- Новини
- Атмосферен въздух
- Опазване на водите
- ОВОС и екологична оценка(ЕО)
- Натура 2000
- Защитени територии
- Биологично разнообразие
- Почви и земни ядра
- Управление на отпадъците
- Комплексни разрешителни
- Опасни химични вещества
- Контролна дейност
- Достъп до обществена информация
- Доклади за състоянието на околната среда
- Административни услуги
- Административни актове
- Нормативни документи
- Природозащитен календар
- Кампании
- За нас
- Контакти
- Обяви за работа
- Обществени поръчки
- Обществени обсъждания
- Проекти
- Финансиране
- Профил на купувача


Д О К Л А Д Относно: Планирана годишна комплексна проверка на условията в издаденото КР № 53-Н1/2014г. на оператор “ Топлофикация-Перник” АД за ТЕЦ „Република”
Комплексни разрешителни - Комплексни разрешителни |
Проверката се осъществи в периода от 21.10.2019г. до 24.10.2019г. от екип експерти на РИОСВ-Перник и представител на Басейнова Дирекция Западно Беломорски район /БД ЗБР/. Проверката е извършена на площадката на ТЕЦ „Република”, находяща се в кв. „Мошино“, гр. Перник.
Цел на проверката: извършване на планов контрол съгласно график за провеждане на контролната дейност по изпълнение на условията в издаденото от Изпълнителният директор на ИАОС комплексно разрешително КР № 53-Н1/2014г.
Обхват на проверката:
Изпълнение на условия в комплексно разрешително КР № 53-Н1/2014г. за следните инсталации:
Инсталации, които попадат в обхвата на точка 1.1 от Приложение 4 на ЗООС:
1. Горивна инсталация за производство на топлинна енергия, включваща:
- ПГ № 4;
- ПГ № 5;
- ПГ № 3 (резервен).
Извърши се проверка по документи и оглед на производствената площадка във връзка със следните условия:
Условие № 2 – Инсталации, обхванати от комплексното разрешително;
Условие № 3- Обхват;
Условие № 4- Капацитет на инсталациите;
Условие № 5- Управление на околната среда /СУОС/;
Условие № 7- Уведомяване;
Условие № 8- Използване на ресурси;
Условие № 9- Емисии в атмосферата;
Условие №10- Емисии на отпадъчни води;
Условие 11- Управление на отпадъците;
Условие № 12- Шум;
Условие № 13- Опазване на почвата и подземните води от замърсяване;
Условие № 14 – Предотвратяване и действия при аварии;
Условие № 15- Преходен и анормален режим на работа;
Условие №16- Прекратяване на работа на инсталациите или на части от тях
Резултати и заключения:
От направената проверка се установи следното:
По Условие № 2. Инсталации, обхванати от комплексното разрешително-
Експлоатират се разрешените с КР инсталации и съоръжения.
По Условие № 3 Обхват
Извършена е проверка на ПГ4, ПГ5, ПГ № 3 /резервен/, СОИ, площадки за съхранение на отпадъци, химически цех, реагентно стопанство, пунктове за мониторинг почви и подземни води.
Режимът на работа е непрекъснат.
По Условие № 4. Капацитет на инсталациите
Операторът експлоатира инсталацията по Условие 2. За 21.10.2019г. в експлоатация е ПГ №5 с обща топлинна мощност 144 МW и обща електрическа мощност – 41,8 МW. На 22.10.2019г. работи ПГ № 5 с обща топлинна мощност 145 МW и обща електрическа мощност – 41,4 МW. Представени са моментни разпечатки за 21.10 и 22.10.2019г. За 23.10.2019г. в експлоатация е ПГ №5. Представен дневник на дежурен инженер на смяна.
Прилага се инструкция за измерване или изчисляване на годишното производство за инсталацията. Инструкцията се прилага като се изготвят ежемесечни и годишни протоколи за произведената топло и електро енергия от централата.
Докладвано е годишното производство с ГДОС за инсталацията по Условие2.
По Условие № 5. Управление на околната среда
Определен е персонала, който ще извършва конкретни дейности по изпълнение на условията в разрешителното и лицата отговорни за изпълнение на условията в КР.
Представиха се инструкции за аварийно планиране и действия при аварии, както и актуализиран авариен план за 2017г. утвърден от изпълнителния директор и съгласуван от кмета на община Перник. Планът е със следните части :
- план за действия при възникване на аварии и/или пожари;
- план за действия при силни земетресения
-план за действия при възникване на наводнения
- план за действия при снегонавявания и обследвания
-план за действия при аварии и инциденти свързани с опасни вещества и материали
-план за действия при аварии и инциденти свързани с радиоактивно замърсяване
-план за провеждане на защитни спасителни действия на персонала в резултат от терористични заплахи и дейности
-въздействие на авариите върху компонентите на околната среда
-план за привеждане в готовност на Кризисния щаб за организация и ръководство на спасителните и неотложни аварийно-възстановителни работи при бедствия, аварии, пожари и катастрофи
-план за подготовка на персонала отговорен за изпълнение на основните мероприятия по защита на работниците и служителите при бедствия, аварии и катастрофи.
Изготвят се протоколи за проведени аварийни тренировки по цехове. За 2018г. съгласно утвърден график от изп. директор са проведени 18 бр. тренировки за всеки цех /9 цеха/.
Представена е схема за оповестяване на постоянна обектова комисия /ПОК/ за действия при бедствия, аварии и катастрофи. Представи се схеми с разположението на противопожарните уреди на площадката. Представена е Заповед № 674/14.12.2016г. на изпълнителния директор на дружеството, като са определени длъжностните лица, които да докладват по всяко време на денонощието на дежурен от дирекция „Управление при кризисни ситуации” в Министерство на енергетиката при възникване на аварии, инциденти, бедствия, природни явления.
Представи се и договор за обслужване на всички средства за противопожарна защита.
Операторът докладва резултатите от собствения мониторинг като част от ГДОС за 2018г.
Условие №7. Уведомяване
За 2018г. и до настоящата проверка /2019г./ са съставени 3 бр. АУАН-и:
-АУАН № 24/ 18.09.2018г. за неизпълнение на Условие 8.3.1., операторът използва неразрешен вид гориво-дървесен чипс;
-АУАН № 28 /24.10.2018г. за неизпълнение на Условие 9.3.1., емисиите на вредни вещества от инсталацията не се отвеждат организирано през ИУ;
- АУАН № 1/07.01.2019г. за две административни нарушения по КР - оператора използва неразрешен вид гориво-биомаса, емисиите на вредни вещества от инсталацията не се отвеждат организирано през ИУ.
