среда и водите комплексно разрешително КР № 299-Н1/2019г.
Обхват на проверката:
Изпълнение на условия в комплексно разрешително КР № 299-Н1/2019г. за следните инсталации:
Инсталации, които попадат в обхвата на точка 5.4 от Приложение 4 на ЗООС:
Депо за неопасни отпадъци „Каменик” на ТЕЦ “Бобов дол” ЕАД
Извърши се проверка по документи и оглед на производствената площадка във връзка със следните условия:
Условие № 2 – Инсталации, обхванати от комплексното разрешително;
Условие № 3- Обхват;
Условие № 4- Капацитет на инсталациите;
Условие № 5- Управление на околната среда /СУОС/;
Условие № 7- Уведомяване;
Условие № 8- Използване на ресурси;
Условие № 9- Емисии в атмосферата;
Условие №10- Емисии на отпадъчни води;
Условие 11- Управление на отпадъците;
Условие № 12- Шум;
Условие № 13- Опазване на почвата и подземните води от замърсяване;
Условие № 14 – Предотвратяване и действия при аварии;
Условие № 15- Преходен и анормален режим на работа;
Условие №16- Прекратяване на работа на инсталациите или на части от тях
Резултати и заключения:
От направената проверка се установи следното:
По Условие № 2. Инсталации, обхванати от комплексното разрешително
1. Инсталация, която попада в обхвата на точка 5.4 от Приложение № 4 към ЗООС:
- Депо за неопасни производствени отпадъци, с. Каменик
Условие №4. Капацитет на инсталациите
През 2019г.е издадено КР № 299-Н1/2019г., влязло в сила на 05.02.2019г. Представено е Разрешение за строеж №7/17.08.2018г. за надграждане на основната стена на сгуроотвал „Каменик” до кота +660м - етап 11. Към настоящият момент се изгражда 11 дига. Към момента се депонира в западната част на сгуроотвала. От м.февруари до м.май, на депото са депонирани 219 919,95т. отпадъци.
По Условие №5. Управление на околната среда.
Изготвени са инструкции за експлоатация и поддръжка, изисквани с разрешителното.
Изготвени са и се прилагат:
- Инструкция за собствен мониторинг на състоянието на почви и подземни води;
- Инструкция за измерване/ изчисляване на количествата зауствани повърхностни води/атмосферни/ води от площадката на депото;
- Инструкция за извършване на проверки на техническо състояние на тръбопроводната мрежа на площадката;
- Инструкция за измерване/изчисляване и документиране на изразходваните количества вода.
- Инструкция за експлоатация и поддръжка за хидротранспорт на отпадъците и оросителната инсталация за оросяване на депото;
- Инструкция за експлоатация и поддръжка на електрообразувателните части на Помпена станция Каменик 1 и Каменик 2 и ГТЛ 4 5.
Прилагат се писмени инструкции за периодична оценка на съответствието на стойностите на техническите и емисионни показатели за почви, подземни и отпадъчни води.
Води се „Дневник за дефекти” при експлоатацията и поддръжката на съоръженията за депониране на отпадъци в Цех „Сгуроопепелоизвоз”. Водят се протоколи за съответствие за мониторинг по компоненти на околната среда, причините за несъответствия и коригиращи действия.
Условие 7. Уведомяване
В дневник за „дефекти” оператора документира, че за 2019г., до момента на проверка, че не са констатирани аварийни ситуации.
През 2019г. до момента на проверката не е имало приемни изпитвания по ЗУТ.
През 2019г. е издадено КР №299-Н1/2019г. за продължаване експлоатацията на сгуроотвала по утвърдена технология.
Операторът информира МОСВ, с копие до ИАОС за всяка планирана промяна в работата на инсталациите по Условие 2.
През 2019г. до момента на проверката не е възникнала аварийна ситуация.
През 2019г. до момента на проверката не е имало непосредствена заплаха за екологични щети и не се е налагало предприемане на мерки.
По Условие № 8. Използване на ресурси
По Условие № 8.1. Използване на вода
Разрешително за водовземане 4113008/13.09.2007г. от р. Джерман, продължено с Решение № ПО-01-116/19.04.2012г. до 14.09.2022г. и Разрешително №0647/16.11.2001 за водоползване от яз. Дяково е продължено до 16.11.2023 г., с Решение № 187/30.08.2013 г. и изменено с Решение №217/19.12.2018 г. са издадени от Министъра на околната среда и водите.
