- Новини
- Атмосферен въздух
- Опазване на водите
- ОВОС и екологична оценка(ЕО)
- Натура 2000
- Защитени територии
- Биологично разнообразие
- Почви и земни ядра
- Управление на отпадъците
- Комплексни разрешителни
- Опасни химични вещества
- Контролна дейност
- Достъп до обществена информация
- Доклади за състоянието на околната среда
- Административни услуги
- Административни актове
- Нормативни документи
- Природозащитен календар
- Кампании
- За нас
- Контакти
- Обяви за работа
- Обществени поръчки
- Обществени обсъждания
- Проекти
- Финансиране
- Профил на купувача
РИОСВ – Перник осъществява контрол върху качеството на водите в язовир „Пчелина“ и река Струма
По повод необосновани твърдения относно дейността на РИОСВ - Перник по отношение на контрола на водите в района заявяваме, че:
РИОСВ - Перник осъществява стриктен контрол върху качеството на водите на язовир „Пчелина“ и река Струма съгласно заповед на министъра на околната среда и водите за обекти, включени в Информационната система за разрешителни и мониторинг. От началото на годината са взети водни проби за такъв контрол на 12 обекти, заустващи отпадъчни води в река Струма. При констатиране на превишения на нормите, определени в разрешителните на обектите, са предприети съответно административно-наказателни мерки. Наложени са имуществени санкции на 6 промишлени обекта, пречиствателни станции и депа за отпадъци на стойност 10 000 лв.
От началото на годината в РИОСВ - Перник са получени 16 сигнала за замърсяване на река Струма, пет от които се оказаха неоснователни. По всички сигнали са предприети незабавни действия и са извършени проверки. Освен проверки в правомощията на РИОСВ - Перник е да санкционира нарушителите по Закона за опазване на околната среда и Закона за водите.
На 9 септември т.г.комисия от експерти на РИОСВ - Перник, Басейнова дирекция „Западнобеломорски район“ (БДЗБР) и Изпълнителната агенция по околна среда (ИАОС) е извършила замервания на водата в язовир „Пчелина“. Тогава резултатите са показали, че разтвореният кислород е под минимално допустимия праг. Отчетена е висока температура на водата - 23,6 градуса на повърхността и 21,3 градуса на седем метра дълбочина. Превишенията на показатели - биологична потребност на кислород, азот и фосфор, показват битово-фекално замърсяване, а превишаването по амониев азот – за прясно битово-фекално замърсяване. Според изследванията нормата за амоняк е превишена 18 пъти в повърхностната вода и 7 пъти при дълбочинната проба на седем метра.
На 13-ти, 20-ти и 27-ти септември са извършени съвместни проверки от служители на РИОСВ - Перник , Басейнова дирекция „Западнобеломорски район“ (БДЗБР), Община Перник и ВиК ООД - Перник с цел установяване на потенциални източници на замърсяване от нерагламентирани зауствания на отпадъчни води на р. Струма и нейни притоци. Констатираха се нерегламентирани зауствания на битови отпадъчни води от дъждовни колектори в централна градска част на гр. Перник – 4 бр. и в Мошинско дере, приток на р. Струма. Във връзка с тези проверки и направените констатации са дадени предписания на Община Перник за почистването на Мошинско дере, както и почистване на канализационния колектор, който не е предаден за експлоатация на ВиК-оператора, с цел преустановяване на изтичането на битови отпадъчни води в дерето и представяне на техническо решение за включване на 4 битови колектора в централна градска част.
Становището на РИОСВ - Перник, е че проблемът по отношение на замърсяването на р. Струма ще бъде решен с осигуряване на техническа възможност за включване на всички отпадъчни производствени и битови води в канализационната система на гр. Перник. За трайно решаване на замърсяване на водите може да се говори сред приключване на изграждането, реконструкцията и модернизацията на канализационната система и градската пречиствателна станция за отпадни води в Перник. През август т.г. бе подписан договор между МОСВ и ВиК - Перник за изграждане на водна и канализационна инфраструктура .
А с цел подобряване качеството на р.Струма МОСВ разпореди собственикът на ВЕЦ „Пчелина“ да осигури допълнителна аерация на преработените води, монтиране на измервателни уреди и ежедневен контрол на количеството разтворен кислород във водата и ВЕЦ-ът да работи само при обем на язовира над 53 хиляди кубически метра.
Язовир „Пчелина“ е построен през 1975 г. с цел да бъде утаител на промишлените отпадъчни води, затова и мъртвият обем на язовира е толкова голям - 34,2 млн. куб. м., от общ обем - 54,8 млн. куб.м. В придънните слоеве на язовира през годините са натрупани утайки от промишлените отпадъчни води на индустриалните обекти на територията на Перник и Радомир (около 7-8 метра). Водите на язовира до 2004 г. са използвани единствено като промишлени води за предприятията на територията на гр. Перник. Това са констатации, направени и в Доклади на БАН от 2016 г. и 2017 г.за екологичното състояние на язовир „Пчелина“ и река Струма преди вливане в язовира.