За 2019г. до настоящата проверка е имало 5 бр. аварийни ситуации за пробиви на шламопроводи вследствие на абразивното им износване, при което са достигнали шламови води до р. Струма. Същите са нанесени в двевник за разливи, последствия от разливите и предприети действия за отстраняване на причините за разлива.
Операторът е уведомен с писма на МОСВ, че във връзка с публикуване на Решение №2017/1442/ЕС относно заключения за НДНТ при големи горивни инсталации е необходимо в срок до 17.08.2021г. условията на КР да бъдат условията на КР да бъдат преразгледани/актуализирани и да бъдат изпълнени в рамките на този срок.
През 2018г. и до настоящата проверка не е имало приемните изпитвания по ЗУТ.
По Условие 8. Използване на ресурси
Условие 8.1. Използване на вода
За водовземане от яз. „Студена” от МОСВ е издадено Разрешително за водовземане от повърхностен воден обект. За водвземане от р. Струма от Директора на БД ЗБР – Благоевград е издадено Разрешително за водовземане.Дружеството има договор с “В и К” ООД – Перник за доставка на питейна вода.
Води се отчетна документация – изготвят се ежемесечни протоколи за консумацията на вода за единица продукт. За 2018 г. няма превишаване на разрешеното за ползване количество вода годишно за единица продукт.
Представена е и се прилага инструкция за експлоатация и поддръжка на оборудването за производство на пара, охлаждане на турбините и сгуроизвоз.
Представена е и се прилага инструкция за проверка на техническото състояние на водопроводната мрежа. За извършените проверки се съставят протоколи. През 2018 г. и до датата на извършване на проверката не са установени течове.
Монтирани са 3 броя измервателни устройства. За измерване на ползваните водни обеми от р. Струма са монтирани 2 бр. разходомери. За измерване на ползваните водни обеми от яз. „Студена” е монтиран разходомер.
Операторът докладва като част от ГДОС за 2018г. количеството на използваната вода за производствени нужди.
Условие 8.2 Използване на енергия
Изготвят се месечни справки за консумираната топло- и електроенергия, представени при проверката, не се надвишават определените в КР стойности.
Условие № 8.3. Суровини, спомагателни материали и горива.
Посоченият в таблица 8.3.1.1 спомагателен материал /реагент за улавяне на серни оксиди/ за 2018 г. не превишава годишната норма за ефективност. Представен е протокол от 23.01.2019 г., съгласно които комисията не е установила превишения на годишната норма за ефективност на използваните горива и спомагателни материали.
Съгласно Представен ГДОС за 2018 г., операторът е докладвал изчислена стойност на използвания спомагателен материал (реагент за улавяне на серни оксиди). В дневникът, воден от операторите на СОИ се водят записи в отделен дневник, на база представена кантарна бележка за количествата получена хидратна вар. Представена е справка за изразходвани количества хидратна вар за 2018 г.
Използваното гориво въглища и брикети не превишават годишната норма за ефективност за 2018 г.
Съгласно представен ГДОС, през 2018 г. операторът е използвал видове и количества горива, съгласно определените в таблица 8.3.1.2.
От месец април 2018 г. операторът използва горива, различни от посочените в таблица 8.3.1.2.
С месечните доклади за проведени СНИ, операторът докладва използване на биомаса през 2018 г. и 2019 г. От м. август 2019г. спира докладването на биомаса.
През 2019г., на оператора е съставен АУАН №1/2019г. за две нарушения:
- оператора е използвал неразрешено гориво-биомаса, неспазване на условие –таблица 8.3.1.2. от КР и непредприети мерки за ограничаване на емисиите от прахообразни вещества –непочистена площадка и обслужващ вътрешен път в централата- нарушение на условие–таблица 9.3.4. от КР;
- емисиите от работата на централата не се отвеждат организирано през изпускащите устройства- неизпъление на условие 9.3.1 от КР .
Издадено е НП № 21-А-1/05.07.2019г. за налагане на имуществена санкция в размер на 50 000лв.
При проверката на място не се установи наличие на биомаса. За констатираното са направени снимки.
Изготвена е инструкция за оценка на съответствието на годишните стойности на нормите за ефективност на ползваните спомагателни материали и горива. Предоставена е по време на проверката Инструкция за оценка на съответствието на годишните стойности на нормите за ефективност на ползваните спомагателни материали и горива. Представен е протокол от 23.01.2019г., с който е установено, че не е превишена годишната норма за ефективност.
Докладвано е с ГДОС за 2018г. годишните стойности на нормите за ефективност на ползваните спомагателни материали и горива за инсталацията по Условие 2.
Докладвано с ГДОС за 2018 г. изчислените стойности на спомагателни материали и горива са по-ниски от допустимите.
При проверката са представени ИЛБ за използвани хим. вещества и смеси. Констатирано е, че информационните листове за безопасност отговорят на изискванията на Приложение II на Регламент (ЕО) 1907/2006 относно регистрацията, оценката, разрешаването и ограничаването на химикали (REACH), изменено с Регламент 453/2010. В представените ИЛБ са вписани номерата за извършена същинска регистрация, съгласно изискванията на регламента REACH. При проверката на място на оператора е информиран за изискването за поддържане на информацията по приложение 2 от утвърдените със заповед № РД-268/11.05.2018 г. на министъра на околната среда и водите указания за извършване на контролната дейност.
Операторът съхранява ИЛБ за използваните опасни химични вещества и смеси, спомагателни материали в електронен вариант в цехове ХВО и СОИ и ОТНПО.
Операторът е изготвил следните инструкции:
- за цех турбинен: за поддържане в изправност на резервоарите за турбинно масло и помещенията, в които се намират;
- за цех електрически: за поддръжка на резервоарите за трансформаторно масло и обваловките около тях;
- за цех химически: инструкция за периодична проверка за съответствието на съоръженията и площадките за съхранение на спомагателни материали и горива с експлоатационните изисквания и условия на КР, установяване на причините за несъответствие и предприемане на коригиращи действия.
На обвалованите площи се извършват периодични проверки /ежемесечно/ от комисия, цитирана в Условие 8.3.4.3. Обваловките в цех ХВО са изградени от киселиноустойчиви плочки.
Дружеството е изготвило следните инструкции:
- за цех турбинен-за установяване и отстраняване на течове, поддръжка на фланците, уплътненията и помпите по тръбопроводната мрежа;
- за цех Химически-за периодична проверка за наличие на течове по тръбопроводи, резервоари и друго оборудване, установяване на причините и отстраняване на течовете и разливите на опасни вещества върху производствената площадка, поддръжка на резервоарите и обваловките, фланцовите съединения по тръбопроводната мрежа.
В ГДОС за 2018г. е докладвано за посочените в условието проверки. Констатирано е добро техническо състояние на резервоарите и обваловката, липса на течове и замърсявания. Осигурени са подходящи абсорбиращи материали.