Изготвена е инструкция за изчисленията на необходимото количество вода за хидротранспорт на отпадъците и оросителната инсталация за оросяване на депото.
Води се дневник към цех „Сгуропепелоизвоз” за извършване на проверки на техническото състояние на тръбопроводната мрежа на площадката, установяване на течове и предприемане на действия за тяхното отстраняване.
Изготвена е инструкция за измерване/изчисляване и документиране на изразходваните количества вода за производствени нужди. Данните са документирани в месечни справки.
Условие № 8.2. Използване на енергия
Представени са месечни справки, включващи консумацията на ел. до м. май 2019г. Предстои докладване като част от ГДОС годишната консумация на ел. енергия за тон депониран отпадък
Изготвена е инструкция за експлоатация и поддръжка на електропреобразувателните части на Помпена станция Каменик 1 и Каменик 2 и ГТЛ 4 и ГТЛ 5. При установени неизправности по основните консуматори на ел.енергия, същите се документират в авариен дневник на цех Сгуропепелоизвоз.
По Условие № 9. Емисии в атмосферата
До момента на проверката операторът е осигурил полагане на горен изолиращ екран (ГИЕ) и рекултивиращ пласт върху готовите изградени диги /10 бр. на кота 655/ и в момента се изгражда 11 дига- от 655 до 660. Към момента на проверката общата площ на депото е 467 дка.
Към момента операторът използва оросителна система за оросяване на бреговата ивица при необходимост, посредством мобилна оросителна система-200 м. Маркуч навит на подвижна макара, която се придвижва, посредством теглене от транспортно средство. В представения проект за изграждане на 11 дига е включена и част за изграждане на оросителната система, включваща разпръсквачи на определени места.
Към настоящия момент има издадено Разрешение за строеж №7/17.08.2018г. и строежа е в процес на изграждане. Строежът на оросителната система не е започнат.
Операторът извършва механична обработка, отъпкване/трамбоване на повърхността на експлоатираните участъци на депото. При проверката не се наблюдават неорганизирани прахови емисии от повърхността на депото.
Изготвена е и се прилага инструкция за периодична оценка на наличието на източници на неорганизирани емисии на площадката, установяването на причините за неорганизираните емисии от тези източници и предприемането на мерки за ограничаването им.
Води се оперативен дневник за ежедневни обходи от оперативния персонал на цех „Сгуропепелизвоз” , включващ и периодична оценка на наличието на източници на неорганизирани емисии на площадката, установяването на причините за неорганизираните емисии от тези източници и предприемането на мерки за ограничаването. Предприетите действия се отразяват в дневника. Обслужващите пътища се оросяват с водоноска при констатиране на неорганизирани прахови емисии. Осигурена е мобилна оросителна инсталация.
Операторът предприема мерки за ограничавене на емисиите. Има изготвен проект за оросителна система, която все още не е изградена.
В района няма стационарен пункт за измервания за КАВ. Не са констатирани неорганизирани емисии, както при тази проверка, така и при всички предходни, които да водят до нарушаване на действащите норми за качество на въздуха.
Не са постъпвали и жалби и сигнали за замърсяване на въздуха от депо Каменик.
Има изготвен и съгласуван с РИОСВ план за мониторинг на неорганизираните прахови емисии в атмосферния въздух.
Операторът докладва в Европейски регистър за изпускането и преноса на замърсителите (ЕРИПЗ), без замърсители от неорганизирани емисии. Обектът е потенциален източник на неорганизирани прахови емисии, но няма утвърдена методика за определяне на количествата замърсители от неорганизирани емисии.
По Условие №10. Емисии на отпадъчни води
Обходите се извършват от оперативен персонал на всяка смяна. Състоянието на съоръженията се отразява в оперативен дневник на цех „Сгуроизвоз”. За 2019г. няма отразени течове и съответно коригиращи действия.