Условие № 9. Емисии в атмосферата.
Притежателят експлоатира:
- ЕФ № 3 и ЕФ № 4 за пречистване на отпадъчните газове от ПГ № 4;
- 1 бр. ЕФ за пречистване на отпадъчните газове от ПГ № 5;
- 1 бр. СОИ към изпускащо устройство № 2 за пречистване на отпадъчните газове от ПГ № 4 и ПГ № 5.
На 24.10.2019 г. се експлоатира самостоятелно ПГ № 5.
Въведено е в експлоатация цялото пречиствателно оборудване за пречистване на отпадъчните газове преди въвеждане в експлоатация на ПГ № 4.
Операторът е изготвил:
-инструкция за поддържане на ЕФ към ПГ №5.
- експлоатация и поддържане на оптимален работен режим на ЕФ 3 и ЕФ № 4;
- инструкция за управление и експлоатация на СОИ. В цитираните инструкции са разписани контролираните параметри, както и техните оптимални стойности и вида на оборудването за мониторинг на контролираните параметри.
В РИОСВ-Перник е представено копие от инструкцията за управление и експлоатация на СОИ и инструкции за експлоатация на ЕФ № 3 и № 4 към ПГ № 4.
Технологичните параметри се отчитат и се записват в оперативни дневници. Предоставен по време на проверката Оперативен дневник Електрически цех.
Извършва се мониторинг на пречиствателните съоръжения и ги отчита в оперативни дневници / за ЕСФ-5, за ЕСФ 3 и 4 и за СОИ/. Дневниците се съхраняват в командна зала СОИ, командна зала ЕСФ 5, ЕСФ3, ЕСФ4.
Периодичните оценки на съответствието на измерените стойности на контролираните параметри за ЕФ №5 и СОИ се документират и съхраняват в дневник в цех СОИ и ОТНПО. Не са констатирани несъответствия. Параметрите за ЕФ 3 и 4 се съхраняват в командна зала ЕСФС 4.
Резултатите от мониторинга на контролираните параметри за всяко пречиствателно съоръжение се документират и съхраняват. Вписват се в дневниците на командна зала към СОИ, дневниците в командна зала ЕСФ 5, ЕСФ 3 и ЕСФ 4.
Операторите на пречиствателните съоръжения документират ежедневно стойностите на контролираните параметри за всяко пречиствателно съоръжение.
През 2018 г. не са констатирани аварии с пречиствателните съоръжения.
Съгласно представяните месечни доклади за извършени СНИ на емисиите на отпадъчни газове от работата парогенераторите в разрешените режими, както следва:
-експлоатация на ПГ№4;
-експлоатация на ПГ№5;
-експлоатация на ПГ№ 4 и5;
не са констатирани превишения на дебита и НДЕ на контролираните параметри.
На 04.09.2019 г. е извършено контролно измерване на емисиите на вредни вещества в атмосферния въздух от дейността на ПГ №4 от Регионална лаборатория –Русе, към ИАОС, гр. София. Контролното измерване е осъществено по показатели NOx, CO, SO2, и прах, съгласно колона 1 от таблица 9.2..3 - продължение към Условие 9.2.3 от Комплексно разрешително № 53-Н1 /2014 г. Измерен е и дебита на изходящите газове през ИУ №2, при самостоятелна експлоатация на ПГ №4.
Резултатите от измерването са отразени в протокол от изпитване за извършени контролни измервания на вредни вещества, изпускани в атмосферния въздух от неподвижни източници на Регионална лаборатория Русе -11, предоставени от ИАОС.
Отчетено е превишение по показател серен диоксид, като приведената стойност е 310, 2 mg/Nm3 при норма 200 mg/Nm3 съгласно колона 2 от таблица 9.2.3-продължение към Условие 9.2.3 от КР и превишение на разписаният дебит на изходящите газове съгласно колона 3 от таблица 9.2.3 към Условие 9.2.3, като приведената стойност е 494200 Nm3/h при разписан максимален дебит 106 000 Nm3/h . Във връзка с констатираното нарушение на дружеството и изпратена покана за съставяне на акт за установено административно нарушение.
Съгласно представяните месечни доклади за извършени СНИ на емисиите на отпадъчни газове от работата парогенераторите в разрешените режими, както следва:
- експлоатация на ПГ№4;
- експлоатация на ПГ№5;
- експлоатация на ПГ№ 4 и5;
не са констатирани превишения на дебита и НДЕ на контролираните параметри.
До настоящия момент параметрите при спиране на инсталацията за производство на топлоенергия (ПГ № 5) се спазват. Същото е установено при преглед на изготвените протоколи за периодите за пускане и спиране на инсталацията.
Изготвена е инструкция за определяне на енталпията на прегрята пара на ПГ 5. Изготвят се месечни протоколи за оценка изпълнението на условието - съхраняват се в отдел Инспектора
До настоящия момент параметрите при пускане на инсталацията за производство на електроенергия (ПГ № 5) се спазват. Същото е установено при преглед на изготвените протоколи за периодите за пускане и спиране на инсталацията.
До настоящия момент параметрите при спиране на инсталацията за производство на електроенергия (ПГ № 5) се спазват. Същото е установено при преглед на изготвените протоколи за периодите за пускане и спиране на инсталацията.
Изготвена е инструкция за измерване, изчисляване и документиране на параметрите по Условия 9.2.2.1., 9.2.2.2., 9.2.2.3. и 9.2.2.4.
Прилага се инструкция за оценка на съответствието на измерените и изчислените стойности на параметрите с определените такива в Условия 9.2.2.1., 9.2.2.2., 9.2.2.3. и 9.2.2.4.
В ПТО се съхраняват записи за произведената електро- и топлоенергия от ПГ № 5. Води се документация за всички периоди на пускане и спиране на инсталациите- дневници на ДИС, в отдел Инспекторат и в ПТО.
Представена е при проверката писмената документация по Условия 9.2.2.5, 9.2.2.6 и 9.2.2.7. При поискване се представя от отдел Инспекторат.
До настоящия момент параметрите при пускане на инсталацията за производство на топлоенергия (ПГ № 4) се спазват. Същото е установено при преглед на изготвените протоколи за периодите за пускане и спиране на инсталацията.
До настоящия момент параметрите при спиране на инсталацията за производство на топлоенергия (ПГ № 4) се спазват. Същото е установено при преглед на изготвените протоколи за периодите за пускане и спиране на инсталацията.
Изготвена е инструкция за определяне на енталпията на прегрята пара на ПГ 4. Изготвят се месечни протоколи за оценка изпълнението на условието-съхраняват се в отдел Инспекторат.