Избистрените води от чашата на депото и дренажни води са включени в оборотен цикъл. Избистрените води от водоотливни кули на двете секции на депото постъпват в колектор №2; Дренажни води от Дренажна с-ма по дигите на депото постъпват в Колектор №2; Водите от Колектор №2 постъпват в долен изравнител. Колектор №1 събира води от преливника на отбивен яз на р. Каменишка над тялото на депото; Скатни води от Лява и дясна скатова канавка се събират над - аван камера и чрез Колектор №1 се заустват в р. Каменишка след Долен изравнител. В момента на проверката има заустване на скатни води и дренажни води от Колектор №1 в бетонов канал след долен изравнител във водоприемник р. Каменишка на левия бряг на реката.
Съгласуван е план за собствен мониторинг по компонент води, с писмо изх. №26-00-173/08.05.2019г. на РИОСВ-Перник.
Предоставят се и се съхраняват данни от мониторинг на метереологични данни от НИМХ към БАН, филиал гр.Кюстендил, съгласно сключен договор. Данните са от ст. Бобошево, ст. Дупница и ст. Кюстендил на НИМХ.
Има договор с акредитирана лаборатория Пехливанов Инженеринг ООД да извършва мониторинг на обема и състава на инфилтрата в долен изравнител. Резултатите от мониторинга се документират и съхраняват в табличен вид. Представен е протокол №1380-Б-1/11.06.2019г., не са установени несъответствия. Резултатите от анализите на обема и състава на инфилтрираните отпадъчни води от долен изравнител се съхраняват в табличен вид.
До момента на проверката не е провеждан ЕК на повърхностни води.
От влизане в сила на КР до момента на проверката не са отразени аварийни ситуации. Води се дневник за дефекти.
Състоянието на съоръженията се отразява в оперативен дневник на цех „Сгуроизвоз”.
По Условие 11. Управление на отпадъците
В сгуроотвал „Каменик” се приемат с цел обезвреждане разрешените отпадъци по КР № 299-Н1/2019 г. Не е установено превишаване на депонираното количество отпадъци, което за 2018г. е. 537 541,05 т. съгласно данните в заверена отчетна книга и годишен отчет по отпадъци. От началото на 2019 г. до края на м. май в съоръжението са постъпили общо 309 340,3 т. отпадъци с разрешени кодове в КР.
Извършено е основно охарактеризиране на отпадъците с кодове 10 01 01, 10 01 02, 10 01 05, 16 11 06, 19 09 03, 19 09 06. През 2015 г. за отпадъци с кодове 19 09 03, 19 09 06 и 16 11 06 са изготвени Доклади за осн. охарактеризирване, които са утвърдени със становища на РИОСВ-Перник с изх. № № 26-00-1074-(1); 26-00-1074-(2); 26-00-1074-(3)/10.09.2015 г. Процедурата по осн. охарактеризиране на отпадъци с кодове 10 01 01, 10 01 02, 10 01 05 и смесен поток от 10 01 01, 10 01 02, 10 01 05, образувани от дейността на ТЕЦ „Бобов дол” ЕАД, не е финализирана. С писмо изх. № 05-08-10799/03.12.2015 г. на ИАОС плановете за вземане на проби за изпитване на горецитираните отпадъците с цел осн. охарактеризиране са съгласувани, извършено е пробонабиране в седем кампании и са проведени съответни анализи. Представени са протоколи за извършените дейности от акредитирана лаборатория. Изготвен е доклад за осн. охарактеризиране на тези отпадъци /представена е проформа фактура от 25.06.2019 г./. Предстои представянето му за оценка.
Наредба № 8/ 24.08.2004 г. е отменена от Наредба № 6/2013 г. за условията и изискванията за изграждане и експлоатация на депа и на други съоръжения и инсталации за оползотворяване и обезвреждане на отпадъци.
Извършва се визуална проверка. Отпадък с код 16 11 06 се измерва с автокантар, отпадъци с кодове 10 01 01, 10 01 02 и 10 01 05 се измерват чрез изчисляване по формула за пепелно съдържа-ние. Отпадъци с кодове 19 09 03 и 19 09 06 се измерват чрез изчисления на база брой регенерации и изпол-звани реагенти.
Представена е заверена Отчетна книга за депо по прил.№ 3 от Наредба № 1/2014 г., в която се вписват редовни месечни записи за постъпилите в депото отпадъци по кодове.
Изпитване за установяване на съответствието с резултатите от осн. охарактеризиране на отпадъците не се извършва все още, тъй като не са определени критерии за това и не е изминал едногодишен период от влизане в сила на КР.
На площадката се приемат само разрешени кодове отпадъци с цел обезвреждане.
Операторът изпълнява План за експлоатация, който е неразделна част от проекта на технологията за депониране и от КР.
Актуализиран План за експлоатация дружеството е представило в РИОСВ-Перник с вх.№ 26-00-231/12.02.2019 г.
Операторът изчислява месечните количества образувани отпадъци, които постъпват на сгуроотвал «Каменик». В РИОСВ-Перник се представят редовно месечни справки за депонираните количества отпадъци на сгуроотвала.
Дружеството извършва ежегоден мониторинг на състоянието на тялото на депото. Стабилитетът на дигите и сляганията на повърхността на тялото се следят чрез изградена КИС (пиезометри, наблюдателни стълбове и контролни марки) и периодични замервания. Данните се отразяват в дневници.
Притежателят на КР все още не извършва изпитване за установяване на съответствието на получените резултати с резултатите от основното охарактеризиране, критериите за приемане на отпадъците, които се депонират в инсталацията, тъй като не е оценен към днешна дата Доклад от извършеното пробонабиране и изпитване на отпадъците съгласно утвърден План за осн. охарактеризиране.
Не е изминал едногодишен период от влизане в сила на новото КР – от 05.02.2019г., веднъж годишно оператора да извършва изпитване за установяване на съответствието на получените резултати с резултатите от основното охарактеризиране
С писмо с изх. № ЕК-01-422/15.02.2019г. е изпратен до ИАОС годишен отчет за 2018 г. за депонираните отпадъци. Налични са месечни записи в Отчетна книга по прил. № 3 от Наредба № 1/2014 г., няма отразени записи в книгата за депонираните количества на отпадъците от проведеното съвместно изгаряне в периода от 12.11.2018 г. до 01.02.2019 г.
По Условие №12. Шум
През 2015г. са извършени измервания на дневно ниво на шум, вечерно ниво на шум и нощно ниво по границите на депото, в мястото на въздействие от акредитиран орган за контрол ЛИК „ЛИПГЕИ” към Пехливанов инженеринг ООД с протоколи №№ 567Б.3/06.10.2015г., 567Б-4/06.10.2015г., 567Б.8/06.10.2015г., 567Б.9/06.10.2015г., 567Б.13/07.10.2015г., 567Б.14/07.10.2015г. Не са констатирани наднормени нива.
Поредното собствено измерване на нивата на шум е до края на 2019г.
До момента на проверката в РИОСВ-Перник не са постъпвали жалби за наднормени нива на шум от дейността на депото.
По Условие №13. Опазване на почвата и подземните води от замърсяване
Изготвена е инструкция за извършване на проверки на техническото състояние на тръбопроводната мрежа на площадката, установяване на причините и отстраняване на течове и предприемане на действия за тяхното отстраняване. Води се дневник за „дефекти”, в който се записват резултатите от извършените проверки.
Изготвена е инструкция за отстраняване на открити разливи от вещества/ препарати, които могат да замърсят почвата/ подземните води. Води се дневник за „дефекти”, в който се документира резултатите от извършените проверки. До настоящата проверка не са констатирани разливи.
Като сорбиращ материал се използва депонираната сгуропепелна маса при необходимост.
При проверката не се установи отвеждане на приоритетно опасни, приоритетни, опасни и вредни вещества почвите и подземните води. Води се оперативен дневник за „дефекти” в цех «Сгуропепелоизвоз» за ежедневно докладване, който е представен при проверката. Не е констатирано нарушаване на условието.
Изготвена е инструкция за извършване на проверки на техническото състояние на тръбопроводната мрежа на площадката, установяване на причините и отстраняване на течовете и предприемане на действия за тяхното отстраняване.
Избистрените води от чашата на депото /от водоотливна система/ и дренажни води от тялото на депото /от дренажна система/, след долен изравнител са включени в оборотен цикъл.