До настоящия момент параметрите при пускане на инсталацията за производство на електроенергия (ПГ № 4) се спазват. Същото е установено при преглед на изготвените протоколи за периодите за пускане и спиране на инсталацията.
До настоящия момент параметрите при спиране на инсталацията за производство на електроенергия (ПГ № 4) се спазват. Същото е установено при преглед на изготвените протоколи за периодите за пускане и спиране на инсталацията.
Изготвена е инструкция за измерване, изчисляване и документиране на параметрите по Условия 9.2.3.1, 9.2.3.2, 9.2.3.3 и 9.2.3.4.
Прилага се инструкция за оценка на съответствието на измерените и изчислените стойности на параметрите с определените такива в Усл. 9.2.3.1, 9.2.3.2, 9.2.3.3 и 9.2.3.4
В ПТО се съхраняват записи за произведената електро- и топлоенергия от ПГ № 4. Води се документация за всички периоди на пускане и спиране на инсталациите- дневници на ДИС, в отдел Инспекторат и в ПТО.
Изпълнява се, съхранява се писмената документация по Условия 9.2.3.5, 9.2.3.6 и 9.2.3.7. При поискване се представя от отдел Инспекторат.
През 2018 г и към настоящия момент не е имало ситуации на едновременно пускане и спиране на ПГ №4 и ПГ №5.
Изготвена е инструкция, осигуряваща отчитане и документиране на енталпията на топлоносителя
През 2018 г и към настоящия момент не е имало ситуации на едновременно пускане и спиране на ПГ №4 и ПГ №5.
Изготвена е инструкция, осигуряваща отчитане и документиране на енталпията на топлоносителя.
През 2018 г и към настоящия момент не е имало ситуации на едновременно пускане и спиране на ПГ №4 и ПГ №5.
Изготвена е инструкция за измерване, изчисляване и документиране на параметрите по Условия 9.2.2.1, 9.2.2.2, 9.2.2.3, 9.2.2.4., 9.2.3.1, 9.2.3.2, 9.2.3.3 и 9.2.3.4.
Изготвена е инструкция за измерване, изчисляване и документиране на параметрите по Условия 9.2.2.1, 9.2.2.2, 9.2.2.3, 9.2.2.4., 9.2.3.1, 9.2.3.2, 9.2.3.3 и 9.2.3.4.
В ПТО се съхраняват записи за произведената електро- и топлоенергия от ПГ № 4 и ПГ № 5. Води се документация за всички периоди на пускане и спиране на инсталациите- дневници на ДИС, в отдел Инспекторат и в ПТО.
Изпълнява се, съхранява се писмената документация по Условия 9.2.4.8, 9.2.4.9 и 9.2.4.10.
Изготвена е инструкция за периодична оценка на съответствието на измерените стойности на контролираните параметри с определените в разрешителното норми за допустими емисии, установяване на причините за несъответствията и предприемане на коригиращи действия.
През 2018 г. ПГ № 3 е работил самостоятелно през февруари и март.
При авария или спиране на пречиствателните съоръжения, оператора е преминава към използване на нискоемисионни горива.
При авария или спиране на пречиствателните съоръжения оператора уведомява директора на РИОСВ.
Извършва се оценка по изпълнение на условието при оценяване на годишния доклад за СНИ. През 2018г. разрешените 120 часа без пречиствателни съоръжения не са превишени.
Изходящите газове от работата на ПГ №4 и/или ПГ №5 се изпускат организирано през ИУ№ 2 с височина 80 метра През 2019 г. е констатирано неорганизирано изпускане на емисии на вредни вещества от корпуса на котелен цех, за което на дружеството е съставен АУАН.
От отдел инспекторат към дружеството се извършват периодични проверки на площадката /вътрешно заводски пътища и цех Въглеподаване/ за наличието на неорганизирани емисии. По време на проверката се предоставиха протоколи от извършени проверки от тричленна комисия от дружеството. Издадени са Заповеди от изп.директор на дружеството за почистване и измиване на различните райони и участъци в централата.
Прилага се инструкция за извършване на периодична оценка на спазването на мерките за предотвратяване и ограничаване на неорганизираните емисии. Протоколите от проверките се съхраняват в цех Въглеподаване и отдел Инспекторат. Представени са собствени протоколи от извършени проверки
Притежателят на разрешителното не предприема всички необходими мерки за ограничаване на емисиите на прахообразни вещества, в съответствие с изискванията на чл. 70 на Наредба № 1 от 27.06.2005г. за норми за допустими емисии на вредни вещества (замърсители), изпускани в атмосферата от обекти и дейности с неподвижни източници на емисии. За неизпълнение на Условието е съставен АУАН №1 от 2019 г.
Няма инсталации, попадащи в обхвата на Регламент (ЕО) № 842/2006, относно някои флуорирани парникови газове.
При извършената проверка органолептично не се установи наличие на миризми извън границите на производствената площадка.
По данни на оператора не са постъпвали оплаквания. В РИОСВ – Перник не са получени оплаквания и жалби за миризми.
Операторът е изготвил инструкция за периодична оценка на спазването на мерките за ограничаване и намаляване на емисиите на интензивно миришещи вещества, установяване на причините за несъответствията и предприемане на коригиращи действия.
В цех ХВО се извършват ежесменни проверки на състоянието на цистерните за съхранение на сярна киселина, амонячна вода, натриева основа и ферихлорид. Резултатите от проверките се записват в оперативния дневник към цех ХВО.
Операторът извършва собствени непрекъснати измервания на емисиите на вредни вещества в отпадъчните газове на разрешените режими на работа, съгласно КР.
При извършване на СНИ, оператора определя технологичните параметри на газовите потоци, съгласно чл. 48 от Наредба № 6 от 26.03.1999г. за реда и начина за измерване на емисиите на вредни вещества, изпускани в атмосферния въздух от обекти с неподвижни източници.
Операторът извършва СНИ, съгласно Таблица 9.6.1 и представя обобщена информация за резултатите от мониторинга като част от ГДОС.
Операторът извършва СНИ съгласно Таблица 9.6.2 по показатели серен диоксид, азотни оксиди, прах и въглеродни оксиди за ИУ №2. Обобщена информация се представя като част от ГДОС.
Операторът извършва СНИ съгласно Таблица 9.6.3, Таблица 9.6.4 Таблица 9.6.5, Таблица 9.6.6 по показатели серен диоксид, азотни оксиди, прах и въглеродни оксиди на ИУ №2. Обобщена информация се представя като част от ГДОС.
Дружеството извършва СПИ на общите емисии на живак в отпадъчните газове през 2018 г. на ИУ № 2 / от дейността на ПГ № 4, ПГ № 5 и от съвместната работа на ПГ № 4 и ПГ № 5. За 2019 г. предстои измерване/дружеството е информирало РИОСВ – Перник за измерване на 28.10.2019 г. с писмо. Представени са протоколи за СПИ от акредитирана лаборатория. Не са отчетени превишение на нормите по показател живак.
Представен е протокол от 2018 г.. за СПИ на ИУ № 1 от дейността на ПГ № 3. Измерванията са осъществени от акредитирана лаборатория. Не са отчетени превишение на нормите по показатели CO, SO2 NOx.
Операторът провежда СПИ на акредитирани лаборатории за изпитване, съгласно чл. 22 от Наредба № 6 от 26.03.1999г.
Докладвано е с ГДОС за 2018г. годишните количества на замърсителите (kg/y) в атмосферния въздух по Допълнение 4 на Ръководство за прилагане на Европейски регистър за изпускането и преноса на замърсителите (ЕРИПЗ), съгласно изискванията на Регламент № 166/2006г. относно създаването на EРИПЗ.
При оператора не са постъпвали оплаквания за миризми.
Извършва се оценката на съответствието на измерените стойности на контролираните параметри. Съгласно инструкция за периодична оценка на съответствието на измерените стойности на контролираните параметри и установяване на причините за несъответствията и предприемане на коригиращи действия.
Операторът докладва в РИОСВ с отделни месечни и годишни доклада за различни режими на експлоатация:
Операторът докладва ежегодно, като част от ГДОС информация по Условия 9.6.2.1, 9.6.2.2, 9.6.2.3, 9.6.2.4, 9.6.2.5 и Условие 9.6.2.6
Докладвани са като част от ГДОС за 2018г. данни за емитираните количества на замърсителите във въздуха, за производството на единица продукт, изчислени съгласно Условие 6.7.
По Условие №10. Емисии в отпадъчните води
Производствените и охлаждащи води, чрез две групи помпи /1-ва и 2-ра багерни групи / се подава сгуропепелна маса към шламохранилище „7-ми септември“ и по тръбопровод гравитачно се връщат избистрените води към ТЕЦ „Република“. Трасето между ТЕЦ и шламохранилище 7-ми септември е около 1800м. извън площадката.
Производствени и охлаждащи води са в оборотен цикъл. В момента на проверката работи 1-ва багерна група към сгуроотвал „7-ми септември“. Записи за работещите помпи се водят в оперативен дневник на дежурния инженер. Проверена е бетонова шахта на връщащия тръбопровод за избистрени води от шламохранилището. Няма заустване на избистрени води в дере – кв. Караманица.
Заустването е съгласно актуален Договор с “В и К” ООД – гр.Перник , съгласно условията на Наредба № 7/2000 г.
Представени са протоколи от собствен мониторинг, съгласно които няма отклонения от заложените ИЕО в Договора.
Има изготвен авариен план и оценка на възможни случаи на изпускане на замърсяващи вещества в градска канализация. През 2018г. и до момента на проверката няма аварийни ситуации на изпускани замърсяващи вещества в канализационната мрежа на площадката, отразено в дневник за аварийни ситуации.
Дружеството извършва собствен мониторинг с акредитирана лаборатория. В РИОСВ-Перник са представени 2бр. протоколи за 2018г. и 1бр. за 2019г., няма превишения в ИЕО
Има изготвена инструкция за изчисляване на количествата зауствани отпадъчни води в ТЗ № 1. Количествата зауствани отпадъчни води в канализационната мрежа е сума от количествата питейна вода от водопроводната мрежа.
Операторът зауства дъждовни отпадъчни води като част от смесен поток отпадъчни води (битово-фекални и дъждовни от производствената площадка) при спазване на Условие 10.2.1.1. съгласно актуален Договор с „В и К” ООД – гр. Перник, съгласно условията на Наредба №7/2000г.
Изготвена е инструкция за периодична проверка и поддръжка на състоянието на канализационната мрежа на площадката. Резултатите се отразяват в протоколи. Няма констатирани течове за 2018г. и до момента на проверката.
По Условие № 11. Управление на отпадъците.
Генерираните отпадъци при работата на инсталациите не се различават по вид /код и наименование/ и не превишават количествата, посочени в КР.
При проверката не е установено приемане на отпадъци /RDF-гориво/ на територията на площадката. В дневник, воден към цех „Въглеподаване“ на ТЕЦ „Република“, за периода от 4.10.2019 г. до 22.10.2019 г. няма данни за получени отпадъци (RDF-гориво).
Образуваните отпадъци, посочени в условие 11.1, се съхраняват на определените за това места /посочени в приложение 7.4/ съгласно изискванията за третиране и транспортиране на производствени и на опасни отпадъци. Отпадъци с кодове 12 01 03, 17 06 01*, 17 06 04, 16 11 06, 19 09 05, 13 05 02*, 17 01 02, 19 09 02, 19 10 02 и 17 04 05 не са образувани през проверявания период.
Отпадъците, определени с Условие 11.1., се събират в съответствие с нормативната уредба по околна среда. Опасните отпадъци се съхраняват в затварящи се съдове, изготвени от материали, които не могат да взаимодействат с отпадъците, върху непропусклива повърхност, в затворени помещения. В РИОСВ-Перник е представено с писмо с определените от оператора места за събиране и съхраняване на всички отпадъци, които дружеството е класифицирало.
Образуваните метални отпадъци се нарязват на по-малки късове с цел привеждането им в удобен за транспортиране вид. За другите видове отпадъци не се налага да бъдат подлагани на предварителна обработка с цел намаляване на техния обем и размер.
По Условие 11.3.4. не е изпълнено. Операторът извършва предварително съхраняване на отпадъци в срок по-голям от определените в условие 11.3.4. Няма предаване на отпадъци, образувани и съхранявани на площадката повече от три години. От 2013 г. се съхраняват отпадъци с код 12 01 03, 16 01 03 и 15 01 10* – до момента няма предаване. Има отразени записи за образувани отпадъци в отчетните книги.
Отпадъците, определени с Условие 11.1., се съхраняват на обособени площадки за предварително съхраняване, обозначени на Приложение 7.4 от заявлението за издаване на КР. На площадката на ТЕЦ Република в близост до СОИ срещу канцелария на цех СОИ и ОТНПО се съхранява купчина с отпадъци от черни метали и стомана с код 19 10 01 в количество около 30 т.