Съгласуван е план за мониторинг на почвите от ИАОС, с писмо вх. № 26-00-173/8/29.05.2019г. и
КР № 299-Н1/2019г. е влязло в сила на 05.02.2019г., като през 2019г. предстои извършване на мониторинг на почви. Представено е техническо задание за мониторинг на почви от Лаборатория за изпитване и калибриране „ЛИПГЕИ” към „Пехливанов Инженеринг” ООД.
Съгласуван е план за мониторинг по компонент „води“ от БДЗБР, с писмо, вх. № 26-00-173/6/24.04.2019г. и от ИАОС, с писмо, вх. №12-00-76/43/03.07.2019г.
Представен е протокол от изпитване №1380-Б/11.06.2019г. от Лаборатория за изпитване и калибриране „ЛИПГЕИ” към „Пехливанов Инженеринг” ООД за първо шестмесечие за мониторинг на подземни води.
Съхраняват се резултатите от мониторинга на почвите и подземните води.
Във връзка с предприети допълнителни мерки за опазване на почвата и подземните води е изготвена Инструкция, в която са заложени мерки за опазване на почвите и подземните води-проверка на наличие на течове от тръбопроводи и оборудване, осигуряване на сорбиращи материали за почистване на разливи и др.
По Условие 14. Предотвратяване и действия при аварии
Изготвена е инструкция за оценка на риска от аварии. Документира се в дневник за „дефекти” към цех „Сгуропепелоизвоз”. В дневника не са констатирани аварии за 2019г. до настоящата проверка.
Операторът е изготвил инструкция за ограничаване или ликвидиране на последствията при залпови замърсявания вследствие на аварийни ситуации, като ежесменно се води дневник за дефекти към цех „Сгуропепелоизвоз”. В дневника се отразяват несъответствията и коригиращите действия за отстраняването им, със срок за изпълнение.
По Условие № 15. Преходни и анормални режими на работа
Изготвена е инструкция „Преходни режими на работа /пускане, спиране, внезапни спирания и други/. При експлоатацията на депото, оператора изпълнява експлоатационна техническа инструкция за нормална работа на инсталацията и съоръженията към нея.
Изготвена е експлоатационна инструкция цех „Сгуропепелоизвоз”, в която са включени пускане и спиране на отделни технологични възли и съоръжения към инсталацията.
Представен е план за провеждане на спасителни и неотложни аварийно-възстановителни работи при възникване на бедствия, аварии и катастрофи в ТЕЦ Бобов дол ЕАД. В случай на неорганизирани емисии от депото се прилага инструкцията за експлоатация на оросителната инсталация.
Условие 16. Прекратяване на работата на инсталациите или на части от тях
Операторът не е взел решение за прекратяване на дейността на инсталациите или части от тях.
ЗАКЛЮЧЕНИЕ:
Операторът спазва заложените изисквания за провеждане на собствен мониторинг по компоненти и фактори на околната среда.
При проверката, обективирана в Протокол № 4/2019г. - КР № 299-Н1/2019г., на оператора са дадени 2 бр. предписания по фактор „отпадъци“ и по компонент „въздух:
- да представи в РИОСВ-Перник справка за количествата на образуваните отпадъци по време на проведените съгласувани пробни изпитвания за съвместно изгаряне в периода 12.11.2018 г. - 01.02.2019 г. съответно с кодове 10 01 15 и 10 01 17, посочени в таблицата за разрешените за приемане отпадъци на сгуроотвал „Каменик“ по Условие 11.2.1. от КР № 299-Н1/2019 г. Срокът по предписанието не е изтекъл.
- да уведоми писмено РИОСВ-Перник след приключване строежа на оросителната система, включваща допълнителни мощни разпръсквачи със срок 7 дни след изграждане на оросителната инсталация.
УТВЪРДИЛ:
ПЛАМЕН АНГЕЛОВ
ДИРЕКТОР НА РИОСВ-ПЕРНИК
/Анелия Дренска
Съгласно Заповед № РД-78/09.07.2018г.
на Директора на РИОСВ-Перник/
Съгласували:
/началник отдел „КОС“-Жана Григорова/
Изготвил:
/гл. експерт в отдел „КОС“-Галина Вутова/