Дружеството предварително съхранява отпадъци с кодове и наименования 13 02 05* (турбинни и машинни масла – в метални резервоари, поста-вени в затворено помещение) и 13 03 07* /трансформаторни масла/ . Отпадъци с код 20 01 21* /живачни лампи и живак от разходомери/. Живачните лампи се съхраняват съответно в транспортните им опаковки, а живака от разходомери в метални опаковки. Отпадък с код 15 01 10* се съхранява в метален заключващ се шкаф, 15 02 02* в обозначен метален съд, поставен в „Маслено стопанство” а 16 06 01* - в закрит склад. Съдовете и местата за съхранение отговарят на нормативните изисквания.
При проверката не са налични опасни отпадъци с кодове: 13 05 02* и 17 06 01*. Същите не са образувани през проверявания период.
На площадката за съхраняване на отпадък с код 20 01 21* е осигурено необходимото количество сяра. Помещението е закрито, заключено, с бетонирана повърхност /киселинноустойчиви плочки/, обозначено с ясни надписи за вида на отпадъците, които се съхраняват в него. Налични са стелажи за съхраняване на ИУЖЛ. Лампите се съхраняват с транспортни опаковки. Отпадък с код 20 01 21* е предаден в количество 0,212 т. Представен идентификационен документ и приемо-предавателен протокол.
Отпадъкът от метален живак, употребяван в разходомери, се съхранява в метални опаковки /цилиндри/. В самите цилиндри живака е под вода. Съхраняват се на Площадка № 10, обозначена на Приложение 7.4 от заявлението, разделно от другите отпадъци в заключващ се склад. Площадката е закрита, с бетонирана повърхност. Същата е обозначена с код и наименование на отпадъка. От момента на класифициране с работен лист на отпадък с код 20 01 21* - Флуоресцентни тръби и други отпадъци, съдържащи живак (живак употребяван в разходомери) – на 30.10.2013 г. до момента на проверката днес на 24.10.2019 г. не е извършено предаване.
На оградената, обозначена и покрита площадка с бетонов под върху дървени палета е обособено място за съхраняване на оловни акумулаторни батерии като е поставен реагент за неутрализация и абсорбент. Площадката няма връзка с канализацията. При проверката няма налични количества отпадък с код 16 06 01* . На фирма са предадени 5 бр. акумулатори. Представен е приемо-предавателен протокол. От последното предаване на 29.11.2018г. до момента на проверката няма образувани отпадъци с код 16 06 01*.
Дружеството предварително съхранява отпадъци с кодове и наименования 13 02 05* (турбинни и машинни масла) – в метални резервоари, които се намират в затворено помещение с бетониран под на площадка № 3; 13 03 07* /трансформаторни масла/ – в два броя бетонни цистерни, около които е изградена обваловка - на площадка № 4. Приемателните съдове са затворени извън времето на извършване на манипулации. Площадките са обозначени с надписи с код и наименование на съхраняваните отпадъци.
Предадени са отпадъци с код 13 02 05* в количество 0,9 т. и отпадъци с код 13 03 07*. Представени са идентификационни документи. Към момента на проверката и от двата кода отпадъци се съхраняват по 0,001 т. от всеки.
Площадка № 8 от Приложение 7.4 от заявлението е оградена и обозначена с надписи за предназначението й – съхраняване на отпадъци с код 17 06 01* и 17 06 04. Дружеството не е образувало отпадъци с код 17 06 01* и 17 06 04 и съответно няма такива на площадката.
Всеки отпадък се съхранява на посочената в Приложение 7.4. площадка. Площадките са отделени с телени мрежи от останалите съоръжения в обекта, обозначени за вида на отпадъците, които се съхраняват и са с трайни непропускливи настилки. На площадката на ТЕЦ Република в близост до СОИ срещу канцелария на цех СОИ и ОТНПО се съхранява купчина с отпадъци от черни метали и стомана с код 19 10 01 в количество около 30 т.
Обособена е площадка за предварително съхраняване на отпадъци от опаковки, съдържащи остатъци от опасни вещества или замърсени с опасни вещества - съхраняват се на територията на Филтърно хале в цех “Химически” в обозначен метален заключващ се шкаф. Налични са стъклени шишета и туби от химическата лаборатория. От август 2013г. до момента не са предавани на лицензирани фирми за по-следващо третиране.
Всички генерирани отпадъци се съхраняват разделно, при условия, при които не се допуска тяхното смесване.
Транспортиране на отпадъци извън територията на площадката се извършва от лицензирани фирми.
Отпадъците сгурия, шлака и дънна пепел от котли с код 10 01 01, увлечена/ летяща пепел от изгаряне на въглища с код 10 01 02 и твърди отпадъци от реакции на основата на калций, получени при десулфуризация на отпадъчни газове с код 10 01 05 се транспортират чрез използване на хидротранспорт до депо за неопасни отпадъци сгуроотвал “7-ми септември ”. Образуваните количества са отразени в представените при проверката 2 бр. отчетни книги – едната за кодове 10 01 01 и 10 01 02 и другата за отпадък с код 10 01 05. И двете книги са за сгуроотвал „7-ми септември“.
През проверявания период са транспортирани отпадъци с кодове 17 01 01. Отпадъци с код 17 01 02 до момента на проверката не са образувани на площадката.
Операторът изготвя “Идентификационен документ” съгласно Наредба № 1 от 04.06.2014г. През проверявания период не са предавани опасни отпадъци. През проверявания период са предавани опасни отпадъци с кодове 13 02 05*, 13 03 07*, 16 06 01*, 20 01 21*. Представени са 5 бр. идентификационни документи.
За предадените опасни отпадъци са изготвени съпроводителен документ, идентификационен документ и инструкция за действие при аварии.
За разглеждания период операторът не е предавал отпадъци за оползотворяване освен описаните по-горе опасни отпадъци.
Образуваните и рециклируеми отпадъци от дейността на предприятието отпадъци се предават за оползотворяване, а 10 01 01, 10 01 02 и 10 01 05 се използват за рекултивация на сгуроотвал „7-ми септември”.
През проверявания период мобилната маслоочистваща инсталация не е работила – по данни на оператора и съгласно представена отчетна книга, заверена на 23.11.2016 г. от Директора на РИОСВ-Перник
Операторът извършва дейност по оползотворяване на отпадъците от условие 11.5.3. чрез използването им при рекултивацията на депo за неопасни отпадъци “7-ми септември ”. Представени са 3 бр. отчетни книги с отразени записи за предадени отпадъци на сгуроотвал “7-ми септември” – една за отпадъци с код 10 01 01 и 10 01 02. Втората за отпадък с код 10 01 05 и трета за отпадък с код 17 05 04.
През проверявания период са предавани отпадъци с код 17 01 01 за обезвреждане на външни фирми. Представени са Разрешение от Община Перник и кантарна бележка от ДЗЗД „Регионално депо Перник – 2015“ – с количество 13,08 т.
По Условие 11.6.3. не е изпълнено. До деня на проверката 24.10.2019 г. дружеството не е изградило и въвело в експлоатация Депо за НО със съответна инфраструктура към него, отговарящо на изискванията на Наредба № 6/2013 г. Също така през 2018 и 2019 г. дружеството не е предавало отпадъците от условие 11.6.3 за последващо третиране на външни лица, притежаващи съответните документи по чл.35 от ЗУО. Срокът на условието е изтекъл.
Всеки цех или звено, които генерират отпадъци, предават справки /по кодове и количество/ по вътрешен образец до отдел «Инспекторат». Операторът извършва необходимите измервания/изчисления за изпълнение на това условие.
Операторът прилага инструкция за измерване или изчисление на образуваните количества отпадъци в съответствие с условията за наблюдение. Резултатите се представят в съответни документи – отчетни книги и ГДОС за 2018 г. с изх. № 1318/29.03.2019 г. на „Топлофикация Перник“ АД.
Операторът прилага инструкция за оценка на съответствието на наблюдаваните годишни количества образувани отпадъци и стойностите на норми за ефективност при образуването на отпадъци (само за отпадъците, които се генерират пряко от производствения процес) с определените такива в условията на разрешителното. Резултатите от оценката се документират от вътрешно-фирмена комисия. Представени са протоколи за оценка на съответствието на количествата генерирани отпадъци с разрешените такива - от 05.07.2018 г., 10.01.2019 г. и от 24.01.2019 г.
Дружеството е приключило процедурата по извършване на основно охарактеризиране на отпадъците, образувани от дейността на централата и предназначени за обезвреждане чрез депониране съгласно изискванията на Наредба № 6/2014 г. и Ръководство на МОСВ за извършване на основно охарактеризиране. Становища на ИАОС с изх.№ 05-08-1009/13.04.2016 г. За отпадък с код 10 01 02 съгласно писмо на ИАОС на всеки 3 месеца трябва да се извършва изпитване за установяване на съответствието на получените резултати с резултатите от осн. охарактеризиране за ключови параметри /Арсен As, Флуориди F и Сулфати SO4/. Представени са протоколи от изпитване на отпадък с код 10 01 02 от акредитирана лаборатория.
Дейностите по управление на отпадъците се документират и докладват съгласно изискванията на Наредба № 1/2014г. Водят се заверени отчетни книги по образец, представени са годишни отчети в ИАОС. Заверени са общо 26 броя отчетни книги. Отчетните книги се водят редовно с месечни записи за всеки един код отпадък.
За периода от месец януари 2019 г. до месец август 2019 г. има промяна в работата на инсталациите – като гориво в инсталацията се ползва освен въглища и биомаса. Не е извършена класификация и основно охарактеризиране на отпадъците, които се получават от съвместното изгаряне. До момента дружеството не е правило проучване на възможността за оползотворяване, преработване и рециклиране на образуваните на площадката отпадъци, получени от съвместното изгаряне.
Операторът докладва изпусканите количества замърсители в почвата на всеки от замърсителите, посочени в Приложение II, за които са надвишени пределните количества, посочени в приложение II на Регламент № 166/ 2006 г. относно създаването на Европейски регистър за изпускането и преноса на замърсители (ЕРИПЗ), както и преносите извън площадката на опасни отпадъци, в определените в цитирания регламент случаи. Не са докладвани превишавания на замърсители в почвите.
По Условие 12. Шум
През 2018 г. са извършени собствени измервания на нивата на шум –дневно, вечерно и нощно от ЛИК ЛИПГЕИ Пехливанов Инженеринг ООД, по границите на производствената площадка и в местата на въздействие. Съгласно представените протоколи не са измерени наднормени нива на шум, излъчван в околната среда от дейността на обекта.
През 2018 г. операторът е извършил СПИ на нивата на шум излъчван в околната среда. Представени са протоколи за дневно ниво на шум, за вечерно ниво на шум и за нощно ниво на шум. Не са измерени наднормени нива на шум, съгласно Наредба № 6/26.06.2006 г. С писмо дружеството е представило в РИОСВ-Перник доклад с резултатите от извършените собствени измервания съгласно изискванията на чл. 30, ал. 1 от Наредба 054/13.12.2010г.
Операторът изготвя протоколи за оценка на съответствието на установените нива при извършване на собствени и контролни измервания на нивата на шум в обекта. Изготвен е протокол от 16.01.2019 г. от комисия на отдел Инспекторат за извършване на оценка на нивата на шум от собствените измервания. Не са констатирани превишения и не се налагат коригиращи действия.
Докладвано е с ГДОС за 2018г. резултатите от извършени през изтеклата отчетна година наблюдения, установени несъответствия с поставените в разрешителното гранични стойности на еквивалентните нива на шума, причини за несъответствията, предприети/планирани коригиращи действия.
По Условие №13. Опазване на почвата и подземните води от замърсяване
За 2019г. и до настоящата проверка е имало 5 бр. аварийни ситуации с пробиви на шламопроводи вследствие на абразивно износване, при което са достигнали шламови води до р. Струма. Същите са нанесени в двевник за разливи, последствия от разливите и предприети действия за отстраняване на причините за разлива.
При настоящата проверка не се установиха разливи и/ или изливане на вредни и опасни вещества върху производствената площадка.
Съхраняват се сорбиращи материали - трици, пясък, пепелина в сандъци до складови стопанства.
Представена е инструкция за отстраняване на разливи и изливания на вредни вещества върху производствената площадка по цехове. Описани са мерки при аварийни изтичания на турбинно, трансформаторно масло и течни реагенти в реагентно стопанство на ХВО. Водят се дневници за разливи по цехове, отговорни лица-н-к/енергетик цехове-трубинен, електрически, ХВО. Докладвано е с ГДОС, че през 2018г. не са констатирани разливи от вещества/ препарати на производствената площадка на ТЕЦ Република.
Извършен е собствен мониторинг на почви през 2018г. Представен е Протокол от изпитване от акредитирана лаборатория. Не са установени несъответствия. Следващото пробонабиране на почви е през 2021г.
Докладвани са с ГДОС за 2018г. анализа на състоянието на почвите.
Извършва се собствен мониторинг на подземни води. За 2018г. са представени 2 бр. протоколи от акредитирана лаборатория и 1бр. протокол за 2019г. Не са констатирани несъответствия.
Съхраняват се резултатите от собствения мониторинг на подземни води. Представят се протоколи от изпитване в БДЗБР.
Води се дневник за разливи, последствия от разливите и предприети действия за отстраняване на причините за разлива. За 2019г. до настоящата проверка е имало 5 бр. аварийни ситуации с пробиви на шламопроводи вследствие на абразивно износване, при което са достигнали шламови води до р. Струма. В дневника е документирано час на аварията, дата, причини за разлива, предприети коригиращи действия- превключване на резервна багерна група /БГ/.
По Условие 14. Предотвратяване и действия при аварии
Представен е авариен план за 2017г. утвърден от изпълнителния директор и съгласуван от кмета на община Перник. Планът е със следните части :
-план за действия при възникване на аварии и/или пожари;
- план за действия при силни земетресения
-план за действия при възникване на наводнения
- план за действия при снегонавявания и обследвания
-план за действия при аварии и инциденти свързани с опасни вещества и материали
-план за действия при аварии и инциденти свързани с радиоактивно замърсяване
-план за провеждане на защитни спасителни действия на персонала в резултат от терористични заплахи и дейности
-въздействие на авариите върху компонентите на околната среда
-план за привеждане в готовност на Кризисния щаб за организация и ръководство на спасителните и неотложни аварийно-възстановителни работи при бедствия, аварии, пожари и катастрофи
-план за подготовка на персонала отговорен за изпълнение на основните мероприятия по защита на работниците и служителите при бедствия, аварии и катастрофи.
Изготвена е оценка с включени мерки по цехове-електрически, турбинен, химически, котелен, сгуроизвозен, включваща възможните причини и действия на персонала в резултат на аварийна ситуация в канализацията.
Описани са възможни аварийни ситуации, действия на отговорните длъжностни лица, начини за уведомяване на компетентните органи. Провеждат се противоаварийни тренировки.
Изготвена е инструкция за оценка на възможността за изпускане, в резултат на аварийна ситуация, в канализацията на опасни течни вещества, препарати или силно замърсена вода. За 2018г. и до момента на проверката няма аварийни ситуации на изпускани замърсяващи вещества в канализационната мрежа - отразено в дневник с данни за разливи.
За 2019г. до настоящата проверка е имало 5 бр. аварийни ситуации за пробиви на шламопроводи вследствие на абразивното им износване, при което са достигнали шламови води до р. Струма. Същите са нанесени в дневник за разливи, последствия от разливите и предприети действия за отстраняване на причините за разлива. Операторът е извършил подмяна с нови тръби на шламопровода на I багерна група от ТЕЦ Република до сгуроотвал 7-ми септември в периода февруари-май 2019г.
Операторът е изготвил инструкция с мерки за ограничаване или ликвидиране на последствията при залпови замърсявания на отпадъчните води вследствие на аварийни ситуации. Конкретното изпълнение на мерките се извършва от дежурен персонал на смяна. За констатираните пробиви и течове по тръбопроводите се води дневник за разливи, последствия от разливите и предприети действия за отстраняване на причините за разлива.
За 2018г. до настоящата проверка съставени 3 бр. АУАН-и:
-АУАН № 24/ 2018г.;
-АУАН № 28 /2018г.;
За 2019г. до настоящата проверка, на оператора е съставен АУАН №1/2019г. за две нарушения:
- оператора е използвал неразрешено гориво-биомаса, неспазване на условие –таблица 8.3.1.2. от КР и непредприети мерки за ограничаване на емисиите от прахообразни вещества –непочистена площадка и обслужващ вътрешен път в централата- нарушение на условие–таблица 9.3.4. от КР;
- емисиите от работата на централата не се отвеждат организирано през изпускащите устройства- неизпъление на условие 9.3.1 от КР .
Операторът е изготвил оценка за възможни случаи на непосредствена заплаха за екологични щети и за причинени екологични щети. През 2018г. и до настоящата проверка няма въведени нови съоръжения и инсталации.
По Условие № 15. Преходни и анормални режими на работа
Действията по пускане и спиране на пречиствателното съоръжение се съхраняват чрез софтуерна програма на автоматизираната система за управление на ЕФ № 3,4, 5 и СОИ; документират се и в дневник в цех ОТНПО и СОИ.
Инструкцията за пускане (влизане в стабилен работен режим) и спиране на инсталациите, съдържа мерки и действия, осигуряващи оптималното протичане на производствените процеси.
При проверката е представен План за собствен мониторинг при анормални режими на инсталациите по Условие 2. Обобщени резултати от мониторинга са представени като част от ГДОС.
Операторът е употребявал смес от въглища като гориво в ПГ №5 в случай на планови ремонти и/или аварии на сероочистващата инсталация (СОИ). За 2018г. /м. февруари и м. март/ са използвани нискосернисти въглища-11 545т. въглища. През 2019г. до настоящата проверка не са използвани нискосернисти въглища. Наличното количество на склад нискосернисти въглища е 3 940 т.
По Условие 16. Прекратяване на работата на инсталациите или на части от тях
По Условие 16.1. Не е вземано решение за прекратяване на дейността на инсталациите или на части от тях.
ЗАКЛЮЧЕНИЕ:
При проверката, обективирана в Протокол № 9/2019г.-КР № 53-Н1/2014г., на оператора са дадени 4 бр. предписания по фактор „отпадъци:
- в изпълнение на Условие 11.3.7.1. да предаде отпадъка от метален живак, употребяван в стари разходомери, класифициран с код 20 01 21* - Флуоресцентни тръби и други отпадъци, съдържащи живак на лице притежаващо документ по чл. 35 от ЗУО или Комплексно разрешително, въз основа на писмен договор в срок до 16.03.2020г.
- в изпълнение на Условие 11.3.4. да предаде на лице притежаващо документ по чл. 35 от ЗУО или Комплексно разрешително, въз основа на писмен договор, отпадъци с кодове:
- 12 01 03 Стърготини, стружки и изрезки от цветни метали
- 16 01 03 Излезли от употреба гуми
- 15 01 10* Опаковки, съдържащи остатъци от опасни вещества или замърсени с опасни вещества (шишета и туби от химическа лаборатория) в срок до 16.01.2020г.
- в изпълнение на Условие 11.3.5. да премести отпадъци от черни метали и стомана с код 19 10 01 в количество около 30 т., установени при проверката на 22.10.2019 г. на площадката на ТЕЦ Република в близост до СОИ срещу канцелария на цех СОИ и ОТНПО на определената за съхраняване площадка или да предаде отпадъците на лице притежаващо документ по чл. 35 от ЗУО в срок до 16.01.2020г.
Срокът на предписанията от Т.1-Т.3 не е изтекъл.
- в изпълнение на Условие 11.3.5. да не допуска съхраняване на отпадъци на площадки, извън обозначените на Приложение 7.4 от заявлението за издаване на комплексно разрешително със срок постоянен.
При проверката се установи неизпълнение на условие 11.6.3.от КР №53-Н1/2014г. , за което на оператора е съставен АУАН № 2/2020г.
Последна промяна (Сряда, 12 Февруари 2020 16:06)